id: f6xhee

#UpamiętnijGetto w Pabianicach

#UpamiętnijGetto w Pabianicach

Our users created 1 226 287 fundraisers and raised 1 348 399 255 zł

What will you fundraise for today?

Description

Przed II wojną światową mieszkały w Pabianicach trzy nacje: Polacy, Niemcy i Żydzi. Wraz z wybuchem wojny sytuacja Polaków i Żydów dramatycznie się pogorszyła. W lutym 1940 roku niemieccy okupanci utworzyli w Pabianicach getto dla ludności żydowskiej. Znajdowało się ono w rejonie ulic: Batorego, Sobieskiego, Kościelnej, Bóźniczej, Warszawskiej, Kaplicznej, Żwirki i Wigury, Konopnej, Garncarskiej. Szacuje się, że w getcie zgromadzono około dziewięciu tysięcy osób.


W dniach 16-18 maja 1942 roku nastąpiła likwidacja getta. 16 maja niemieccy okupanci obstawili szpalerem ulicę Warszawską znajdującą się wewnątrz getta i ulicę Zamkową. Tą trasą przeprowadzono Żydów przez miasto na nieistniejący już dziś stadion Krusche i Ender. Po drodze Niemcy zamordowali słabych, chorych oraz tych, którzy nie chcieli opuścić swoich mieszkań. Pozostałych, po spędzeniu na stadionie 2-3 dni, wywieziono do obozów koncentracyjnych i getta w Łodzi.


Za rok minie równe 80 lat od tych tragicznych chwil. Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic stara się o upamiętnienie tragedii pabianickiej społeczności żydowskiej. Zaproponowaliśmy oznaczenie granic getta na głównej ulicy Starego Miasta - Warszawskiej, która przebiegała przez jego środek. W ubiegłym roku zwróciliśmy się do Pana Prezydenta Pabianic po raz pierwszy i otrzymaliśmy odpowiedź, że miasto nie przewidziało na taki cel funduszy w ramach prowadzonych inwestycji. Nie poddaliśmy się i w tym roku zaproponowaliśmy zorganizowanie zbiórki na ten cel. Otrzymaliśmy odpowiedź pozytywną:


neabd56fdcf225e4.png


Proponujemy wmontować po jednej płycie z kamienia o wymiarach 100x50 cm w chodnikach po każdej stronie jezdni na obu krańcach getta. Potrzebne są więc 4 płyty.

t6df1d32515eaf4e.jpegKoszt jednej tablicy to ok. 1000-1500 zł w zależności od napisu, który zostanie na niej umieszczony.

Na temat szczegółowego wyglądu tablic rozmawiamy jeszcze z Prezydentem Pabianic, mamy nadzieję, że ustalenia zapadną w najbliższych dniach.

...A tymczasem rozpoczynamy zbiórkę. Ufamy w siłę pabianickiej społeczności - tej, która mieszka dzisiaj w Pabianicach i wszystkich, którzy z różnych powodów opuścili nasze miasto. Wszyscy jesteśmy PABIANICZANAMI ! Wspólnie upamiętnijmy tych, którzy żyli obok naszych rodziców i dziadków i zginęli tylko dlatego, że przynależeli do innej narodowości.

There is no description yet.

There is no description yet.

Location

The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
Find out more

Offers/auctions 4

Buy, Support.

Buy, Support. Read more

Created by Organiser:

Donations 117

preloader

Comments 3

 
2500 characters
  • Pragniemy poinformować, że zbiórka upamiętniająca pabianicką społeczność żydowską zakończyła się sukcesem. Dzięki Wam płyty informujące o granicach getta na głównym trakcie miasta będą wmurowane podczas remontu ulicy Warszawskiej. Jednak płyty nie tylko będą upamiętniać to miejsce, będą również stanowić wartość edukacyjną dla kolejnych pokoleń młodych pabianiczan. Niezwykle ważnym aspektem jest ich sfinansowanie przez samych pabianiczan, co stanowi dowód na to, że wszyscy dbamy o pamięć dziejów miasta i ludzi, którzy przed nami żyli w tym mieście. Jeszcze raz, wraz ze wszystkimi członkami Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic pragnę Wam podziękować w zaangażowanie w tak ważną społecznie inicjatywę. Przed nami kolejny etap realizacji – wykonanie i przekazanie płyt. O każdym etapie będziemy informować w kolejnych wiadomościach.

  • WT
    Witek Tosik

    Musimy pamiętać, dziękuję!

    25 zł
  • MF
    Michał Ferenc

    Te tragiczne wydarzenia, które dotknęły tysiące Pabianiczan, wymagają należytego upamiętnienia.

    100 zł