Zostaw swój ślad na mapie pomocy!
Zostaw swój ślad na mapie pomocy!
Our users created 1 226 198 fundraisers and raised 1 348 167 083 zł
What will you fundraise for today?
Description
Kiedy najbardziej potrzebne są informacje o placówkach udzielających pomocy? Najczęściej wówczas, kiedy nie ma już czasu na zbieranie i analizę danych. Potrzebujący nie mogą i nie powinni czekać na informacje. Dlatego Mapuj Pomoc nieustannie pracuje na rzecz tych, którzy nagle znaleźli się w kryzysie.
Każdy punkt na naszej mapie to historia o grupach, które potrzebują wsparcia, i organizacjach, które chcą pomóc. Aby zapewnić najwyższą jakość informacji, nieustannie tę mapę rozwijamy. Tworzenie Mapuj Pomoc to jednak nie tylko techniczna praca: przede wszystkim pasja, empatia i zaangażowanie każdego członka naszego zespołu. Aby kontynuować naszą misję, potrzebujemy wsparcia. Twojego wsparcia. Dzięki Twojej pomocy możemy utrzymać i rozwijać Mapuj Pomoc na najwyższym poziomie, zapewniając wsparcie informacyjne organizacjom i tysiącom osób w potrzebie.
Jeśli wierzysz, tak jak my, że solidarność ma moc, wesprzyj nasze działania!
Mapuj Pomoc to inicjatywa Fundacji CultureLab powstała tuż po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny w Ukrainie w 2022 roku. Jej pomysłodawczyniami są prezeski fundacji: Polka – Monika Miłowska i Ukrainka – Maria Shmelova. Pierwotnie celem było zmapowanie wszystkich aktywnych działań na rzecz ukraińskich uchodźców w naszym kraju po to, aby potrzebujący mogli łatwo i szybko znaleźć ośrodki wsparcia (psychologicznego, prawnego, mieszkaniowego etc.) w dowolnym regionie kraju, a organizacje i wolontariusze zyskali przestrzeń do informowania o swoich działaniach.
Dzisiaj, po ponad półtora roku, Mapuj Pomoc to trwała sieć współpracy sektora NGO. Naszą misją stało się wzmacnianie koordynacji pomocy humanitarnej i współdziałania organizacji społecznych. Tworzymy największą bazę punktów pomocowych w Polsce i Ukrainie, z której każdego miesiąca korzysta kilkanaście tysięcy potrzebujących. Dbamy o to, aby zrzeszone w naszej sieci organizacje mogły w pełni korzystać z dostępnych zasobów, poszerzać swoją wiedzę i zwiększać skuteczność swoich działań. Działamy rzeczniczo, monitorujemy sytuację polityczną, prawną i społeczną dotyczącą uchodźstwa w Polsce.
CO ROBIMY?
Nasze działania obejmują m.in.:
- aktualizowanie i mapowanie pomocy w Polsce i Ukrainie;
- porady i wsparcie informacyjne dla osób uchodźczych z Ukrainy;
- organizację platformy wymiany wiedzy i doświadczeń dla organizacji społecznych z Polski i Ukrainy;
- tworzenie bazy kontaktów dla wolontariuszy, pracowników punktów informacyjnych czy ośrodków pomocy społecznej;
- szkolenia edukacyjne dla pracowników punktów pomocowych;
- cykl spotkań PoMOCna kawa dla organizacji zaangażowanych w działania na rzecz uchodźców.
- promocję inicjatyw małych i średnich organizacji;
- rzecznictwo, monitoring i koordynację działań humanitarnych.
Mapuj Pomoc mobilizuje zasoby społeczności
Budujemy sieć kontaktów, aktywizujemy społeczności, wykorzystując ich zasoby i wiedzę, aby skutecznie reagować na sytuacje kryzysowe. Obecnie koncentrujemy się na ryzykach związanych z wojną w Ukrainie, ale kapitał społeczny, który budujemy, i system mapowania będzie można wykorzystać również w przyszłości w reagowaniu m.in. na kryzysy klimatyczne czy migracyjne.
Mapuj Pomoc zbiera feedback
Dzięki naszym cotygodniowym spotkaniom z organizacjami otrzymujemy ciągły feedback zarówno od organizacji pozarządowych, jak również osób uchodźczych. Pozwala nam to monitorować i reagować na zmieniające się potrzeby oraz identyfikować kluczowe obszary ryzyka i wyzwań w sferze pomocy humanitarnej.
Mapuj Pomoc wspiera integrację i równy dostęp do informacji
Dbamy o równy dostęp do informacji i wsparcia humanitarnego dla wszystkich społeczności (niezależnie od płci, rasy czy pochodzenia), uwzględniając szczególne potrzeby najbardziej narażonych grup (m.in. osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, osób LGBTQ+, kobiet w ciąży, uchodźców spoza Ukrainy czy społeczności romskiej).
Mapuj Pomoc to aktualne, rzetelne dane dostępne dla każdego
Nasz rozbudowany system zbierania danych, feedbacku i ciągła aktualizacja informacji pozwalają nam tworzyć największą bazę punktów pomocy w Polsce. Udostępniamy sprawdzone, rzetelne informacje, z których na co dzień mogą korzystać zarówno organizacje pomocowe, jak i potrzebujący.
Mapuj Pomoc wspiera koordynację pomocy humanitarnej i działa rzeczniczo
Zawiązujemy partnerstwa i podtrzymujemy bliskie relacje z kluczowymi interesariuszami z polskiego rządu, samorządów, władz lokalnych, organizacji pozarządowych i innych podmiotów, które mają wpływ na sytuację osób uchodźczych w Polsce oraz Ukrainie. Prowadzimy działania w zakresie rzecznictwa, wpływamy na kształtowanie się odpowiednich polityk i praw.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
- Orzeł Innowacji 2023 w kategorii „Rozwiązanie dla dobra wspólnego"
- Wyróżnienie podczas 50. Światowego Dnia Środowiska – UNEP/GRID Warszawa
NASZE CELE
Dzięki Twojemu wsparciu będziemy w stanie:
- rozwijać i aktualizować naszą mapę pomocy;
- kontynuować spotkania i szkolenia dla mniejszych, lokalnych organizacji działających na rzecz uchodźców;
- wzmacniać ogólnopolską sieć wsparcia;
- poszerzać naszą bazę wiedzy i zapewniać osobom uchodźczym swobodny dostęp do kluczowych informacji;
- na bieżąco monitorować sytuację polityczną, prawną i społeczną dotyczącą uchodźstwa w Polsce;
- realizować nasze pomysły dotyczące rozwoju inicjatywy Mapuj Pomoc, o których z przyjemnością Ci opowiemy!
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Powodzenia
Dzięki za waszą robotę!