Co się dzieje po zgłoszeniu zrzutki? Czyli jak zapewniamy bezpieczeństwo Waszych środków

Napisano 1 czerwca, 2022. Aktualizacja: 7 grudnia, 2023.
Co się dzieje po zgłoszeniu zrzutki? Czyli jak zapewniamy bezpieczeństwo Waszych środków

Bardzo często zgłaszacie nam zrzutki, które - Waszym zdaniem - nie powinny znaleźć się na naszej platformie. Czas od zgłoszenia płynie, zrzutka nie znika, a Wy zastanawiacie się, co robimy w tej sprawie… Co się dzieje po zgłoszeniu zrzutki? Jak wyglądają nasze procedury? Dlaczego nie wszystko możemy Wam powiedzieć? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Co warto nam zgłaszać?

Nasz regulamin pozwala użytkownikom zbierać na każdy cel - zarówno takich jak leczenie, jak i spełnianie marzeń np. podróż życia... Dopóki opis zrzutki jest zgodny z prawdą, a jej cel nie jest zabroniony przez przepisy prawa, nie mamy powodu, żeby reagować. Ten temat opisaliśmy szerzej również we wcześniejszym artykule. Zrzutka może zostać przez nas zablokowana, a nawet usunięta, jeśli:

  • Cel zrzutki jest zakazany przez obowiązujące prawo - dzieje się tak na przykład w przypadku zbiórek na organizację gry hazardowej przez osobę nieposiadającą zezwolenia, na pokrycie grzywny lub mandatu lub na tworzenie “wehikułów finansowych”, które mogły być zakwalifikowane jako piramida finansowa. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.
  • Opis zrzutki narusza obowiązujące prawo - gdy np. nawołuje do nienawiści, czy stanowi pochwałę przestępstwa lub wzywa do jego popełnienia.
  • Cel zrzutki jest fałszywy - jeżeli posiadasz informacje, które mogą przekonać nas o tym, że dana zbiórka stanowi próbę oszustwa – zdecydowanie nam je zgłoś. Wszystkie próby oszustw dokonywanych na portalu traktujemy bardzo poważnie.
  • Gdy Organizator zrzutki nie przekazuje środków na deklarowany przez siebie cel - szczególnie istotne przy wszczęciu tego typu weryfikacji są dla nas informacje otrzymane bezpośrednio od Beneficjentów zrzutek, którzy wskazują, że Organizator wbrew deklaracjom powstrzymuje się od przekazywania im środków lub wydatkowania pieniędzy na ich rzecz. 

Pamiętaj jednak, że nasz portal jest neutralny światopoglądowo, co oznacza, że nie ingerujemy w cele prowadzonych u nas zrzutek, o ile nie naruszają one zasad wyznaczonych przez prawo lub nasz regulamin. Z tego powodu zgłoszenia, z których wynika, że jedynym zastrzeżeniem do danej zrzutki są odmienne poglądy zgłaszającego od tych prezentowanych przez organizatora, nie są przez nas uwzględniane.

Co się dzieje po zgłoszeniu?

Jeśli otrzymane przez nas zgłoszenie jest zasadne, niezwłocznie kontaktujemy się z Organizatorem i rozpoczynamy proces weryfikacji opisu zrzutki. W tym czasie, organizator nie ma możliwości wypłaty zebranych środków. Dzięki temu Wasze pieniądze są bezpieczne i z całą pewnością nie trafią w ręce oszusta. Sama weryfikacja ma na celu potwierdzenie, że wskazany w opisie zrzutki cel jest prawdziwy. Aby możliwość wypłat została odblokowana, organizator musi załączyć odpowiednie dokumenty, które mają na celu potwierdzić prawdziwość opisu zrzutki. Więcej o tym, jak wygląda sama weryfikacja napisaliśmy w tym wpisie.

Jeżeli otrzymamy zgłoszenie dotyczące zweryfikowanej zrzutki, a została już z niej wypłacona część środków, możemy również poprosić o przesłanie dokumentów potwierdzających, że środki zostały wydane na wskazany w opisie cel, tj. np. rachunków czy potwierdzeń przelewu..

Jeśli Organizator zrzutki nie prześle wymaganej dokumentacji lub złożona dokumentacja nie rozwieje wątpliwości naszego Działu Bezpieczeństwa, konto może zostać zablokowane. Jeśli nie otrzymamy wymaganych dokumentów w odpowiednim terminie, a zrzutka nie przejdzie pomyślnie weryfikacji, zgromadzone środki są zwracane Wpłacającym. Ponadto jeżeli mamy uzasadnione podejrzenie, że dana zrzutka stanowiła przestępstwo (np. oszustwo), przypadek taki zgłaszamy odpowiednim organom. 


Czy zgłaszający dowie się, dlaczego zrzutka nie została usunięta?

