id: zsjc4c

🇺🇦 #DzieciUkrainy - Długofalowa pomoc dzieciom z ukraińskich domów dziecka

🇺🇦 #DzieciUkrainy - Długofalowa pomoc dzieciom z ukraińskich domów dziecka

11 513 zł 
łącznie
187 dni do końca
48 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności6

  • Razem można zrobić więcej i lepiej. W przypadku pomocy dzieciom z ukraińskich sierocińców często liczą się każda godzina i minuta. Ich relokacja w bezpieczne miejsca należy do bieżących zadań wyspecjalizowanych organizacji z obszaru pieczy zastępczej. Tu pojawia się status: Pilne! Na już! Na wczoraj! Szybkie reagowanie jest bardzo ważne, a współpraca między stowarzyszeniami i fundacjami - kluczowa. Dlatego taką wartość ma Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, którą współtworzą na co dzień także partnerzy naszej akcji.


    W ostatnich dniach do akcji #DzieciUkrainy dołączyły Portal DomyDziecka.org oraz SOS Wioski Dziecięce. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z ich działalnością oraz do wspierania bezpośrednio lub za pośrednictwem naszej zrzutki.

    xf853dbc15dc1ae4.jpeg

    [Źródło foto: SOS Wioski Dziecięce]

    Czytaj więcej
  • W Fundacji Wielkie Serce dla Dzieci, która działa od 2017r. z siedzibą Krośnie, trwają zaawansowane przygotowania do uruchomienia pomocy psychologicznej dla dzieci i rodzin z Ukrainy. Organizacja wykorzystuje swoje duże doświadczenie w pracy z traumą odrzucenia, które zostanie wkrótce wsparte przez specjalistów w pracy z traumą wojenną. Swoim wsparciem objęła już grupę rodzin z Ukrainy obejmującą ok. 500 osób, w tym 394 dzieci.


    Centrum działań pomocowych staje się wyremontowana siedziba Międzynarodowego Dziecięcego Ośrodka Wsparcia. W ostatnich tygodniach trwały tam intensywne prace, w które zaangażowało się wielu wolontariuszy i lokalni przedsiębiorcy.

    jed63f96b7f696dc.jpeg

    Jest lokal, są narzędzia terapeutyczne, jest zespół wolontariuszy gotowych szkolić i wspierać merytorycznie grupę zatrudnionych psychologów i psychoterapeutów. To czego teraz najbardziej potrzeba, to środki na zatrudnienie tych specjalistów ze znajomością języka ukraińskiego. Gorąco zachęcamy do wpłat za pośrednictwem skarbonki Fundacji na naszej zrzutce: https://zrzutka.pl/dzieciukrainy/s/pzxwjn.


    Oryginalnym narzędziem do pracy z podopiecznymi Fundacji stają się Karty Przyjaźni. Są one innowacyjnym środkiem edukacyjnym mającym na celu poprawę jakości życia użytkowników. Mogą być traktowane zarówno jako instrument profilaktyczny (uczą dzieci rozpoznawać i nazywać swoje emocje oraz uczucia, rozwiązywać konflikty zanim jeszcze one nastąpią), a także terapeutyczny (pokazują, że negatywne zachowanie nie prowadzi do rozwiązania problemu czy konfliktu; uczą co zrobić, żeby rozwiązać trudną sytuację, jak wybaczyć, jak stworzyć silne relacje z innymi). Karty zostały opracowane przez Fundację Relacje na Zawsze (Relationships are Forever Foundation) z Malty w celu pomagania dzieciom i młodzieży w rozwoju ich umiejętności w budowaniu silnych relacji z ich rodzinami, przyjaciółmi i innymi ludźmi, których poznają w trakcie swojego życia. Grafiki w Kartach Przyjaźni są tak skonstruowane, by każde dziecko mogło z nich skorzystać ze zrozumieniem. Fronty kart zawiera ilustracje uczuć lub zachowań, wraz z krótkim tytułem – na rewersach zawarte są zaś tematy i pytania do przemyślenia i rozmowy oraz refleksje lub sugestie możliwego kierunku działania.

    p3bac1f172886dc9.jpeg

    Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci szuka każdego sposobu, by zdobyć środki na swoją działalność. Jednym z nich jest organizacja świątecznego kiermaszu w lokalnej galerii handlowej. Na przygotowanym stoisku można zakupić ciasta i ozdoby świąteczne oraz ... pobawić się z wolontariuszami.

    fa86e498a15c9744.jpeg

    Zachęcamy do odwiedzania strony Fundacji , poznawania i wspierania jej działań.


