Jak stworzyć zrzutkę na medal? Poznaj sekret udanej akcji i zbieraj z łatwością!

Napisano 19 września, 2022. Aktualizacja: 7 grudnia, 2023.
Jak stworzyć zrzutkę na medal? Poznaj sekret udanej akcji i zbieraj z łatwością!

Specjalnie dla Ciebie, przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik po tworzeniu jakościowo dobrej zrzutki. Jeśli chcesz się wyróżnić z tłumu w katalogu sprawdź, jak przygotować najważniejsze elementy zbiórki.

Założenie zrzutki i spełnianie marzeń to zawsze trafiony pomysł! Ale żeby zbierać skutecznie, musisz wczuć się w rolę osób przeglądających social media. Najczęstszymi kanałami promocji zrzutek są facebook, instagram i twitter, czyli miejsca, w których jesteśmy bombardowani przeróżnymi, wielobarwnymi treściami, a rozbudowany tekst ustępuje miejsca multimediom i krótkim nagłówkom. Dopracowując swoją zrzutkę, pomyśl więc - co przyciągnęłoby Twoją uwagę? Czy Twoja zrzutka zachęca do kliknięcia? W kolejnych akapitach postaramy się rozwinąć tę myśl i zainspirować Cię do stworzenia treści, która będzie się klikać!

Przede wszystkim: ZDJĘCIE!

Główna zasada portali społecznościowych jest brutalnie prosta: najpierw widzimy zdjęcie, potem zerkamy na nagłówek, na samym końcu czytamy tekst. Grafika pełni rolę przynęty - jeśli ktoś ma złapać haczyk i kliknąć zrzutkę, musi zostać do tego zachęcony. Pozostawiając zrzutkę bez zdjęcia, skazujesz się na porażkę!

Żeby wykonać dobre zdjęcie, wystarczy Ci telefon komórkowy, odrobina wyobraźni i wskazówki zawarte w naszym poradniku fotograficznym. Nie będziemy ich tutaj powtarzać, ale dołożymy kilka przydatnych informacji.

Kiedy udostępnisz w social mediach link do zrzutki, użytkownicy portalu społecznościowego zobaczą jej podgląd, zawierający zdjęcie i tytuł. Sprawdź, jak wyglądają posty ze zrzutkami na naszym facebooku i twitterze - Twoje będą bardzo podobne. Zwróć uwagę, że najbardziej widocznym elementem jest zdjęcie główne zrzutki. Dlatego musi się poprawnie wyświetlać, być dobrze przycięte i przyciągać wzrok. Jeśli Twoje zdjęcie będzie ciemne, rozmazane, a model zupełnym przypadkiem będzie miał uciętą głowę, nikt nie kliknie w link i nie pozna Twojej historii!  

Dobra rada: Po dodaniu zdjęcia do zrzutki, udostępnij ją na swojej tablicy na facebooku i zobacz, jak wygląda podgląd. Jeśli zdjęcie jest nieprawidłowo wykadrowane - przytnij je jeszcze raz! Praca, którą teraz włożysz w udoskonalenie wyglądu Twojej zrzutki, zaprocentuje przyszłymi wpłatami!

Stwórz mistrzowski nagłówek

Możesz uznać, że nam - twórcom nagłówka tej sekcji zabrakło nieco skromności, ale jeśli czytasz dalej, to najwyraźniej wiemy co robimy ;)

A tak zupełnie poważnie, funkcję nagłówka w Twojej zrzutce będzie pełniła fraza, którą wpiszesz w polu “cel”. Zasady tworzenia dobrych nagłówków są banalnie proste:

