Jak wygląda weryfikacja na Zrzutka.pl?

Napisano 1 kwietnia, 2022. Aktualizacja: 19 sierpnia, 2024.
Jak wygląda weryfikacja na Zrzutka.pl?

Na zrzutka.pl bezpieczeństwo Waszych pieniędzy jest dla nas priorytetem. Jesteśmy fair wobec naszych użytkowników i tego samego oczekujemy od Organizatorów zrzutek. Dlatego też prowadzimy wieloetapową weryfikację, o której dzisiaj opowiemy nieco więcej.

Na wstępie należy zwrócić uwagę, iż rozróżniamy dwa rodzaje weryfikacji - weryfikację tożsamości użytkownika oraz weryfikację opisu zrzutki, które stanowią dwa zupełnie odrębne procesy. Może więc zdarzyć się, że użytkownik który posiada już weryfikację swojego profilu, zostanie poproszony o dodatkową weryfikację konkretnej zrzutki - to zupełnie normalne. Poniżej znajdziesz szczegóły dotyczące obu typów weryfikacji.

Weryfikacja użytkownika

Pierwszym etapem jest weryfikacja danych Użytkownika. Jest ona niezbędna, aby mieć w ogóle możliwość przyjmowania wpłat. Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza identyfikacyjnego - można go znaleźć w zakładce „Weryfikacja konta” w menu Konta Użytkownika. W formularzu należy wybrać typ konta – czy jest to profil prywatny czy zakładany dla firmy/organizacji. Formularz, w zależności od dokonanego wyboru, będzie wymagał wprowadzenia innych danych weryfikacyjnych. Wypełnienie formularza odblokowuje możliwość przyjmowania wpłat przez 30 dni.

Weryfikacja oparta tylko na danych wprowadzanych przez Użytkownika mogłaby budzić uzasadnione wątpliwości - skąd bowiem pewność, że wprowadzone dane są prawdziwe? Dlatego kolejnym etapem weryfikacji, który odblokowuje na stałe możliwość zbierania wpłat a także dokonywania wypłat środków na rachunek Organizatora zrzutki, jest przesłanie skanów dokumentów oraz wykonanie przelewu weryfikacyjnego - tradycyjnego lub błyskawicznego. Jeśli w toku weryfikacji dane podane w formularzu okazałyby się fałszywe, Konto Użytkownika zostanie usunięte, a zgromadzone środki zostałyby zwrócone Wpłacającym. Dokładną instrukcję weryfikacji znajdziesz tutaj: w jaki sposób dokonać weryfikacji profilu prywatnego oraz w jaki sposób dokonać weryfikacji profilu firmy/organizacji? Po udanym procesie weryfikacji, organizator otrzymuje niebieską ikonkę:


Zobacz krótki film i dowiedz się jak wygląda proces weryfikacji na zrzutka.pl.

Weryfikacja opisu zrzutki

Weryfikacji opisu zrzutki podejmujemy zasadniczo w czterech momentach:

  • przy uruchamianiu promocji zrzutki
  • gdy saldo danej zrzutki przekroczy 20 000 zł
  • kiedy sumarycznie na wszystkich zrzutkach użytkownik zbierze ponad 50 000 zł
  • a także gdy otrzymamy zgłoszenie nadużycia dotyczące danej zrzutki lub sami nabierzemy wątpliwości co do jej rzetelności - niezależnie od zgromadzonej w jej ramach sumy

W przypadku wykupienia funkcji premium lub reklamy na facebooku, weryfikacja opisu zrzutki będzie konieczna do uruchomienia promocji. W pozostałych przypadkach, do czasu zakończenia procesu weryfikacji wstrzymana zostaje możliwość wypłaty zebranych środków. Jeżeli więc planujesz większą akcję i chcesz uniknąć późniejszej blokady wypłat, warto podjąć się weryfikacji swojej zrzutki już na samym początku. 

