id: edjukx

Jak złożyć pozew o rozwód?

Jak złożyć pozew o rozwód?

Inactive donations - the required operation of the Organiser of the fundraiser. If you are an Organiser - log in and take the required action.

Our users created 1 214 033 fundraisers and raised 1 312 420 063 zł

What will you fundraise for today?

Description

Rozwód to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń życiowych. Dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Sprawdź, jak złożyć pozew o rozwód!


W życiu zdarzają się sytuacje, kiedy podejmujemy decyzję o zakończeniu małżeństwa. Co warto wiedzieć przed złożeniem pozwu o rozwód? W naszym artykule znajdziesz kilka ciekawych informacji na ten temat.


Jak napisać pozew rozwodowy?

Przed podjęciem decyzji o złożeniu pozwu rozwodowego warto wiedzieć, że warunkiem orzeczenia rozwodu jest rozkład pożycia małżeńskiego, czyli całkowite zerwanie więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej między małżonkami. W takiej sytuacji małżonkowie mogą żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo poprzez rozwód. Z chwilą wniesienia przez któregokolwiek z małżonków pozwu o rozwód zaczyna się postępowanie rozwodowe. W przypadku, gdy powód jest winny rozpadu pożycia małżeńskiego, aby rozwód został orzeczony przez sąd, drugi z małżonków musi wyrazić na to zgodę. Wyjątkiem jest sytuacja, w której brak zgody drugiej strony na rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Należy pamiętać, że pozew rozwodowy musi zostać złożony na piśmie i powinien zawierać takie elementy jak:

  • Oznaczenie sądu, do którego kierujemy pozew;
  • Oznaczenie stron postępowania (powoda i pozwanego) – imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, oraz nr PESEL powoda;
  • Oznaczenie rodzaju pisma – „Pozew o rozwód” lub „Pozew rozwodowy”;
  • Określenie żądania pozwu – należy wskazać, że jest to wniosek o rozwiązanie małżeństwa oraz określić, czy oczekujemy rozwodu z orzeczeniem czy bez orzeczenia o winie. Jeżeli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci, w pozwie powinny się znaleźć żądania odnośnie orzeczenia miejsca pobytu dzieci, rozstrzygnięcia dotyczące władzy rodzicielskiej, alimentów i kontaktów z dziećmi.
  • Przedstawienie określonych dowodów (jeżeli chcemy, aby współmałżonek został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, możemy przedstawić sądowi np. dowody zdrady – zdjęcia, wiadomości sms, raport prywatnego detektywa itp.).
  • Podpis powoda / pełnomocnika powoda;
  • Wymienienie załączników, które zostały dołączone do pozwu o rozwód.


Jakie dokumenty należy dołączyć do pozwu o rozwód?

Przed złożeniem pozwu o rozwód warto dowiedzieć się, jakie załączniki będą niezbędne do skompletowania pozwu. Do pozwu rozwodowego należy dołączyć następujące dokumenty:

  • Skrócony odpis aktu małżeństwa;
  • Jeśli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci – do pozwu dołączamy odpisy aktów ich urodzenia;
  • Jeżeli w pozwie zawarte jest żądanie alimentów – do pozwu należy dołączyć zaświadczenie o dochodach, deklarację podatkową i wykaz kosztów utrzymania;
  • Dowód uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 600 zł.


Rozwód z orzekaniem czy bez orzekania o winie?

Starając się o sądowe rozwiązanie małżeństwa, musimy zdecydować, czy chcemy rozstać się za obopólną zgodą, czy też żądać rozwodu z orzekaniem o winie. Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w wyroku rozwodowym sąd rozstrzyga, który z małżonków ponosi winę za rozpad związku małżeńskiego. Jeżeli chcemy rozwiązać małżeństwo przez rozwód bez orzekania o winie, strony powinny złożyć wspólny wniosek w tym przedmiocie. Rozwód z orzekaniem o winie ma sens przede wszystkim w sytuacji, gdy mamy do czynienia z kwestią alimentów na rzecz jednego z małżonków. Na żądanie małżonka niewinnego sąd może orzec, że małżonek wyłącznie winny będzie zobowiązany przyczyniać się zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego. W innych przypadkach warto zastanowić się nad rozwiązaniem małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie. Takie rozwiązanie ma wiele plusów - należą do nich przede wszystkim krótszy czas trwania postępowania sądowego oraz brak wzajemnego obwiniania się stron o rozpad małżeństwa. 


Gdzie złożyć dokumenty rozwodowe?

Sprawy o rozwód pierwszej instancji są rozpatrywane przez sąd okręgowy, wskazany w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Pozew rozwodowy składa się w sądzie okręgowym właściwym dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, jeśli choć jedno z nich ma jeszcze w tym okręgu miejsce zamieszkania lub pobytu. Jeśli jednak żadna ze stron nie mieszka już w okręgu danego sądu, wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego. Jeżeli nie ma takiej podstawy, będzie to sąd zamieszkania powoda. Zarówno pozew, jak i dołączone do niego załączniki, trzeba wydrukować w dwóch egzemplarzach – jeden dla sądu, a drugi dla strony pozwanej. W momencie wniesienia pozwu trzeba wnieść do sądu stałą opłatę od pozwu w wysokości 600 zł.


Pozew o rozwód – czy można go wycofać?

Zadajesz sobie pytanie, czy w razie zmiany decyzji istnieje możliwość wycofania pozwu o rozwód? Warto wiedzieć, że pozew rozwodowy można wycofać w każdym momencie trwania sprawy, aż do uprawomocnienia się wyroku. W tym celu należy złożyć odpowiednie pismo do sprawy. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach brak zgody drugiego małżonka może skutecznie uniemożliwić wycofanie pozwu. Jeśli bowiem małżonek odpowiadając na pozew również zażądał rozwodu, cofnięcie pozwu będzie możliwe wyłącznie za jego zgodą.


Do powstania artykułu wykorzystano materiały ze strony: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/jak-zlozyc-pozew-o-rozwod/.

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
Find out more

Donations

no donations yet, be first to donate!

No donations yet, be first to donate!

Inactive donations - operation of the fundraiser's Organiser required. If you are a Organiser - log in and take the required action.