    (Wszystkie wykorzystane fotografie pochodzą ze źródeł Fundacji).



    Czytaj więcej
  • 🇵🇱 Według badania niedawno przeprowdzonego przez ICAT (Międzyagencyjną Grupę Koordynacyjną ds. Zwalczania Handlu Ludźmi) i UNICEF, 28% zidentyfikowanych ofiar handlu ludźmi na całym świecie to dzieci. Niestety w przypadku dzieci ukraińskich zagrożenie jest jeszcze większe. Prawie wszyscy uchodźcy z Ukrainy to kobiety i dzieci.

    🇬🇧 According to a recent study by ICAT (Interagency Coordination Group for Combating Trafficking in Human Beings) and UNICEF, 28% of identified victims of trafficking in human beings worldwide are children. Unfortunately, in the case of Ukrainian children, the threat is even higher. Almost all refugees from Ukraine are women and children.


    🇵🇱 Od 24 lutego do 17 marca zidentyfikowano ponad 500 dzieci bez opieki, które przekroczyły granicę ukraińską w kierunku Rumunii. Faktyczna liczba dzieci bez opieki, które uciekły z Ukrainy do krajów sąsiednich, jest prawdopodobnie znacznie wyższa. Te dzieci są szczególnie narażone na handel i wykorzystywanie.

    🇬🇧 From February 24 to March 17, more than 500 unaccompanied children were identified to have crossed the Ukrainian border into Romania. The actual number of unaccompanied children who have fled from Ukraine to neighboring countries is likely to be much higher. These children are particularly vulnerable to trafficking and exploitation.


    o16f859baa994218.jpeg








    🇵🇱 Organizacje pomocowe zajmujące się ochroną praw dziecka wzywają rządy do wzmocnienia kontroli bezpieczeństwa na przejściach granicznych, zwłaszcza z Ukrainą, w celu lepszej identyfikacji dzieci zagrożonych handlem ludźmi. Istnieje potrzeba wzmocnienia współpracy transgranicznej i wymiany informacji pomiędzy Strażą Graniczną, organami ścigania i instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę dzieci. Ważna jest również szybka identyfikacja dzieci bez opieki oraz wdrożenie procedur poszukiwania i łączenia rodzin.

    🇬🇧 Aid organizations dealing with the protection of children's rights urge governments to strengthen security checks at border crossings, especially those with Ukraine, in order to better identify children at risk of human trafficking. There is a need to strengthen cross - border cooperation and exchange of information between the Border Guard, law enforcement agencies and institutions responsible for the protection of children. It is also important to quickly identify separated children and to implement family tracing and reunification procedures.


    🇵🇱 Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i UNICEF we współpracy z rządami i organizacjami pozarządowymi tworzą tzw. Blue Dots, czyli punkty wsparcia dziecka i rodziny. Punkty te przekazują kluczowe informacje przemieszczającym się rodzinom, pomagają zidentyfikować dzieci bez opieki i rozdzielone z rodzicami oraz zapewniają ochronę i świadczą podstawową pomoc. Blue Dots są uruchamiane w krajach goszczących kobiety i dzieci z Ukrainy. 34 z nich powstaną w Polsce.

    🇬🇧 The United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) and UNICEF, in cooperation with governments and non- governmental organizations, form the so-called Blue Dots, i.e. child and family support points. These points provide vital information to moving families, help identify unaccompanied and separated children, and provide protection and essential help. Blue Dots are launched in the countries hosting Ukrainian women and children. 34 of them will be built in Poland.


