Hipoplazja móżdżku u Solitki
Hipoplazja móżdżku u Solitki
Support your passion. Regularly.
Description
Na początek proszę przeczytajcie czym jest hipoplazja Móżdżku i bardzo proszę wspomóżcie chorą Solitkę,która nie chodzi i nie mówi samodzielnie ma hipoplazje móżdżku.Solitka potrzebuje opieki 24/h na dobe, ale też siostry zakonne pomagają rehabilitować Solitke codziennie na zajęciach na które uczęszcza.
Siostry Zakonne bardzo pomagają mamie Solitki aby ją w pewnym stopniu usprawnić.W jakim stopniu na przyszłość wyjdą efekty rehabilitacji mamy madzieje że jak najlepsze.SOLITKA jest dzieckiem chorym lecz mimo jej nieuleczalnej choroby jest bardzo radosna.(a nieuleczalnej choroby gdyż jeszcze do tej pory nie wymyślono nic na jej przypadłość)pozatym że wsparcie codzienne z każdej strony jest potrzebne.Hipoplazja oznacza niedorozwój narządu w wyniku zbyt małej liczby komórek składających się na dany organ i w konsekwencji zaburzenie jego funkcjonowania. Rodzaje hipoplazji i objawy bezpośrednio zależą od narządu, którego dotyczy. Do najbardziej niebezpiecznych i obciążających hipoplazji należy hipoplazja móżdżku.Hipoplazja na tle neurologicznym znacznie utrudniaja funkcjonowanie i pogarszają jakość życia pacjenta.Hipoplazja Móżdżku co to jest i jakie są rokowania:Wady, które są wynikiem niedorozwoju danego organu, nie tylko zagrażają zdrowiu, ale także życiu.Hipoplazja związana jest ze zmniejszeniem się liczby komórek danego narządu, co wpływa na jego zbyt słabe wykształcenie się, a co za tym idzie odpowiada też za jego upośledzone funkcjonowanie. Morfogeneza organu (niedostateczne wykształcenie się) może być związana z zespołem wad wrodzonych lub nabytych.Hipoplazja, a w jej konsekwencji morfogeneza, wiąże się głównie z czynnikami genetycznymi. Może wystąpić także jako powikłanie po ciąży lub wada nabyta. Dotyka zarówno narządów wewnętrznych, jak i głowy, kończyn i szkliwa.W przypadku hipoplazji nie ma standardowego sposobu leczenia.Nie ma możliwości operacjii aby pomóc z tą chorobą jedynie stosuje się leczenie objawowe oraz wspomagające.Rehabilitacja ruchowa może pomóc cierpiącym na zaburzenia równowagi.Hipoplazja móżdżku może mieć charakter postępujący. Niektóre odmiany hipoplazji móżdżku wywołane wrodzonymi wadami mózgu nie postępują.Typowe symptomy hipoplazji móżdżku to może byc: oczopląs, niezborność ruchów, bóle, zawroty głowy, trudności w utrzymaniu równowagi ciała, a także niekiedy upośledzenie umysłowe. Hipoplazja móżdżku może być także jednym z objawów zespołów wad wrodzonych takich jak zespół Walkera-Warburga oraz dotyczącego tyłomózgowia zespołu Dandy’ego-Walkera.Hipoplazją móżdżku może być objęta tylko jedna półkula lub struktura, która znajduje się w jego środkowej części – robak. Ten element jest odpowiedzialny za utrzymanie wyprostowanej postawy ciała oraz odpowiednią koordynację i zborność ruchów. Hipoplazja móżdżku dotycząca robaka jest najczęstszą dolegliwością tego typu. Jest to niezwykle rzadka wada genetyczna.Móżdżek jest częścią układu nerwowego, którego zadaniem jest przede wszystkim kontrolowanie przebiegu ruchów. Jednym ze schorzeń, które może dotyczyć tego narządu, jest hipoplazja robaka móżdżku. Jakie przyczyny mogą doprowadzać do tego problemu, jakie są objawy hipoplazji robaka móżdżku i na czym polega leczenie tej choroby?
O tym, że ludzki układ nerwowy to bardzo skomplikowana struktura, nie trzeba nikogo przekonywać. Wyróżnia się w nim wiele części, z których każda pełni odmienną funkcję – chociażby rdzeń kręgowy stanowi łącznik pomiędzy mózgiem a obwodowym układem nerwowym, rdzeń przedłużony jest z kolei strukturą, w której znajdują się ośrodki kontrolujące przebieg tak podstawowych procesów życiowych, jak oddychanie czy czynność serca.
Dość interesującą częścią układu nerwowego jest móżdżek. Znajduje się on w tylnym dole czaszki i wyróżnia się w nim kilka części, którymi są przede wszystkim dwie półkule móżdżku oraz znajdująca się pomiędzy nimi struktura, określana jako robak móżdżku.
Funkcja robaka móżdżku u dziecka
Zadaniem móżdżku jest przede wszystkim precyzyjna kontrola naszych ruchów. To właśnie dzięki niemu i jego elementom – m.in. dzięki robakowi móżdżku – kiedy sięgamy po jakiś przedmiot czy gdy idziemy, nasze ruchy są płynne i precyzyjne. Narząd ten może pełnić swoje zadanie dzięki temu, że jest on połączony z wieloma innymi częściami układu nerwowego – robak móżdżku otrzymuje informacje chociażby z narządów zmysłów.Kontrola motoryki stanowi podstawową funkcję móżdżku, oprócz tego ta część mózgowia związana jest z różnymi funkcjami poznawczymi (m.in. z uwagą czy mową). Móżdżek wpływa także na odczuwanie przez ludzi różnych emocji.
