Kwatera Batalionu "Parasol". Zbiórka na renowację grobów
Kwatera Batalionu "Parasol". Zbiórka na renowację grobów
Nasi użytkownicy założyli 1 234 343 zrzutki i zebrali 1 373 121 349 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Aktualizacja opisu zrzutki:
"Życie jest powinnością ważniejszą niż śmierć. Ale są sytuacje, gdy śmierć jednych staje się powinnością wobec życia drugich."
Szanowni Państwo,
Mając świadomość, że nie uda nam się zebrać pełnej kwoty na zaplanowany zakres prac, zdecydowaliśmy o przeprowadzeniu niezbędnej rewitalizacji grobów, tak aby kwatera „Parasola” wyglądała godnie podczas obchodów 80-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Prace polegające na scaleniu kolorystycznym krzyży, odnowieniu umieszczonych na nich symboli Batalionu oraz odtworzeniu napisów epitafijnych na jednej z tablic memoratywnych, wykonała firma @Granity Skwara. Termin rozliczenia finansowego został przesunięty do końca sierpnia br.
Dlatego mobilizujemy siły i cały czas prosimy Was o wsparcie!
Za wszystkie wpłaty serdecznie Państwu dziękujemy!
Zarząd Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol"
Najważniejsze informacje o celu zbiórki
Krzyże z piaskowca
Zazwyczaj prosimy Was o darowizny na wymianę brzozowych krzyży w kwaterze Zośkowców. Ale od paru lat mamy też pod opieką kwaterę batalionu „Parasol”, której krzyże wykonane są z piaskowca. One też wymagają regularnego oczyszczania i renowacji, np. poprawiania nazwisk poległych żołnierzy. To dla nas ogromnie ważne, żeby jak najszybciej rozpocząć prace pod okiem konserwatora - bez Waszej pomocy nie uda nam się tego zrobić!
Dlaczego Parasol?
Batalion „Parasol” kojarzony jest przede wszystkim z bohaterską obroną Woli, Starówki i Czerniakowa. Znaną piosenkę powstańczą po raz pierwszy zaśpiewał właśnie żołnierz „Parasola” – Józef Szczepański „Ziutek” – w przerwie zaciętych walk toczonych z Niemcami o pałacyk Michlera. Stała się ona hymnem Batalionu.
Żołnierze z batalionu „Parasol” po wyjściu z kanału na ul. Wareckiej (Śródmieście-Północ). Pośrodku stoi Maria Stypułkowska-Chojecka „Kama”. Po prawej Krzysztof Palester „Krzych”
Pierwotnie oddział nosił kryptonim „Agat” (od anty-Gestapo), a po 2 stycznia 1944 r., kiedy został aresztowany Tadeusz Kostrzewski „Niemira”, zmieniono nazwę na „Pegaz”, od słów „przeciw Gestapo”. W wyniku kolejnej reorganizacji oddział przyjął nazwę „Parasol”, nawiązujący do czaszy spadochronu, na którym cichociemni, w tym Adam Borys „Pług” dowódca „Parasola”, skakali z samolotów lecących z Anglii do Polski.
Kim jesteśmy?
Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol” od ponad 30 lat sprawuje pieczę nad kwaterami, prowadzi kwesty i pozyskuje dotacje, które służą m.in. pokryciu kosztów utrzymania kwater, w tym ich remontów. Organizacja skupia rodziny żołnierzy batalionów „Zośka” i „Parasol”, a 1 sierpnia jest dla nich datą, przypominającą o walce i poświęceniu ich ojców w 1944 roku. Ale do Komitetu wciąż przychodzą nowi członkowie: harcerze, sympatycy, młodzież zafascynowana historią Powstania i Powstańców.
Dlatego tak ważne jest dbanie o miejsca pamięci, poszerzanie wiedzy historycznej i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom. Komitet organizuje także rocznicowe wydarzenia, wystawy, czy rajdy śladami żołnierzy, w których udział biorą nie tylko warszawiacy, ale też młodzież szkolna i harcerska z całej Polski.
W 2022 roku Komitet został wyróżniony Złotym BohaterON-em w kategorii „organizacja non-profit”. Nagroda jest przyznawana za promowanie wiedzy o historii Polski z lat 1918-1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną.
Zadaniem naszym – następnego pokolenia – jest przekazać kolejnemu pamięć o Bohaterach. Uczyńmy to razem!
PROSIMY WAS OGROMNIE O WSPARCIE I SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA KAŻDĄ WPŁATĘ!
Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol”
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Świetna inicjatywa! Dziękuję za Wasze zaangażowanie!
[email protected]
Dziękuję za Waszą troskę. Tak trzymać!