Zbudujmy WSPÓLNIE Memoriał Polskich Himalaistów
Zbudujmy WSPÓLNIE Memoriał Polskich Himalaistów
Our users created 1 226 189 fundraisers and raised 1 348 151 927 zł
What will you fundraise for today?
Updates5
-
W Nepalu, przy szlaku prowadzącym do bazy pod Mount Everestem, stanął Memoriał Polskich Himalaistów. Na czortenie umieszczono tablice z nazwiskami wszystkich - 33 Polaków, którzy na zawsze pozostali na 14 ośmiotysięcznikach. Uroczyste ich odsłonięcie odbyło się 20 października. Odprawiona została też tradycyjna pudża. Obrzęd modlitewny sprawował mnich z klasztoru w Namche, do którego przekazano kilka sztuk fotogramów. Wcześniej prezentowane były w Katmandu na wystawie największych osiągnięć w 80-leciu polskiego himalaizmu. Część zdjęć eksponowana jest w Międzynarodowym Muzeum Gór w Pokharze, zwanym także muzeum himalajskim, a także w hotelu Vaishali w Katmandu, będącego w październiku bazą klubu Polskie Himalaje. W otwarciu uczestniczyło kilkadziesiąt osób z dziesięciu województw, które zapaliły przy biało-czerwonym memoriale 33 znicze. Zdjęcia z uroczystości można będzie obejrzeć w galerii na naszym facebooku.
No comments yet, be first to comment!
Add updates and keep supporters informed about the progress of the campaign.
This will increase the credibility of your fundraiser and donor engagement.
Description
Nie zapominajcie o tych, którzy w górach zostali. Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Piotr Morawski, Maciej Berbeka, Artur Hajzer, Tomasz Mackiewicz… Długa jest lista polskich wspinaczy, którzy swymi wyczynami w Himalajach i Karakorum rozsławili naszą ojczyznę w świecie, ale nie dane im było powrócić do kraju. Począwszy od 1974 roku 33 pozostało na zawsze na wszystkich 14 ośmiotysięcznikach. W roku 80-lecia polskiego himalaizmu uhonorujmy wspólnymi siłami tych, którzy za swoją pasję zapłacili najwyższą cenę. Lista nazwisk pod linkiem: http://polskiehimalaje.pl/index.php/pozostali-na-zawsze-2/
NA CO ZBIERAMY?
Na budowę monumentu, na którym umieszczone zostaną tablice z 33 nazwiskami. Memoriał Polskich Himalaistów stanie na terenie Parku Narodowego Sagmaratha w Namche Bazar na wysokości ok. 3500 m przy popularnym szlaku z Lukli do bazy pod Everestem. Polska jako pierwszy kraj otrzymała zezwolenie na budowę czortenu w nowym miejscu, wyznaczonym przez dyrekcję parku.
Wsparcia można udzielić poprzez zbiórkę na platformie zrzutka.pl, a także podczas różnych imprez organizowanych przez klub Polskie Himalaje. Jeśli planowana kwota zbiórki, która przy współudziale Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki trwać będzie do końca 2019 roku, przekroczy 23 tys. złotych, nadwyżkę przeznaczymy na koszty utrzymania bądź renowacji czortenu w kolejnych latach.
CO ZROBILIŚMY DOTYCHCZAS?
Z prywatnych środków wpłacona została zaliczka „budowniczym”, aby przystąpili do prac. A te rozpoczęły się już w 2018 roku w obecności ambasadora RP w Delhi Adama Burakowskiego oraz konsula honorowego RP w Katmandu Lokmanya Golchha. Szacunkowy koszt całości (projekt, wykonanie, opłaty za użyczenie terenu, tablice z nazwiskami himalaistów, ich montaż itp.) wynosi ponad 23 tys. złotych.
O naszej inicjatywie dowiesz się również z filmu poniżej.
Wpłaty w odpowiedniej wysokości nagrodzimy różnorodnymi upominkami (więcej informacji w sekcji NAGRODY). Jeśli jednak ktoś chciałby z takiej nagrody zrezygnować prosimy o wybór opcji BEZ NAGRODY. Upominki będą wysyłane pocztą (listy polecone) lub kurierem na adresy wskazane w przelewach. Jeśli ktoś chciałby podać inny, aktualny adres do korespondencji to należy go wysłać na: [email protected]
W przypadku nieodebrania przesyłki, koszty powtórnego jej nadania obciążą wpłacającego.
KIM JESTEŚMY?
Klub Sportowy Polskie Himalaje z siedzibą w Krakowie, który do 10 stycznia 2019 roku nosił nazwę KS Ski Test Kraków, został założony w 2010 i wpisany przez Prezydenta Miasta Krakowa do ewidencji klubów sportowych nie prowadzących działalności gospodarczej pod nr KS/99. Jest stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną. Działa na podstawie statutu oraz obowiązujących przepisów prawa.
W ostatnich latach klub był organizatorem kilku znaczących imprez, m.in. dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z największych pod względem logistyki wydarzeń była wyprawa trekkingowa do bazy pod Everestem dla 400 osób ze 100 miejscowości oraz supermaraton w Katmandu pamięci polskich himalaistów z udziałem 150 zawodników.
Więcej informacji o działalności klubu na stronie
Zrzutkę wspierają:
Budowa czortenu przypada w szczególnym roku – roku 80-lecia polskiego himalaizmu, 30. rocznicy tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki i wyprawy trekkingowej Lhotse 2019 oraz 50-lecia stosunków dyplomatycznych Polska-Nepal.
Fot. Jeden z czortenów w Himalajach.
Fot. Ściana Lhotse na której 30 lat temu zginął Jerzy Kukuczka.
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Offers/auctions 5
Buy, Support.
Buy, Support. Read more
Created by Organiser:
25 zł
Sold: 50 out of 50
50 zł
Sold: 57 out of 100
100 zł
Sold: 9 out of 150
150 zł
Sold: 11 out of 20
500 zł
Sold: 3
Gdzie są raporty finansowe z poprzednich lat? Nie ma ich na stronie klubu sportowego. Panie Kalinowski, dlaczego?
Gdzie jest kosztorys akcji? Czy Polskie Himalaje uzyskało dotację rządową na ten cel i w jakiej kwocie?
Wszystkiego dobrego
Z górskim pozdrwieniem z Kudowy-Zdroju :-)
Super zrzuta - Jeśli chcielibyście wesprzeć w spełnieniu mojego marzenia - licencja PPL - gorąco proszę i dziękuję!