id: yb7p5y

RODZIMOWIERCY NA SWOIM - rodzimowiercza ziemia

RODZIMOWIERCY NA SWOIM - rodzimowiercza ziemia

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
58 547 zł 
z 160 000 zł
36%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Opis zrzutki

UWAGA: Zrzutka archiwalna.

Projekt kontynuowany jest w ramach

kolejnego etapu zbiórki „Rodzimowiercy na swoim – budowa chramu” na stronie https://zrzutka.pl/pk98ej.

Z ogromną przyjemnością i nieskrywaną satysfakcją informujemy, że 21 maja 2022 r. kupiliśmy ziemię w ramach I etapu projektu „Rodzimowiercy na swoim - rodzimowiercza ziemia”. Tym samym zbiórka poświęcona temu właśnie etapowi ma już wyłącznie charakter archiwalny. Mimo, że nie zebraliśmy pierwotnie planowanej kwoty, to i tak udało nam się osiągnąć jej podstawowy cel.

Nabyliśmy ponad hektarowy teren w miejscowości Barchów, korzystając z całej kwoty zebranej na niniejszej zrzutce - przeszło 58,5 tysięcy zł oraz ze środków zebranych bezpośrednio na konto Rodzimego Kościoła Polskiego (w sumie 110 tysięcy zł. + koszty prawne operacji nabycia nieruchomości). Zakupiony teren spełnia zdecydowaną większość przyjętych przez nas wymogów i umożliwia podjęcie starań o wybudowanie świątyni z prawdziwego zdarzenia. Jednocześnie wraz z prywatnymi inwestorami - osobami szczególnie zaangażowanymi w rozwijanie naszej wspólnoty - zaczęliśmy realizować ideę osiedla rodzimowierczego (pragniemy podkreślić, że niezależnie od rozwoju osiedla, teren zakupiony przez RKP pozostanie powszechnie dostępny). Więcej na ten temat na stronie zrzutki II etapu projektu „Rodzimowiercy na swoim - budowa chramu”.

Kończąc i zamykając z sukcesem I etap projektu, którego celem był zakup ziemi, pragniemy złożyć najserdeczniejsze podziękowania wszystkim, którzy nam zaufali i choćby złotówką wsparli nasze starania. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego, wspólnego miejsca na ziemi, podczas organizowanych w przyszłości spotkań. Bez Was to historyczne zdarzenie nie miałoby szansy zaistnieć!

Jeszcze raz – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY i zachęcamy do dalszego wsparcia naszych starań!


rbf66bb034d7c93f.png


Projekt zmierzający do zakupu ziemi z przeznaczeniem na rodzimowiercze cele kultowe.

Wyobraźcie sobie czysty ekologicznie teren w centralnym miejscu którego szumi Święty Gaj, a w nim skryta jest niewielka, kryta gontem, poświęcona odwiecznym słowiańskim bóstwom, świątynia. W pewnym oddaleniu wznosi się drewniany gród z przycupniętą w jego cieniu całoroczną wioską. Nie jest to jednak kolejny skansen lecz rzeczywiste miejsce, w którym oprócz zachowania rodzimej kultury nadal podtrzymywane są słowiańskie wierzenia. Gdzie rekonstrukcja historyczna jest jednym, lecz nie jedynym ważnym, elementem życia społeczności pozostającej w zgodzie z tradycją swoich przodków, a jednocześnie nie będącej oderwaną od współczesnej rzeczywistości. Społeczności, żyjącej w myśl prostej zasady: "rób co chcesz bylebyś przy tym nie krzywdził innych".


W sumie mamy już przeszło 127 372 złote.


W gronie osób nam podobnych powstał projekt wykreowania przestrzeni architektoniczno-krajobrazowej zgodnej z zasadami starożytnych, słowiańskich przekazów. Przestrzeni mogącej stanowić nie tylko teren rekreacyjny dla całych rodzin, niosącej głębsze wartości edukacyjne, ale przede wszystkim przywracającej zapomniane dla większości polskiego społeczeństwa tradycje i wierzenia. Naszym marzeniem jest, by po wiekach na polskich ziemiach znów wzrastał poświęcony przodkom Święty Gaj. By powstała świątynia, w której spotykać się będą mogli czciciele Świętowita, Peruna, Welesa, Mokoszy oraz pozostałych bóstw, których pamięć stanowi część naszego dziedzictwa. Być może z czasem powstanie tradycyjna słowiańska wioska, w której ludzie poszukujący kontaktu z naturą czuliby się jak u siebie.
Bardzo liczymy na Wasze wsparcie. Twórzcie z nami rodzimowierczą historię! Nawet drobna kwota wpłacona przez wiele osób pozwoli nam zrobić krok naprzód. Pamiętajcie, że to co dziś przekażecie, wróci do Was jutro w formie publicznie dostępnego miejsca, z którego sami będziecie mogli korzystać.