Móżdżek jest częścią układu nerwowego, którego zadaniem jest przede wszystkim kontrolowanie przebiegu ruchów. Jednym ze schorzeń, które może dotyczyć tego narządu, jest hipoplazja robaka móżdżku. Jakie przyczyny mogą doprowadzać do tego problemu, jakie są objawy hipoplazji robaka móżdżku i na czym polega leczenie tej choroby?
O tym, że ludzki układ nerwowy to bardzo skomplikowana struktura, nie trzeba nikogo przekonywać. Wyróżnia się w nim wiele części, z których każda pełni odmienną funkcję – chociażby rdzeń kręgowy stanowi łącznik pomiędzy mózgiem a obwodowym układem nerwowym, rdzeń przedłużony jest z kolei strukturą, w której znajdują się ośrodki kontrolujące przebieg tak podstawowych procesów życiowych, jak oddychanie czy czynność serca.
Dość interesującą częścią układu nerwowego jest móżdżek. Znajduje się on w tylnym dole czaszki i wyróżnia się w nim kilka części, którymi są przede wszystkim dwie półkule móżdżku oraz znajdująca się pomiędzy nimi struktura, określana jako robak móżdżku.
Móżdżek jest częścią mózgowia znajdującą się w tylnym dole czaszki. Odpowiada on za koordynację ruchów, utrzymanie równowagi i prawidłowej postawy ciała, tzw. uczenie motoryczne (np. naukę kopania piłki czy chodzenie bądź skakanie),a także za mowę.
Solitka ma problemy z nauką mówienia, nie potrafiła chodzić sama,nigdy nie nauczy się skakać i bawić jak inne dzieci. Ponadto, w ciągu całego swojego życia do przemieszczania się musi korzystać z podpory bądź pomocy innej osoby czyli opiekuna.Solitka ma także problemy z wymową,jednak ciekawe jest że rozumie co się do niej mówi.
Opisany powyżej przypadek jest jednym z niewielu udokumentowanych na świecie gdyż sama jako jej mama szukałam wsparcia bądź jakiej kolwiek informacji na temat hipoplazji móżdżku jest chorobą uwarunkowaną genetycznie i – wedle stanu wiedzy współczesnej medycyny – nieuleczalną lecz tylko wspomagającą aby gorzej nie było.
Rehabilitacja,Logopeda i wczesne wspomaganie rozwoju dziecka Solitka ma w Ośrodku Rewalidacyjno-wychowawczym gdzie siostry zakonne pomagaja Solitce ją usprawniać.
Bardzo prosimy o wsparcie Solitki mamy a zarazem Solitki ktora ma na co dzień tylko własną mamę i jej trochę starsze rodzeństwo.Mama Solitki wychowuje dzieci samotnie.
Zadaniem móżdżku jest przede wszystkim precyzyjna kontrola naszych ruchów. To właśnie dzięki niemu i jego elementom – m.in. dzięki robakowi móżdżku – kiedy sięgamy po jakiś przedmiot czy gdy idziemy, nasze ruchy są płynne i precyzyjne. Narząd ten może pełnić swoje zadanie dzięki temu, że jest on połączony z wieloma innymi częściami układu nerwowego – robak móżdżku otrzymuje informacje chociażby z narządów zmysłów.
Kontrola motoryki stanowi podstawową funkcję móżdżku, oprócz tego ta część mózgowia związana jest z różnymi funkcjami poznawczymi (m.in. z uwagą czy mową).
Móżdżek wpływa także na odczuwanie przez ludzi różnych emocji.
Choroby móżdżku należą do chorób układu nerwowego. Ze względu na centralną, kontrolującą i koordynującą rolę, jaką ten układ sprawuje, mogą mieć bardzo dramatyczny przebieg, czasem związany nawet ze znacznym upośledzeniem.
móżdżek nie pracuje tak sprawnie jak powinien. Mówimy wtedy o tzw. zespole móżdżkowym. Typowymi objawami tej choroby są zaburzenia chodu i równowagi, niezborność ruchów oraz obniżone napięcie mięśniowe. Chory chwieje się, upada do tyłu, zatacza podczas chodzenia. Uszkodzenie półkul móżdżku powoduje, że ruchy ciała stają się nieprawidłowo skoordynowane. Chory ma również problemy z mówieniem – mówi znacznie wolniej, a wypowiadane słowa są dzielone na sylaby i nieprawidłowo akcentowane,natomiast jeśli móżdżek jest poważnie uszkodzony, mięśnie stają się wiotkie, a odruchy nerwowe znacznie osłabione.Choć jest to choroba genetyczna, może ujawnić się dopiero w wieku dorosłym. Czasem wystarczy silne kichnięcie, by pojawiały się objawy zespołu móżdżkowego z bólem szyi, zawrotami głowy i trudnościami w przełykaniu.
Proszę pomóżcie małej Solitce która potrzebuje waszego wsparcia aby polepszyć jej warunki i bytowe i przede wszystkim aby stać było na wszystko czego potrzeba jej w życiu codziennym.Proszę w imieniu moim i córeczki was o wsparcie,gdyz opiekuje się córeczka 24h.w międzyczasie córcia uczęszcza na zajęcia rehabilitacyjne i logopedyczne oraz wczesne wspomaganie rozwoju dziecka do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego aby wspomóc Solitke i nauczyć ją pewnych czynności aby mogła jak najbardziej być w miarę samodzielną w życiu.To choroba na którą nie mamy nigdzie ani lekarstwa ani operacji.Pomozcie.Prosze dobrych ludzi o wsparcie aby nasze zycie sie zmienilo na leprze.Abysmy mogli mieć na jej potrzeby.

There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.