    🇵🇱 Źródło: https://unicef.pl/co-robimy/aktualnosci/dla-mediow/dzieci-uciekajace-przed-wojna-na-ukrainie-sa-narazone-na-handel-ludzmi-i-wykorzystanie (data dostępu 25.03.2022).

    🇬🇧 Source: https://unicef.pl/co-robimy/aktualnosci/dla-mediow/dzieci-uciekajace-przed-wojna-na-ukrainie-sa-narazone-na-handel-ludzmi-i-wykorzystanie (access date 25.03. 2022).

    Czytaj więcej
  • 🇵🇱 Dużo się dzieje w Stowarzyszeniu Rodzicielstwa Zastępczego Jedno Serce. Przybyły kolejne rodziny. Obecnie organizacja opiekuje się 29 osobami, w tym 23 dziećmi i młodzieżą w wieku od 8 miesięcy do 17 lat. Matki zastępcze szybko nawiązały kontakty, wspierają się nawzajem – na kim lepiej się oprzeć jeśli nie na tych, którzy rozumieją, przez co przechodzisz?

    🇬🇧 A lot is happening in the Jedno Serce Foster Parenting Association. More families have arrived. At the moment, the organization looks after 29 people, including 23 children and adolescents aged 8 months to 17 years. Foster mothers quickly established contacts, they support each other – who better to lean on than those who understand what you are going through?

    haadd2cc2f1e63aa.jpeg

    🇵🇱 Wzruszające są słowa dziadka Władymira - z jednej strony opowiada o dramacie wojny, rozpamiętuje wszystkie trudne chwile, jednocześnie jednak bardzo docenia bezpieczeństwo, którego rodzina aktualnie doświadcza. Huk wystrzałów wojennych nadwyrężył jego słuch, ma za sobą w Polsce pierwsze badania audiologiczne.

    🇬🇧 Wladimir's words are touching - on the one hand, he tells about the drama of war, he reflects on all difficult moments, but at the same time he appreciates the security that the family is already experiencing. The roar of shots damaged his hearing, he had already undergone the first audiological tests in Poland.


    🇵🇱 Mama Larysa jest bardzo energiczna. Poukładała sobie wszystko i tłumaczy z przekonaniem: "Najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych dzieci, tamto zamknęliśmy za sobą. Trzeba doceniać każdy dzień, trzeba doceniać to, że żyjemy, to, że świeci słońce, że możemy odpocząć". Ta odważna mama ma już nowe okulary, ponieważ swoje w pośpiechu zostawiła w Odessie. Zdrowieje też noga – dopiero po dwóch tygodniach przyznała, że ją boli. 

    🇬🇧 Larysa is a mum and is very energetic. She arranged everything for herself and explained with conviction: "The most important thing is the safety of our children, we have locked that behind us. You have to appreciate each day, you have to appreciate the fact that we are alive, that the sun is shining, that we can rest". This brave mum already has new glasses, because she left hers in Odessa in a hurry. And her leg is getting better - only after two weeks she admitted that it hurts.


    🇵🇱 Dni płyną bardzo szybko, wypełnione są pomocą w załatwianiu wielu spraw organizacyjnych – wszyscy mają już numery pesel, zostały złożone wnioski o ustanowienie opiekuna tymczasowego. Dzieci nie zaczęły jeszcze nauki szkolnej, łączą się natomiast na zajęcia zdalne z Ukrainą. Z pewnością pomogą w tym tablety i routery , które przyszły dziś po południu, a w przyszłym tygodniu mają z kolei dotrzeć obiecane laptopy.

    🇬🇧 The days go by very quickly, filled with many organizational matters. Everyone already has PESEL number (Polish ID number), and applications for the appointment of a temporary caretaker have also been submitted. The children have not yet started school, but they connect via the Internet for remote classes in Ukraine. The tablets and routers have already arrived and the promised laptops that are due to arrive next week will certainly help.


