Wyżywienie (odżywienie) jeży po hibernacji, przed wypuszczeniem ich na wolność.
Wyżywienie (odżywienie) jeży po hibernacji, przed wypuszczeniem ich na wolność.
Nasi użytkownicy założyli 1 267 511 zrzutek i zebrali 1 464 431 061 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Aktualności1
-
Dzięki Wam po raz kolejny mamy sukces :) Żarełko zamówione, trochę złotóweczek jeszcze zostało na kolejne zamówienie. Z całego serca Wam dziękuję.
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.
Opis zrzutki
Zbieramy na wyżywienie jeży, które w chwili obecnej pod naszą opieką wybudzają się z hibernacji.
Witajcie! Po tej stronie Kasia i Tomek!
Jesteśmy pozytywnie zajeżonym małżeństwem z kilkuletnim stażem... życia z jeżami.
Od 20 listopada 2018 roku zgodnie z obowiązującym prawem dotyczącym ochrony jeży europejskich mamy pozwolenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy na opiekę nad osobnikami jeży wschodnich i zachodnich z terenu województwa Kujawsko - Pomorskiego.
Jeże to ssaki owadożerne. W naturze ich pożywienie to owady, ślimaki, dżdżownice, padlina, małe kręgowce, małe jaja, rzadko spadłe owoce.
Pod opieką ludzi jeże powinny odżywiać się w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnego aby dobrze się rozwijać, nie mieć problemów z kamieniem nazębnym i wyhodować nieco tkanki tłuszczowej. Może ona być przydatna, gdyż po wypuszczeniu na wolność jeż może mieć problemy ze znalezieniem pokarmu lub odpowiedniej jego ilości.
Opiekunowie jeży chcąc zapewnić im właściwe składniki odżywcze w karmie, dają do jedzenia jeżom dorastającym, które już nie potrzebują mleka zastępczego, przede wszystkim owady (mączniki, drewnojady, świerszcze, karaczany), surowe mięso (chuda wołowina, serca drobiowe) oraz suchą i mokrą karmę dla kociąt wysokiej jakości o dużej (minimum 70%) zawartości mięsa.
Wyżywienie jeża od maluszka do pełnowartościowego, zdrowego, dużego, około kilogramowego osobnika to nie tylko nie lada wyczyn ale i ogromny koszt. Pomijając koszty leczenia, które generuje niemal każdy iglasty, koszty jedzenia są astronomiczne a jeże należą do ogromnych pasibrzuchów.
Litr mączników to średnio 30zł, drewnojadów - 40zł, świerszczy - 60zł, karaczanów - kilka zł/szt. Ceny mięsa, podrobów i puszek z mokrą karmą dla kota, z górnej półki to też kilka(naście) złotych za kilogram.
Tej zimy hibernuje u nas 17 jeży. Właśnie zaczęły się wybudzać. Są głodne, muszą szybko nadrobić i zgromadzić niezbędne zapasy, bo przy tak pięknej pogodzie i dobrych prognozach kiedy tylko owady obudzą się po zimie, będzie można jeże wypuścić na wolność już na początku kwietnia. Do tego czasu jednak trzeba je intensywnie karmić, żeby miały trochę tłuszczyku na start w samodzielne życie.
English below:
Zbieramy na wyżywienie jeży, które w chwili obecnej pod naszą opieką wybudzają się z hibernacji.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj ile osób odwiedziło i wsparło tę zrzutkę z twojego polecenia! Dowiedz się więcej.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj ile osób odwiedziło i wsparło tę zrzutkę z twojego polecenia! Dowiedz się więcej.
Darowizna od serca dla potrzebujących jeżyków