WSPIERAM

Po więcej informacji zapraszamy na:

RODZIMOWIERCA.PL

FACEBOOK

W przeciągu tygodnia od jej dokonania prześlij pod e-mail: rkp.org.pl(at)wp.pl dowód swojej wpłaty i odbierz nagrody. Przy wsparciu

50 PLN lub więcej

otrzymasz od nas smycz oraz oficjalne podziękowanie na piśmie.

150 PLN lub więcej

otrzymasz od nas medal pamiątkowy, smycz oraz oficjalne podziękowanie na piśmie.

yb7p5y-caea19d2.pngyb7p5y-1c24681.png600 PLN lub więcej

otrzymasz od nas medal pamiątkowy, smycz oraz oficjalne podziękowanie na piśmie, a także (gdy stosowna ziemie na cele kultowe zostanie już zakupiona) prawo do zniżkowego biwakowania na wyznaczonym w ramach nieruchomości terenie podczas organizowanych tam spotkań i świąt rodzimowierczych (w zależności od dostępności wolnych miejsc i w okresie czasu nie dłuższym niż 4 dni).

1000 PLN lub więcej

otrzymasz od nas medal pamiątkowy, smycz oraz oficjalne podziękowanie na piśmie, a także (gdy stosowna ziemia na cele kultowe zostanie już zakupiona) prawo do zniżkowego biwakowania na wyznaczonym w ramach nieruchomości terenie niezależnie od terminu (w zależności od dostępności wolnych miejsc i w okresie czasu nie dłuższym niż 4 dni podczas spotkań i świąt lub nie dłuższym niż 2 tygodnie po za terminami spotkań i świąt).

1500 PLN lub więcej

otrzymasz od nas medal pamiątkowy, smycz oraz oficjalne podziękowanie na piśmie, a także (gdy stosowna ziemie na cele kultowe zostanie już zakupiona) prawo do darmowego biwakowania na wyznaczonym w ramach nieruchomości terenie podczas organizowanych tam spotkań i świąt rodzimowierczych (w zależności od dostępności wolnych miejsc i w okresie czasu nie dłuższym niż 4 dni) oraz do zniżkowego biwakowania na wyznaczonym w ramach nieruchomości terenie w pozostałym okresie (w zależności od dostępności wolnych miejsc i w okresie czasu nie dłuższym niż 2 tygodnie).

2000 PLN lub więcej

otrzymasz od nas medal pamiątkowy, smycz oraz oficjalne podziękowanie na piśmie, a także (gdy stosowna ziemie na cele kultowe zostanie już zakupiona) prawo do darmowego biwakowania na wyznaczonym w ramach nieruchomości terenie podczas organizowanych tam spotkań i świąt rodzimowierczych (w zależności od dostępności wolnych miejsc i w okresie czasu nie dłuższym niż 4 dni) oraz do zniżkowego biwakowania na wyznaczonym w ramach nieruchomości terenie w pozostałym okresie (w zależności od dostępności wolnych miejsc i w okresie czasu nie dłuższym niż 2 tygodnie), jak również zostaniesz uhonorowany jako darczyńca wpisem z imienia i nazwiska na planowanej honorowej tablicy pamięci.

Uwaga: w przypadku nagród wysyłanych za granice, dodatkowy koszt wysyłki pokrywa wspierający.


Projekt wspierają:

yb7p5y-b8daa296.pngyb7p5y-8f4538fc.pngyb7p5y-5f0f9a2f.pngyb7p5y-6d5f5347.png

yb7p5y-653627cb.pngyb7p5y-6d62b178.pngyb7p5y-00443696.png


Dotąd o projekcie napisali:

yb7p5y-0647011c.pngRodzimowiercza ziemia [wywiad]

www.smakizpolski.com.pl | 2015-10-13

SMAKI Z POLSKI: Witam serdecznie, moim rozmówcą jest Szymon Piast Kuliński, jeden ze współprowadzących projekt „Rodzimowiercy na swoim”, którego główną ideą jest zakup ziemi z przeznaczeniem na rodzimowiercze cele kultowe i wybudowanie na niej pierwszej w pełni publicznej rodzimowierczej świątyni. Trudno, żebym na początku naszego wywiadu nie zadał pytania – skąd wziął się ten pomysł?

yb7p5y-c4044dca.pngRodzimowiercy na swoim – wywiad z działaczami RKP

www.slawoslaw.pl | 2015-10-25

W ostatnim czasie w słowiańsko-rodzimowierczym internecie głośno zrobiło się za sprawą projektu Rodzimowiercy na swoim – akcji mającej na celu doprowadzenie do zakupu ziemi przeznaczonej na rodzimowiercze cele kultowe. Idea projektu jest szczytna, jednak przekucie jej w rzeczywistość wymaga wielkiego nakładu pracy i pieniędzy.

yb7p5y-3892b471.pngRodzimowiercy budują Święty Gaj

www.olsztyn.onet.pl | 2016-11-29

Członkowie Rodzimego Kościoła Polskiego planują powstanie prawdziwego, słowiańskiego miejsca kultu. Trwa akcja zbierania funduszy na ten cel.