    🇵🇱 W minionym tygodniu udało się przygotować miejsce dla trzech rodzin, przy czym jedno z nich wymaga pełnego wyposażenia. Mamy także obietnice kolejnych miejsc, co otwiera drogę do dalszej, kompleksowej pomocy dzieciom i rodzinom.

    🇬🇧 Last week, we managed to prepare a place for three families, one of them requires full equipment. Talks are being held regarding the acquisition of new places, which opens the way to further, comprehensive help for children and families.


    🇵🇱 Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Jedno Serce dziękuje wszystkim Darczyńcom, którzy wspierają je poprzez akcję #DzieciUkrainy.

    🇬🇧 Jedno Serce Foster Parenting Association would like to thank all the Donors who support them through the #DzieciUkrainy campaign.

    meab4cc580512eb4.jpeg




    Czytaj więcej
  • 🇵🇱 O skali wyzwania stojącego przed Polską w przyjmowaniu ukraińskich dzieci z pieczy zastępczej warto poczytać w artykule Anny Krawczak – badaczki i członkini Interdyscyplinarnego Zespołu do Badań nad Dzieciństwem UW, który ukazał się na stronie portalu oko.press. Znajdujemy tam bardzo ważne pytania i przynajmniej kilka cennych odpowiedzi na nie. Zdecydowanie polecamy tekst: https://oko.press/tysiace-ukrainskich-sierot-juz-trafilo-do-polski-i-co-dalej/?


    🇬🇧 It is worth reading about the scale of the challenge that Poland is facing in accepting Ukrainian children from foster care in the article by Anna Krawczak - researcher and member of the Interdisciplinary Team for Childhood Research at the University of Warsaw, which appeared on the website oko.press. There we find very important questions and at least some valuable answers to them. We definitely recommend the text: https://oko.press/tysiace-ukrainskich-sierot-juz-trafilo-do-polski-i-co-dalej/?

    Czytaj więcej
  • 🇵🇱 Pierwsza grupa dzieci wraz z opiekunami dotarła 9 marca do Starego Wołowa na Dolnym Śląsku, gdzie w zabytkowym Pałacu przygotowano miejsce dla 50 osób. Naszymi pierwszymi gośćmi jest 10-osobowa rodzina zastępcza (tylko dziewczynki!) oraz matka zastępcza. Do Polski przyjechała z rodziną liczna grupa ich psich przyjaciół. W Starym Wołowie mają świetne warunki do spacerów po miejscowym parku, z którego chętnie korzystano w pierwszych dniach pobytu.

    🇬🇧 The first group of children and their caretakers reached Stary Wołów in Lower Silesia on March 9, where a place for 50 people has been prepared in the historic Palace. Our first guests are a foster family of 10 children (only girls!) and a foster mother. A large group of their canine friends came to Poland with the family. In Stary Wołów, they have great conditions for walks in the local park, which was eagerly used in the first days.


    🇵🇱 Rodzina pochodzi z Wilniańska w regionie Zaporoże. Grupą na miejscu opiekuje się wspaniała polska matka zastępcza, która koordynuje wszystkie zajęcia. W dniu przyjazdu rodziny z Ukrainy mieszkańcy Starego Wołowa zorganizowali się i przygotowali pyszny, ciepły dwudaniowy obiad. Przez pierwsze dni wszyscy dużo spali, odpoczywali i zwiedzali okolicę. Dzieci są już zapisane do szkoły i wkrótce zaczną w niej naukę! Rodzina planuje dłuższy pobyt w Polsce.

    🇬🇧 The family came from the city of Wilniansk, from the Zaporozhye region. The group on site is looked after by a wonderful Polish foster mother who coordinates all activities. On the day of the family's arrival from Ukraine, the inhabitants of Stary Wołów organized themselves and prepared a delicious, warm two-course dinner. During the first days, everyone slept a lot, rested and explored the area. The children are already enrolled in school and they will start school soon! The family is planning a longer stay in Poland.c9102848f08cfa07.jpeg

    l18c62beb13cbbf8.jpeg



    Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

🇬🇧 English version - LINK


Ukraino, nie jesteś sama!


