id: a7jjds

RATUJMY "BIAŁOŁĘCKIE POWĄZKI" 2020

RATUJMY "BIAŁOŁĘCKIE POWĄZKI" 2020

Our users created 1 226 279 fundraisers and raised 1 348 346 688 zł

What will you fundraise for today?

Description

Zbieramy na ratowanie zabytkowych nagrobków na wyjątkowej nekropolii - Cmentarzu Tarchomińskim przy ul. Mehoffera na warszawskiej Białołęce, liczącej ponad 230 lat! Najstarsze nagrobki pochodzą z połowy XIX wieku.

veafe8b3390d8c9d.jpeg

o8443f1b54101b2f.jpeg


Od sześciu lat Parafia św. Jakuba, Stowarzyszenie Razem dla Białołęki oraz Fundacja AVE organizują kwesty na rzecz tarchomińskiego cmentarza. W 2020 roku ze względu na pandemię nie będzie kwesty do puszek, ale przez cały listopad można wesprzeć akcję wpłatą na portalu zrzutka.pl.


– Zdecydowaliśmy się na przeniesienie akcji do Internetu, aby ułatwić wszystkim zainteresowanym udział w naszym przedsięwzięciu – mówi Jan Mackiewicz, prezes Stowarzyszenia Razem dla Białołęki. – Co roku spotykamy się z ogromną życzliwością mieszkańców Białołęki i osób odwiedzających cmentarz na Tarchominie. W ubiegłym roku zebraliśmy rekordową kwotę ponad 22 tysięcy złotych! Liczymy, że zrzutka.pl pozwoli na utrzymanie tego poziomu, wszak potrzeby są bardzo duże.

a759cfb85553af07.jpeg


Na najstarszy nagrobek

W tym roku celem zbiórki jest uratowanie najstarszego nagrobka Ludwiki Jabłonowskiej z 1853 roku oraz wyjątkowego grobu Rudolfa Zdziarskiego Gozdawy uczestnika Polskich Legionów w Turcji. – Ta formacja liczyła zaledwie 200 żołnierzy – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. – Fakt, iż jeden z nich jest pochowany właśnie na Tarchominie – to rzecz wręcz niebywała! I tym bardziej motywuje nas do troski, a nagrobek wymaga pilnej interwencji.


Efekty poprzednich zbiórek są widoczne. Wyremontowano 7 nagrobków, w tym znany pomnik „Białej Damy” – Krychy oraz miejsce spoczynku Josepha Labeya, właściciela tarchomińskich winnic. Obecnie dobiega końca renowacja kwatery olęderskiej. Ze względu na znaczne rozmiary (5 nagrobków) i pandemię finał prac przewidywany jest dopiero za parę tygodni, ale pierwsze efekty już widać.


id06c9f6ba1f2c22.jpeg


Pamięć i historia

– Na całym świecie z szacunkiem otacza się miejsca wiecznego odpoczynku zmarłych – dodaje ks. Andrzej Kowalski, proboszcz parafii św. Jakuba. – Tworzą one nie tylko przestrzeń ziemskich spotkań, ale dają podstawy żywej pamięci o zmarłych, która nie ma ograniczeń czasowych. Doświadczamy tego w naszej lokalnej wspólnocie, gdy odnajdujemy groby tych, którzy urodzili się ponad 200 lat i tu spoczywają. Historie ludzkiego życia są tak bogate, jak bogaty jest Stwórca człowieka, a naszym zadaniem jest to bogactwo ukazywać światu i o nich nie zapominać.


Nekropolia przy Mehoffera jest dla Białołęki tym, czy Powązki są dla Warszawy. To właśnie tutaj znajdujemy materialne ślady wielu ważnych wydarzeń z przeszłości. Nie ma ich nigdzie indziej, ponieważ Białołęka została bardzo zniszczona jesienią 44 roku, gdy przez te tereny przechodził front.


y21309e5899c388c.jpeg


Spacer online i album w realu

Tradycją zbiórce są towarzyszące im spacery historyczne. – W tym roku ze względu na obostrzenia pandemiczne spacer historyczny odbędzie się online – zaprasza Włodkowski. – 1 listopada o g. 19.30 na profilu facebookowym Fundacji AVE (facebook.com/fundacjaave) odwiedzimy najważniejsze nagrobki Cmentarza Tarchomińskiego i poznamy historię pochowany tam osób. Nowością będzie akcent muzyczny! Gawędzie towarzyszyć będzie znakomity skrzypek Andrzej Bohdanowicz.

Spacer można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/cljy4-C5jQc


Fundacja AVE przygotowuje też album o Cmentarzu Tarchomińskim. Publikacja ukaże się w grudniu. Osoby, które chciałyby się podzielić wspomnieniami o swoich bliskich proszone są o kontakt: [email protected], 608 178 447.


za79a5d024b2078b.jpeg


www.razemdlabialoleki.waw.pl, www.fundacjaave.pl, www.sw-jakub.waw.pl


m5b31a9319eafead.jpeg

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
Find out more

Donations 66

 
Danuta Zaleska
200 zł
 
Anna
200 zł
 
Barbara Smyl
150 zł
 
Piotr
 
Sebastian Gut
100 zł
 
Hidden data
100 zł
 
kasia czesnar
100 zł
 
User unregistered
100 zł
 
Mariola Olszewska
100 zł
 
Monika Tworek
100 zł
See more

Comments 1

 
2500 characters