A na czym polega weryfikacja? Przede wszystkim ma ona na celu potwierdzenie, że wskazany w opisie zrzutki cel jest prawdziwy. Rodzaj wymaganych dokumentów jest zależny od opisu konkretnej zrzutki i trudno jest nam podać jedną dokładną regułę czego będziemy potrzebować w Twoim przypadku. Przytoczymy jednak najczęściej zdarzające się przykłady wymaganych dokumentów weryfikacyjnych w zależności od rodzaju zrzutki:

  • w przypadku zrzutek na leczenie - konieczne jest przesłanie minimum dwóch dokumentów medycznych potwierdzających wszystkie diagnozy z opisu zrzutki. Co ważne, każdy z dokumentów musi być opatrzony pieczęcią i podpisem lekarza medycyny.
  • podczas weryfikacji zrzutek po pożarach i wypadkach - tutaj wymagane jest dostarczenie nam protokołu straży pożarnej lub policji potwierdzającej zdarzenie
  • w zrzutkach na pokrycie kosztów leczenia zwierząt - konieczne jest przesłanie jednego dokumentu potwierdzającego diagnozę z opisu zrzutki z podpisem i pieczęcią weterynarza
  • kolejnym przypadkiem jest  zrzutka organizowana na rzecz konkretnej organizacji - jeżeli zbierasz środki np. na wsparcie jakiegoś schroniska dla zwierząt czy domu dziecka, w przypadku weryfikacji konieczne jest przesłanie zgody danej placówki
  • jeśli zakładany cel zrzutki przekracza 150 000 zł - wymagane jest dodatkowo przedstawienie kosztorysu leczenia, remontu czy danego projektu
  • jeżeli zrzutka jest organizowana na rzecz osoby trzeciej - niezależnie od wyżej wymienionych dokumentów, konieczne jest również przesłanie odpowiedniej zgody beneficjenta lub jego rodzica/opiekuna prawnego, a także skanu jego dokumentu tożsamości

Weryfikacja może, ale nie musi, być jednorazowa. Jeżeli otrzymamy zgłoszenie dotyczące zweryfikowanej już zrzutki, a została już z niej wypłacona część środków, możemy również poprosić o przesłanie dokumentów potwierdzających, że środki są wydawane na wskazany w opisie cel tj. rachunków czy potwierdzeń przelewu.

Wszystkie dokumenty weryfikacyjne należy załączać poprzez dedykowany formularz w widoku zrzutki. W ten sposób dajemy gwarancję, że zawarte w dokumentach dane są w pełni bezpieczne.


Po zakończeniu weryfikacji, edycja opisu zrzutki zostaje zablokowana (ewentualne nowe informacje można zamieszczać w zakładce “Aktualności”). W przypadku zrzutek charytatywnych, na stronie zrzutki pojawi się dodatkowo ikona wiarygodności o treści „Organizator przesłał dokumenty potwierdzające prawdziwość opisu zrzutki”, która zwiększa zaufanie darczyńców.

zrzutka_cykliczna

Jeśli Organizator zrzutki nie prześle wymaganej dokumentacji lub złożona dokumentacja nie rozwieje wątpliwości naszego Działu Bezpieczeństwa, konto może zostać zablokowane, a w przypadku uzasadnionych podejrzeń co do oszustwa - zgłoszone do prokuratury. Jeśli zrzutka nie przejdzie pomyślnie weryfikacji, zgromadzone środki są zwracane Wpłacającym. Administracja portalu może ponadto podjąć działania uniemożliwiające utworzenie kolejnych kont na dane osobowe danego Użytkownika.

Procedury weryfikacyjne na portalu zrzutka.pl mogą wydawać się uciążliwe czy nadmiernie rozbudowane, ale robimy to wszystko, żeby nasi Darczyńcy mogli nam zaufać. Nie ma u nas miejsca na scam i niejasne sytuacje – działamy w sposób przejrzysty i uczciwy i tego samego oczekujemy od Organizatorów zrzutek. Dzięki takiej polityce zaufały nam setki tysięcy użytkowników, a ich pomoc trafiła do osób naprawdę potrzebujących. 



Facebook Twitter