 • Czasownik w trybie rozkazującym jest niezbędny. Słowa takie jak: “pomóż”, “sprawdź”, “ocal”, “poznaj”, “uratuj” zachęcają do kliknięcia i podjęcia akcji. Zastanów się, jakiego działania oczekujesz od użytkowników i każ im to zrobić w nagłówku!
 • Krócej znaczy lepiej, bo jeśli przesadzisz z długością tekstu, to nagłówek nie zmieści się w podglądzie i będzie wyglądał bardzo źle. Szczegóły celu Twojej zbiórki podasz w opisie - teraz wyciągnij samo meritum, jedną, najważniejszą informację i postaraj się zawrzeć ją w kilku słowach.
 • Wyróżnij się w tłumie i postaw na kreatywność! Cała masa zrzutek ma tytuły typu “pomóż mi wyremontować kuchnię” albo “pomóż mi wygrać z chorobą”. To nie znaczy, że Twój cel jest nieważny, zły, albo mało medialny - po prostu konkurencja jest duża. Dlatego pomyśl przez chwilę i wyróżnij się przy pomocy nieoczywistego, oryginalnego hasła reklamowego! Czas to pieniądz, a Ty w tej chwili pracujesz na rachunek własnej zrzutki. 

Dobra rada: Żeby stworzyć oryginalny nagłówek, możesz poeksperymentować z jego formą. Mamy dla Ciebie kilka inspiracji:

 • Zastanów się, jakich czasowników najczęściej używają organizatorzy zrzutek? Postaraj się wykluczyć słowa typu “pomóż” lub “wesprzyj” i użyć mniej oczywistych. Jeśli będą związane z celem Twojej zrzutki, to nawet lepiej!
Zamień: Pomóż nam wyjechać na zawody na: Wygraj z nami złoty medal!

 • Wykorzystaj hasztag, czyli jedno słowo lub zlepek kilku wyrazów zapisywanych bezpośrednio po znaku #. To świetny sposób na komunikację w social mediach - używaj hasztagu udostępniając swoją zrzutkę - zwróć na siebie uwagę i daj się łatwo znaleźć!

Przykłady: #SerceJulki, #MartynavsEndometrioza, #WstajemyzWózka, #DrużynaGosi

 • A może lubisz rymowanki? Tylko niekoniecznie od razu całe sonety - w nagłówkach rządzą krótkie formy. Możesz użyć dyskretnego rymu i sprawić, że tytuł Twojej zrzutki zapadnie ludziom w pamięć - np “Azor Cię prosi, dorzuć mu grosik”, “Kopsnij złotówkę na motorówkę” czy “Wrzuć piątaka i pogońmy raka”.

Opis w czasach nagłówkowców

To, w jaki sposób czyta większość osób korzystających z facebooka, można bardzo łatwo zaobserwować wchodząc w sekcję komentarzy pod linkiem do dowolnego artykułu - większość dyskusji toczy się wokół samego nagłówka. Część z was może teraz chwytać się za głowę, a część uśmiechać się pod nosem, wspominając swoje własne, pochopne wypowiedzi. Bez względu na to, do której grupy należysz - musisz wczuć się w ludzi komentujących tekst po zapoznaniu się z samym nagłówkiem! Ba - musisz ich zachęcić do kliknięcia i zadbać o to, żeby nie uciekli, znużeni przydługą opowieścią. Magiczne kliknięcia można zdobyć dzięki zdjęciom i nagłówkom - a co zrobić, żeby ludzie nie wyszli, tylko wpłacili?

