RATUJMY "BIAŁOŁĘCKIE POWĄZKI" 2020
RATUJMY "BIAŁOŁĘCKIE POWĄZKI" 2020
Our users created 1 226 307 fundraisers and raised 1 348 429 199 zł
What will you fundraise for today?
Description
Zbieramy na ratowanie zabytkowych nagrobków na wyjątkowej nekropolii - Cmentarzu Tarchomińskim przy ul. Mehoffera na warszawskiej Białołęce, liczącej ponad 230 lat! Najstarsze nagrobki pochodzą z połowy XIX wieku.
Od sześciu lat Parafia św. Jakuba, Stowarzyszenie Razem dla Białołęki oraz Fundacja AVE organizują kwesty na rzecz tarchomińskiego cmentarza. W 2020 roku ze względu na pandemię nie będzie kwesty do puszek, ale przez cały listopad można wesprzeć akcję wpłatą na portalu zrzutka.pl.
– Zdecydowaliśmy się na przeniesienie akcji do Internetu, aby ułatwić wszystkim zainteresowanym udział w naszym przedsięwzięciu – mówi Jan Mackiewicz, prezes Stowarzyszenia Razem dla Białołęki. – Co roku spotykamy się z ogromną życzliwością mieszkańców Białołęki i osób odwiedzających cmentarz na Tarchominie. W ubiegłym roku zebraliśmy rekordową kwotę ponad 22 tysięcy złotych! Liczymy, że zrzutka.pl pozwoli na utrzymanie tego poziomu, wszak potrzeby są bardzo duże.
Na najstarszy nagrobek
W tym roku celem zbiórki jest uratowanie najstarszego nagrobka Ludwiki Jabłonowskiej z 1853 roku oraz wyjątkowego grobu Rudolfa Zdziarskiego Gozdawy – uczestnika Polskich Legionów w Turcji. – Ta formacja liczyła zaledwie 200 żołnierzy – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. – Fakt, iż jeden z nich jest pochowany właśnie na Tarchominie – to rzecz wręcz niebywała! I tym bardziej motywuje nas do troski, a nagrobek wymaga pilnej interwencji.
Efekty poprzednich zbiórek są widoczne. Wyremontowano 7 nagrobków, w tym znany pomnik „Białej Damy” – Krychy oraz miejsce spoczynku Josepha Labeya, właściciela tarchomińskich winnic. Obecnie dobiega końca renowacja kwatery olęderskiej. Ze względu na znaczne rozmiary (5 nagrobków) i pandemię finał prac przewidywany jest dopiero za parę tygodni, ale pierwsze efekty już widać.
Pamięć i historia
– Na całym świecie z szacunkiem otacza się miejsca wiecznego odpoczynku zmarłych – dodaje ks. Andrzej Kowalski, proboszcz parafii św. Jakuba. – Tworzą one nie tylko przestrzeń ziemskich spotkań, ale dają podstawy żywej pamięci o zmarłych, która nie ma ograniczeń czasowych. Doświadczamy tego w naszej lokalnej wspólnocie, gdy odnajdujemy groby tych, którzy urodzili się ponad 200 lat i tu spoczywają. Historie ludzkiego życia są tak bogate, jak bogaty jest Stwórca człowieka, a naszym zadaniem jest to bogactwo ukazywać światu i o nich nie zapominać.
Nekropolia przy Mehoffera jest dla Białołęki tym, czy Powązki są dla Warszawy. To właśnie tutaj znajdujemy materialne ślady wielu ważnych wydarzeń z przeszłości. Nie ma ich nigdzie indziej, ponieważ Białołęka została bardzo zniszczona jesienią 44 roku, gdy przez te tereny przechodził front.
Spacer online i album w realu
Tradycją zbiórce są towarzyszące im spacery historyczne. – W tym roku ze względu na obostrzenia pandemiczne spacer historyczny odbędzie się online – zaprasza Włodkowski. – 1 listopada o g. 19.30 na profilu facebookowym Fundacji AVE (facebook.com/fundacjaave) odwiedzimy najważniejsze nagrobki Cmentarza Tarchomińskiego i poznamy historię pochowany tam osób. Nowością będzie akcent muzyczny! Gawędzie towarzyszyć będzie znakomity skrzypek Andrzej Bohdanowicz.
Spacer można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/cljy4-C5jQc
Fundacja AVE przygotowuje też album o Cmentarzu Tarchomińskim. Publikacja ukaże się w grudniu. Osoby, które chciałyby się podzielić wspomnieniami o swoich bliskich proszone są o kontakt: [email protected], 608 178 447.
www.razemdlabialoleki.waw.pl, www.fundacjaave.pl, www.sw-jakub.waw.pl
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Świetna robota Panie Bartku, dziękuję!