To, co do tej pory udało nam się wspólnie osiągnąć w ramach zrzutki #RazemDlaUkrainy jest niesamowite. Zdziałaliśmy cuda, zdobyliśmy rzeczy nie do zdobycia i dostarczyliśmy je do miejsc, do których nie da się dotrzeć. Bez Twojego wsparcia nic by się nie udało - dziękujemy! 


Fundacja To się uda nie zwalnia tempa i rusza z kolejną akcją. Tym razem pomożemy ukraińskim dzieciom z domów dziecka i rodzinnej pieczy zastępczej, które w Polsce znalazły schronienie przed wojną.


W Polsce znajduje się już kilka tysięcy dzieci z ukraińskich domów dziecka i rodzinnej pieczy zastępczej. Przyjeżdżają w dużych grupach, dziesiątkami a nawet setkami. Opowiadają przerażające historie: O tym, że rosyjskie wojsko nie waha się strzelać nawet do dzieci w żłobkach i przedszkolach. O nieustających alarmach bombowych i ewakuacji do schronu, po kilka razy dziennie. W ich rozmowach i zabawach Władimir Putin jest najczarniejszym z charakterów. W Ukrainie nadal pozostaje blisko 100 tysięcy dzieci w domach dziecka i rodzinach zastępczych potrzebujących pilnej pomocy.


Misją Fundacji To się uda od samego początku wojny na Ukrainie jest tworzenie „buforu strategicznego”, z którego mogą korzystać konkretne organizacje. Dostarczamy środki finansowe i wsparcie rzeczowe ludziom, którzy dystrybuują je wśród najpilniej potrzebujących. Konsultujemy się przy tym ze specjalistami oraz z samymi zainteresowanymi, aby nasze wsparcie było adekwatne do zapotrzebowania. Tworzymy zaplecze, aby nasi przyjaciele mogli działać.


Zaprosiliśmy do współpracy i stworzyliśmy „nieformalną koalicję” fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz opieki nad ukraińskimi dziećmi z domów dziecka i rodzinnej pieczy zastępczej. Są już z nami: 

b8a10fcc4d1d84b9.png

Poznaj naszych partnerów: Dolnośląska Fundacja na rzecz Pieczy Zastępczej Przystanek Rodzina, Fundacja Dialog, Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci, Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Jedno Serce, Fundacja Nie Ma Rzeczy Niemożliwych, Fundacja Happy Kids, Portal DomyDziecka.org, SOS Wioski Dziecięce.


Czy Twoja organizacja wspiera ukraińskie dzieci z instytucjonalnej lub rodzinnej pieczy zastępczej i chce dołączyć do wspólnego pomagania? Jeśli tak, to świetnie! Razem możemy więcej! Zapraszamy do kontaktu pod adresem: [email protected]. Czekamy na Ciebie.

  

Naszym celem jest dostarczenie dzieciom konkretnej, długoterminowej pomocy. Mamy świadomość tego, jak wielką traumą jest wojna i jak może odbić się na dziecięcej psychice. Wszystkie dzieci widzą i rozumieją dokładnie to samo, co ich dorośli opiekunowie. Niestety sytuacja jest dla nich znacznie trudniejsza, bo nie potrafią jeszcze sobie radzić z trudnymi emocjami. Wojna z pełną brutalnością odciska się w ich psychice. Pojawiają się u nich objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD), takie jak moczenie nocne, koszmary, czy stany dysocjacyjne. Najmłodsi uchodźcy, pozbawieni wsparcia rodziny, wymagają pilnej pomocy. Udzielenie jej nie jest proste - przyjęcie grupy ukraińskich dzieci do polskiej placówki poskutkowało pojawieniem się symptomów traumy wojennej u dzieci z Ukrainy, co z kolei negatywnie wpłynęło na polskie dzieci. Rozwiązania oddolne, najprostsze i gotowe “na już” nie są wystarczające. Brakuje nam psychologów dziecięcych doświadczonych w pracy z PTSD, nie mamy kadry mówiącej po ukraińsku, a lokale, które możemy zaoferować, mają ograniczoną powierzchnię. Jeśli chcemy naprawdę uratować te dzieci, a nie tylko ewakuować je z miejsca zagrożenia życia, potrzebujemy rozsądnych, długofalowych rozwiązań.