 • Dbaj o ortografię i interpunkcję. Banał? To sprubuj pzreczytac uwaznie ten tekst i sie nie zmecyzc dodatkowo zapamietaj najwazniejsze informacje i wyciagnij z tego jakakolwiek przyjemnosc. Ciężko? Więc nie rób tego swoim odbiorcom!
 • Pierwszy akapit = pierwsze wrażenie, a dodatkowo wiele osób nie będzie miało czasu czytać dalej. Ta część tekstu musi być arcydziełem! Musi chwycić za serce, zaciekawić i sprawić, że czytający sięgnie po portfel. To moment na ujawnienie najmocniejszych kart.
 • Wystrzegaj się ściany tekstu jak ognia! Nawet zagorzały mól książkowy zniechęci się, widząc ogrom treści niepodzielonej na akapity czy podrozdziały. Jeśli nie chcesz przytłoczyć odbiorcy, podziel tekst na mniejsze fragmenty. Ta mała zmiana sprawi, że jedna, bardzo długa treść, w naturalny sposób się rozdzieli i będzie łatwa do przyswojenia.
 • Postaw na multimedia! Przeplataj opis zdjęciami, filmikami, grafikami… ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Czytanie od obrazka do obrazka jest dla odbiorcy łatwiejsze i przyjemniejsze niż przyswojenie na raz długiego tekstu. No i zawsze jest szansa, że wpadnie przeczytać tylko kawałek, ale go zaciekawi, więc przeczyta kolejny i kolejny…
 • I najważniejsze - mów prawdę. Finalnie tylko prawda się obroni. Twoją zrzutkę zobaczą zarówno obcy, jak i znajomi. Ci drudzy będą w stanie bardzo szybko wyłapać dziwne nieścisłości. Wtedy dadzą znać nam, a jeśli nasz dział bezpieczeństwa przyłapie Cię na kłamstwie, będzie zmuszony zakończyć Twoją zrzutkę.

Dobra rada: jeśli powyższe wskazówki wydają Ci się skomplikowane, spróbuj wczuć się w osobę przeglądającą facebooka. Wyobraź sobie, że po ciężkim dniu w pracy siadasz w fotelu, a na Twojej tablicy wyświetla się ciekawa zrzutka. Dobre zdjęcie i chwytliwy nagłówek sprawia, że klikasz… Na co przede wszystkim zwrócisz uwagę? Co sprawi, że nie zamkniesz linku, tylko będziesz czytał dalej? Co bardziej Cię zaciekawi - grafika, filmy, czy tekst?

Nadal nic Ci nie przychodzi do głowy? Bez obaw - mamy dla Ciebie wyjątkowy webinar. Trenerka fundraisingu Anna Anioł i współzałożyciel portalu zrzutka.pl Tomasz Chołast zdradzają w nim jak pisać, żeby zbierać pieniądze:

Chcesz zobaczyć, jak ze stworzeniem ciekawego opisu poradzili sobie inni organizatorzy zrzutek? Sprawdź: #HOSPICJOWÓZ, zrzutka na płytę zespołu Hajda Banda, BohaterON - pomoc dla powstańców

Ten artykuł pozwoli Ci dobrze zacząć zbierać. Przy małej akcji, na kilka tysięcy złotych, te wskazówki, zaangażowanie znajomych i lokalne nagłośnienie zrzutki powinny Ci wystarczyć. Jeśli chcesz zebrać setki tysięcy - skorzystaj z rad Dominiki, która jako pierwsza zebrała milion na zrzutka.pl! A to była dopiero połowa celu, który osiągnęła.

Przestań się wahać - zacznij zbierać!!

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze wpisy co dwa tygodnie na swojego maila!


Zastanawiasz się nad założeniem własnej zrzutki? Zapoznaj się z informacjami poniżej!

Po pierwsze - jak to działa?

To proste - wchodzisz na zrzutka.pl, podajesz dowolny cel zrzutki oraz kwotę i to wszystko - gotowe. Na utworzoną w ten sposób zrzutkę możesz od razu za darmo i błyskawicznie przyjmować wpłaty - wpłaty księgują się na Twojej zrzutce już w czasie około 1 minuty od ich zlecenia przez wpłacającego! Środki ze swojej zrzutki wypłacasz kiedy chcesz i tak często jak tego potrzebujesz, a dzięki opcji ekspresowych wypłat otrzymasz je na swoje konto w ciągu kilku minut od zlecenia wypłaty! Ważne - zrzutka.pl utrzymuje się głównie z darowizn - portalu możesz używać w 100% za darmo. Nie pobieramy żadnych obowiązkowych opłat od organizatorów zrzutek ani od wspierających - sprawdź.  

Po drugie - czy to działa?

