Skala potrzeb w Afryce jest przeogromna. Na własne oczy przekonali się o tym Hubert i Michał, którzy od 5 lat jeżdżą do Kenii by pomagać tam najuboższym, a szczególnie dzieciom. Dzięki zakładanym przez nich zrzutkom, działające lokalnie Siostry Misjonarki mogą realizować coraz śmielsze cele.
Zobaczcie, co już udało im się osiągnąć i jakie przedsięwzięcie biorą na barki w tym roku!
Hubert i Michał swoją przygodę zaczynali pod skrzydłami Fundacji Boże Atelier, której pierwszym projektem była adopcja na odległość na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Z Fundacją Boże Atelier współpracował również Daniel Kasprowicz - pomysłodawca i współtwórca zrzutki na budowę szpitala dla najuboższych mieszkańców Madagaskaru.
Magadaskar: Szpital Antsiranana
Jest to niezwykle trudne i niesprawiedliwe, kiedy człowiek umiera z nędzy, kiedy matka nie jest w stanie wykarmić swoich dzieci, kiedy ze względu na miejsce urodzenia umiera się na choroby, które można wyleczyć za kilkanaście groszy. Madagaskar to jeden z najbiedniejszych krajów na całym świecie, obecnie jest w pierwszej dziesiątce. Prześcigają go jedynie kraje objęte wojną domową.
Daniel oraz Fundacja Boże Atelier postanowili pomóc niedożywionym dzieciom, które jako pierwsze padają ofiarą kryzysów polityczno-gospodarczych i niepokojów społecznych oraz kobietom, które w Afryce spycha się na dalszy plan, także w sferze zdrowia. 37% dziewcząt w wieku 15 lat rodzi swoje pierwsze dziecko, a 1/3 wszystkich ciąż kończy się śmiercią matki bądź dziecka. Z tych powodów powstał projekt budowy szpitala w regionie Atsiranana dystrykcie Anivorano. Dzięki zaangażowaniu tysięcy osób, na ten cel udało się zebrać ponad 80 tys. złotych! Na Madagaskarze 42% dzieci umiera do piątego roku życia - możemy to zmienić.
Wszystko zaczęło się od adopcji na odległość, organizowanej przez Fundację Boże Atelier. W 2015 roku Hubert i Michał polecieli do Kenii odwiedzić dzieci, które wcześniej adoptowali, przy okazji organizując małą zbiórkę ubrań i przyborów szkolnych.
Był to ich pierwszy pobyt w tej części Afryki i dopiero na miejscu zrozumieli ogromną skalę problemu: brak pożywienia na skutek suszy, brak funduszy pozwalających na opłacenie dzieciom szkoły, problemy zdrowotne dzieci.
Wszystkie działania chłopaków w Kenii były relacjonowane na żywo za pośrednictwem YouTube'a, Instagrama i Facebooka, ponieważ wraz Hubertem i Michałem do Kenii polecieli Monika Kołakowska oraz SA Wardęga! Dzięki ich wsparciu w promocji wydarzenia udało się zebrać ponad 130 tys. złotych na żywność, ubrania i podręczniki. Część środków została przeznaczona na dokończenie budowy szkoły dla plemienia Samburu mieszkającego na kenijskiej sawannie. Zeszłoroczna zbiórka pozwoliła również na opłacenie czesnego na rok dla ponad 50 dzieci!
W tym roku Hubert i Michał założyli Fundację Siewców. Poprzez coroczną zbiórkę pieniędzy Fundacja walczy z analfabetyzmem, głodem i brakiem perspektyw. Fundacja w całości przekazuje zebrane środki Siostrom Misjonarkom działającym w Kenii. Jak mówi s. Alicja Kaszczuk: "Dzięki ich działaniom mogliśmy dokończyć budowę szkoły, opłacić czesne za szkołę setkom dzieciaków, a co najważniejsze - uratować wielu głodujących przed śmiercią. Jesteśmy im niezmiernie wdzięczni i zafascynowani postawą tych młodych ludzi!"
Nazwa Fundacji pochodzi od piosenki zespołu Zeus, w której refrenie można usłyszeć "Jestem siewcą! Dobrzy ludzie ze mną dobre ziarno idą siać. Rzucamy je w ciemność, Mając pewność, komuś może światło dać". Te słowa będą przyświecały Hubertowi i Michałowi w ich dotychczas największym przedsięwzięciu: budowie ośrodka rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych! W jego skład wchodzić będą: główna sala rehabilitacyjna z pełnym osprzętem, duża klasa lekcyjna wyposażona w krzesła, ławki i inne przybory naukowe, toalety z prysznicem, poczekalnie oraz przestrzeń do pracy dla osoby odpowiedzialnej za rejestrację potrzebujących.
Tak, jak poprzednio, wszystkie działania Fundacji będzie można śledzić na YouTube, Instagramie i Facebooku. W tym roku w projekcie pojawi się kilka wyjątkowych osób, które będą towarzyszyć chłopakom w Kenii... wkrótce dowiecie się kto - wypatrujcie #Kenia2019 w sieci! Dowiedz się więcej o projekcie!