oa4169998b314e3c.png

Dlatego, dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu, naszym ukraińskim gościom zapewnimy:


  • kompleksową diagnostykę medyczną i psychologiczną,
  • terapię psychologiczną oraz pedagogiczną,
  • możliwość nauki języka polskiego,
  • wyrównanie deficytów w zakresie wiedzy, kompetencji i umiejętności,
  • pomoc w integracji ze środowiskiem rówieśniczym i lokalnym,
  • zajęcia w czasie wolnym, rozwijające zainteresowania i pasje,
  • dostęp do grup terapeutycznych,
  • miejsca długoterminowego pobytu, gdy taki pobyt w dotychczasowym ośrodku zakwaterowania nie jest możliwy,
  • wsparcie edukacyjne,
  • poradnictwo zawodowe dla starszej młodzieży,
  • pomoc w usamodzielnieniu się,
  • zajęcia, mające na celu podtrzymanie ich odrębności religijnej i kulturowej.


Wszystkie te działania wymagają odpowiedniej infrastruktury, którą dzięki Twojej pomocy zbudujemy. Pozyskamy specjalistów, którzy będą stale z nami współpracować i pomagać dzieciom i ich opiekunom rozwiązać wyzwania natury organizacyjno-administracyjnej. Wyszkolimy kadrę. Zapewnimy kursy dla wolontariuszy i rodzin zaprzyjaźnionych. Stworzymy sieć placówek typu rodzinnego, które zaopiekują się młodszymi dziećmi. 


Plany są ogromne, a potrzeby dzieci z domów dziecka jeszcze większe. Wiemy o tym, bo od samego początku istnienia Fundacji To się uda jesteśmy blisko nich i pomagamy, jak umiemy. Stale wspieramy Niepubliczny Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II przy Zakładzie Opiekuńczo - Leczniczym w Jaszkotlu, dla którego udało nam się zebrać środki na budowę tak bardzo potrzebnych nowych sal rehabilitacyjnych (Zerknij na https://zrzutka.pl/mftksg). Włączyliśmy się w akcję odbudowy domu dziecka w Chorwacji. W ramach akcji #PodarujWakacje wysłaliśmy ponad sto dzieci z placówek opiekuńczych na obozy survivalowo - sportowe. Mimo wielkich wyzwań osiągnęliśmy cel. Wierzymy, że dzięki Twojej pomocy tym razem też to się uda! 

r11162aa67b1c4bd.jpeg

Wszystkich, którzy chcą pomóc gorąco zachęcamy do wpłat, tworzenia skarbonek, udostępniania zrzutki w social mediach, informowania znajomych - niech będzie o nas głośno! Im większe wsparcie uzyskamy, tym więcej dobra uda nam się zdziałać. Razem możemy sprawić, że te dzieci znowu będą się uśmiechać, a zabawa w chowanego z czasem przestanie im się kojarzyć z ucieczką do podziemnego schronu. Zbudujmy dzieciom z Ukrainy w Polsce bezpieczny dom.


WAŻNE! Sto procent wpłat na tej zrzutce trafia do jej beneficjentów! Nie pobieramy żadnych prowizji i nie pokrywamy z tej zrzutki kosztów administracyjnych.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 48

SV
Valeriia
100 zł
MG
Anna Nico Link
TP
Tadeusz P.
100 zł
MG
Mieczysława Gluza
350 zł
 
Dane ukryte
70 zł
PK
Pavlo Khmara
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

862 985 zrzutek

i zebrali

758 916 711 zł

A ty na co dziś zbierasz?