Na ratunek Jazłowca - pomoc Polakom na Kresach
Na ratunek Jazłowca - pomoc Polakom na Kresach
Our users created 1 262 018 fundraisers and raised 1 449 420 002 zł
What will you fundraise for today?
Updates3
-
Dzień dobry
Ta zbiórka pieniędzy dla klasztoru w Jazłowcu formalnie zakończyła się w 2022 roku. Zebrane pieniądze (2291 zł) zostały też przekazane dla jazłowieckich sióstr poprzez zgromadzenie generalne w Szymanowie. Nie wygaszałem jednak tej zbiórki z nadzieją, że może wpłyną jeszcze datki. Tak się nie stało, więc pora na jej wyłączenie.
Skłonił mnie to tego również list z bożonarodzeniowym opłatkiem od przełożonej generalnej s. Marii Leticji Skury, w którym opisała sytuację klasztoru w Jazłowcu. (List załączam.) Nie chodzi o to, że jest tam tak dobrze, że pomoc nie jest potrzebna. Raczej przeciwnie. Ale ta zbiórka wyczerpała swój potencjał. Może więc ktoś z Państwa, którzy wpłacili datki na tej zbiórce, zdecyduje się utworzyć nową zbiórkę na rzecz jazłowieckiego klasztoru?
W imieniu jazłowieckich sióstr dziękuję wszystkim za wpłaty.
Pozdrawiam
Bogdan Mazurkiewicz
No comments yet, be first to comment!

Add updates and keep supporters informed about the progress of the campaign.
This will increase the credibility of your fundraiser and donor engagement.
Description
Zbieramy pieniądze na pomoc Niepokalankom w Jazłowcu w Tarnopolskiem na Ukrainie (dawne Kresy II RP), które opiekują się ubogimi rodzinami i ich dziećmi. Klasztor miał na to fundusze z datków od goszczących w nim pielgrzymów i turystów. Ten ruch jednak niemal zamarł w czasie epidemii.
Jazłowiec na Ukrainie to historyczne niegdyś miasto na dawnych Kresach Wschodnich II RP. Od 1863 roku w jego historię wpisuje się Zgromadzenie Sióstr Niepokalanek, które niosły edukację i oświatę dziewczętom ze wszystkich warstw społecznych. Siostry w 1946 roku musiały opuścić Jazłowiec, ale zamieszkały tam ponownie w 2000 roku. I znowu niosą pomoc materialną i duchową oraz edukację szczególnie dzieciom z ubogich rodzin.
Siostry Julia, Szymona i Tatiana fundusze na tę pomoc pozyskiwały z goszczenia u siebie pielgrzymek i wycieczek, najczęściej z Polski, ale i z Ukrainy. W czasie pandemii praktycznie niemal nie ma tam gości więc i źródło dochodów wyschło. Aby móc utrzymać klasztor i swój byt w tym miejscu siostry potrzebują pieniędzy. Prowadzą własne gospodarstwo rolne więc są niemal samowystarczalne pod względem żywności, a trzeba wiedzieć, że dokarmiają wiele dzieci i ich rodzin z okolic. Ale opłaty, rachunki za media, paliwo i podatki nie mogą już obyć się bez żywej gotówki. A tej nie ma.
Klasztor jazłowiecki jest ostoją polskości na Podolu. Odczuł to niemal każdy, kto choć raz tam był. A przez lata przewinęło się przez jego mury tysiące pielgrzymów i turystów. Przyciąga ich w to miejsce słynąca cudami Panienka Jazłowiecka, która m.in. przechyliła wagę zwycięstwa na stronę 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, którzy w bitwie pod tą miejscowością w 1919 roku pokonali 10-krotnie liczniejsze wojska ukraińskie.
Turystów przyciąga zaś do Jazłowca bliskość z niego do wielu znanych z historii i polskiej literatury miejsc. Praktycznie w promieniu 100 kilometrów od Jazłowca znajdują się Kamieniec Podolski, Chocim, Okopy Świętej Trójcy, Zaleszczyki, Kołomyja, Stanisławów, Buczacz, Lwów, Żółkiew, Olesko, Tarnopol, Zbaraż, Wiśniowiec czy Krzemieniec. To zatem doskonała baza wypadowa.
To wszystko jest teraz zagrożone, bo trzy niezwykle pracowite siostry nie udźwigną tych ciężarów. Nie skarżą się i nie wyciągają rąk po pieniądze. Ale przyjaciele Jazłowca widzą tę ich tragiczną sytuację i pomagają, jak mogą. I to my, przyjaciele jazłowieckiego klasztoru zwracamy się o pomoc dla sióstr przez portal zrzutka.pl.
Na wizytówkę zrzutki wybrałem napis z portalu prowadzącego do klasztoru od strony parku: HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM czyli DOBRA SŁAWA JEST DRUGIM DZIEDZICTWEM. To dobrze oddaje ducha tej sprawy. Klasztor od zawsze cieszył się dobrą sławą. Od nas zależy, czy i my wpiszemy się w to dziedzictwo.

There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.