Jako Krajowa Instytucja Płatnicza jesteśmy zobowiązani do zachowania tajemnicy zawodowej dostawcy usług płatniczych. Na mocy ustawy, wszystkie dokumenty przekazywane nam przez użytkowników są poufne. Nie możemy zatem nikomu udzielić informacji na temat tego, jakie dokumenty otrzymaliśmy w procesie weryfikacji, ani nawet na jakim etapie weryfikacji jest zrzutka.

Dlatego też odpowiedzią dla zgłaszającego będzie aktualny status zrzutki. Jeśli zrzutka nie została usunięta ani zablokowana, oznacza to, że organizator dostarczył nam wymagane dokumenty.

Niestety, nie możemy informować Was dlaczego dana zrzutka nie została usunięta. Ale to nie znaczy, że Wasze zgłoszenie nie zostało przez nas sprawdzone. Na zrzutka.pl nieustannie czuwamy nad bezpieczeństwem Waszych środków. Ze względu na obowiązujące przepisy prawa, po prostu w niektórych sytuacjach nie możemy Was informować o szczegółach sprawy, dlatego musicie zaufać naszym decyzjom. Jesteśmy wdzięczni za Waszą czujność i każde zgłoszenie traktujemy bardzo poważnie.


Zastanawiasz się nad założeniem własnej zrzutki? Zapoznaj się z informacjami poniżej!

Po pierwsze - jak to działa?

To proste - wchodzisz na zrzutka.pl, podajesz dowolny cel zrzutki oraz kwotę i to wszystko - gotowe. Na utworzoną w ten sposób zrzutkę możesz od razu za darmo i błyskawicznie przyjmować wpłaty - wpłaty księgują się na Twojej zrzutce już w czasie około 1 minuty od ich zlecenia przez wpłacającego! Środki ze swojej zrzutki wypłacasz kiedy chcesz i tak często jak tego potrzebujesz, a dzięki opcji ekspresowych wypłat otrzymasz je na swoje konto w ciągu kilku minut od zlecenia wypłaty! Ważne - zrzutka.pl utrzymuje się głównie z darowizn - portalu możesz używać w 100% za darmo. Nie pobieramy żadnych obowiązkowych opłat od organizatorów zrzutek ani od wspierających - sprawdź.  

Po drugie - czy to działa?

Ponad 800 000 założonych zrzutek i 650 000 000 zł zebranych środków mówi samo za siebie. Nasi użytkownicy oceniają nas na niemal 9/10 na naszej stronie z ocenami (ponad 2 000 opinii) - sprawdź opinie. Zrzutki prywatne, np. na prezenty urodzinowe, zrzutki na realizację marzeń, zrzutki projektowe, zrzutki charytatywne, zrzutka #RazemDlaUkrainy, która zebrała ponad 3 000 000zł, czy zrzutka na Telefon Zaufania, która w ciągu zaledwie dwóch dni zebrała ponad 1 700 000 zł - to tylko przykłady. Na zrzutka.pl zbierasz na dowolne, ustalone przez Ciebie cele!

Zrzutka.pl to jednak przede wszystkim dziesiątki tysięcy zrzutek prywatnych - urodzinowych, wyjazdowych, mających na celu rozliczenie wspólnych inicjatyw i innych. Jeśli chcesz przejrzeć więcej zrzutek - skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

'Zwykła' zrzutka.pl to nie wszystko! Ostatnio dodaliśmy nowy serwis w ramach naszego portalu. Zrzutka cykliczna to rozwiązanie dla każdego, kto ma coś do zaoferowania swoim odbiorcom bądź po prostu chce umożliwić chętnym stałe wspieranie swojej zrzutki - oczywiście w modelu subskrypcji. Wspierający wpłacają comiesięczne, cotygodniowe lub codzienne kwoty na konto organizatorów. Organizatorzy dostają możliwość rozwoju swoich pasji i talentów, a wspierający – wspaniałe nagrody i satysfakcję ze wspierania ciekawych projektów! Brzmi interesująco? Tutaj sprawdzisz jak to działa.

zrzutka_cykliczna


Zrzutka cykliczna oraz zwykła zrzutka to też nie wszystko! Dzięki zrzutce patronowanej, zbierzesz pieniądze dla organizacji, z której celami najlepiej się identyfikujesz! Logo wybranej przez Ciebie fundacji/organizacji (wraz z informacją o tym, że objęła ona patronatem Twoją akcję) ozdobi widok Twojej zrzutki. Prowadzisz fundację lub inną organizację? Chcesz, aby użytkownicy zrzutka.pl mogli zbierać pieniądze właśnie dla Ciebie i na realizację Twoich celów? Dołącz do innych Patronów! Aby dodać swoją organizację, przejdź trzy proste kroki opisane tutaj (w sekcji “Jak zostać Patronem?”).

patronowane

Jeśli nadal masz pytania lub wahasz się czy możesz założyć zrzutkę - napisz!

Facebook Twitter


Komentarze 0

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!