Ponad 800 000 założonych zrzutek i 650 000 000 zł zebranych środków mówi samo za siebie. Nasi użytkownicy oceniają nas na niemal 9/10 na naszej stronie z ocenami (ponad 2 000 opinii) - sprawdź opinie. Zrzutki prywatne, np. na prezenty urodzinowe, zrzutki na realizację marzeń, zrzutki projektowe, zrzutki charytatywne, zrzutka #RazemDlaUkrainy, która zebrała ponad 3 000 000zł, czy zrzutka na Telefon Zaufania, która w ciągu zaledwie dwóch dni zebrała ponad 1 700 000 zł - to tylko przykłady. Na zrzutka.pl zbierasz na dowolne, ustalone przez Ciebie cele!

Zrzutka.pl to jednak przede wszystkim dziesiątki tysięcy zrzutek prywatnych - urodzinowych, wyjazdowych, mających na celu rozliczenie wspólnych inicjatyw i innych. Jeśli chcesz przejrzeć więcej zrzutek - skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

'Zwykła' zrzutka.pl to nie wszystko! Ostatnio dodaliśmy nowy serwis w ramach naszego portalu. Zrzutka cykliczna to rozwiązanie dla każdego, kto ma coś do zaoferowania swoim odbiorcom bądź po prostu chce umożliwić chętnym stałe wspieranie swojej zrzutki - oczywiście w modelu subskrypcji. Wspierający wpłacają comiesięczne, cotygodniowe lub codzienne kwoty na konto organizatorów. Organizatorzy dostają możliwość rozwoju swoich pasji i talentów, a wspierający – wspaniałe nagrody i satysfakcję ze wspierania ciekawych projektów! Brzmi interesująco? Tutaj sprawdzisz jak to działa.

zrzutka_cykliczna


Zrzutka cykliczna oraz zwykła zrzutka to też nie wszystko! Dzięki zrzutce patronowanej, zbierzesz pieniądze dla organizacji, z której celami najlepiej się identyfikujesz! Logo wybranej przez Ciebie fundacji/organizacji (wraz z informacją o tym, że objęła ona patronatem Twoją akcję) ozdobi widok Twojej zrzutki. Prowadzisz fundację lub inną organizację? Chcesz, aby użytkownicy zrzutka.pl mogli zbierać pieniądze właśnie dla Ciebie i na realizację Twoich celów? Dołącz do innych Patronów! Aby dodać swoją organizację, przejdź trzy proste kroki opisane tutaj (w sekcji “Jak zostać Patronem?”).

patronowane

Jeśli nadal masz pytania lub wahasz się czy możesz założyć zrzutkę - napisz!

Facebook Twitter


Komentarze 4

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.

 • BL
  blessedlife

  Hi guys, i don’t have much to say now now, Than to say thanks to Dr. Monday for rescuing me and my family from poverty, and for getting my husband and my Job back, i love playing lottery , but winning is my biggest problem, Ill never forget the day i come in contact with Dr Monday, whose lottery spell make me a winner, some million Dollars , after giving me a sure winning numbers within 3 days to play,my financial status is settled for good,now i have started to live my dream life after 12 years of playing the lottery A big thanks to Dr Monday, am grateful for all you have done for me and family, he can be reach on Via WhatsApp +234 705 993 7909

 • PS
  PEREZ sarrano

  SZYBKA I POWAŻNA POŻYCZKA W 48 GODZIN
  WhatsApp: +4915219341024
  E-mail: [email protected] Oferujemy pożyczki od 5 000 zł do 500 000 000 zł osobom fizycznym i handlowcom z oprocentowaniem 3% w skali roku z najwyższą szybkością i niezawodnością.
  Otrzymasz pożyczkę 48 godzin po złożeniu wniosku i bez
  protokoły.
  Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami wkrótce.

 • CI
  cast india

  Generally, I am not that impressive a web user, but your sites are really great, keep it up! I'll go ahead and bookmark your website so I can return later on.

  https://castindia.in/category/film/camera-lighting-special-effects-visual-effects/cinematographer

 • KS
  Kamil Szczepka

  Nie każdy chce by o jego zrzutce wiedzieli znajomi. To często krępujące. Nie każdy zatem wrzuca link na FB...