Logo_Header_OkragleMiasteczko.net_.pngSłowiańska osada w Polsce, czyli projekt „Rodzimowiercy na swoim”

okraglemiasteczko.net | 2016-11-29

Właśnie na naszych oczach powstaje niezwykła inicjatywa stworzenia miejsca dla ludzi o wspólnych wartościach.

ecer-e1354804788475-300x98.pngNATIVE SLAVIC FAITH – A place to call home, POLAND

http://ecer-org.eu | 2016-12-21

Imagine an ecologic, sheer place, with a Sacred Grove in it’s center, that ever wisely hums, and a small, shingle-covered sanctuary, devoted to the ever living Slavic Gods.


Niżej prezentujemy wstępne cele, założenia i wymogi projektu, które nam przyświecają:

 • Zakupiony teren winien bezpośrednio posiadać, konieczną do sprawowania celów kultowych, linię brzegową rzeki lub jeziora (mile widziane sąsiedztwo lasu oraz możliwość poszerzenia gruntu o zakup sąsiednich działek dla rodzimowierców i rodzimokulturowców chcących osiąść w sąsiedztwie);
 • Teren winien mieć możliwość uzyskania prawa do zabudowy;
 • Teren winien być zakupiony na rodzimowierczy związek wyznaniowy, gwarantujący jego stałe (niezależne od warunków losowych dotyczących osób fizycznych), publiczne użytkowanie do celów kultowych;
 • Osoby fizyczne wspierające projekt finansowo (powyżej ustalonych progów) będą mogły liczyć na preferencyjne warunki korzystania z nieruchomości.
 • Łączna kwota zebranych ofiar na zakup ziemi z przeznaczeniem na rodzimowiercze cele kultowe może zostać pomniejszona o koszt prowadzenia i rozliczenia rachunku (np. opłacenie usług księgowej) oraz w przypadku kwot zebranych i przekazanych za pośrednictwem portali crowdfunding'owych może zostać ona pomniejszona o koszt wyprodukowania materiałów promocyjnych (wyszczególnionych w ramach poszczególnych zbiórek crowdfunding'owych) rozliczanych na podstawie rachunków.
 • Zakup oraz późniejsze utrzymanie nieruchomości wspierać mogą inne wspólnoty, fundację i związki rodzimowiercze w zamian za uznanie ich prawa do współużytkowania rzeczonej nieruchomości, nie naruszającego publicznego charakteru kultowego tejże nieruchomości.
 • Inne wspólnoty, fundacje i związki rodzimowiercze wpierające zakup i chcące uczestniczyć w użytkowaniu rzeczonego terenu zobowiązują się do bieżącego zamieszczania informacji odnośnie przebiegu poszczególnych etapów zbiórki na łamach stron swoich serwisów internetowych.
 • Użytkowanie nieruchomości przez inne wspólnoty, fundację i związki rodzimowiercze uwarunkowane jest w myśl zasady: „pozostawiam miejsce w takim stanie w jakim je zastałem lub lepszym”, pod groźbą wykluczenia danej wspólnoty, fundacji lub związku z dalszego użytkowania nieruchomości na lat 8.
 • Priorytetem po zakupie rzeczonej nieruchomości będzie jak najszybsze zasadzenie Świętego Gaju i wybudowanie Chramu. W późniejszym okresie rozbudowywana będzie dalsza infrastruktura - organizacja bazy noclegowej, terenu rekreacyjnego, sadu owocowego dawnych odmian (będącego częścią większego parku słowiańskiego), czy miejsca zamieszkania obsługi terenu.
 • Nieruchomość ma posiadać charakter niekomercyjny. Potencjalne uzyskiwane dochody będą przeznaczane na utrzymanie obiektu i jego rozwój.
 • W przypadku rozwiązania głównego związku nadzorującego nieruchomość zostaje ona przekazana nieodpłatnie, do użytkowania na tych samych warunkach, innej wspólnocie rodzimowierczej lub specjalnie do tego celu powołanej fundacji rodzimowierczej.


Zgodnie z aktualizacją regulaminu serwisu ZRZUTKA.PL, który zacznie obowiązywać od 24 stycznia 2020 roku, przedstawiamy przewidywany kosztorys wskazujący konkretne kwoty/wydatki, jakie mają zostać sfinansowane z zebranych środków:

 • 148 000 PLN – zakup nieruchomości niezbędnej do sprawowania celów wyznaniowych (w razie konieczności możliwość zwiększenia tej kwoty o środki zebrane bezpośrednio przez związek, poza serwisem zrzutka.pl);
 • 12 000 PLN – opłaty regulacyjne przy zakupie nieruchomości (prowizja pośrednika biura nieruchomości, opłaty rejestracyjne i notarialne).
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 875

PR
Piotr Ruciński
20 zł
PK
Przemysław Kapałka
30 zł
 
Dane ukryte
30 zł
KO
Krzysztof Obrzud
1 000 zł
AK
Adam Kroszczyński
ukryta
ŁD
Łukasz Drutowski
100 zł
AA
Agnieszka Augustyn
50 zł
AD
Adrian
MS
Magda Szwałek
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze 69

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

865 867 zrzutek

i zebrali

768 483 011 zł

A ty na co dziś zbierasz?