Karaimska Mapa Muzyczna - płyta z muzyką najmniejszej mniejszości
Karaimska Mapa Muzyczna - płyta z muzyką najmniejszej mniejszości
Our users created 1 278 164 fundraisers and raised 1 494 572 342 zł
What will you fundraise for today?
Description
Wirtualna mapa Karaimów i towarzyszące jej pieśni z Karaimskiej Mapy Muzycznej w aranżacji i wykonaniu Karoliny Cichej & Spółki odegrały w 2020 r. znaczącą rolę w przypomnieniu o najmniejszej polskiej mniejszości. Związek Karaimów Polskich postanowił więc rozwinąć projekt. Wydawnictwo Cichej & Spółki trafi z sieci na krążek, stając się pierwszą długogrającą płytą z karaimską muzyką tradycyjną na świecie. Rozpoczęła się internetowa zrzutka, która pozwala zostać mecenasem kultury karaimskiej.
Karaimska Mapa Muzyczna w wersji płytowej ukaże się 8 października 2021 r. Premierę poprzedzi pierwszy pełny koncert Karoliny Cichej & Spółki z muzyką karaimską, która w sieci krąży już od października ubiegłego roku. We wrocławskim Narodowym Forum Muzyki odbędzie się koncert otwarty dla publiczności i z internetową transmisją, a jego wyjątkowy charakter podkreślą karaimscy goście na scenie i wśród publiczności.
Wydaniu płyty będą towarzyszyć także wirtualne spacery i webinaria przybliżające wciąż mało znaną w Polsce historię i kulturę Karaimów. To wyjątkowa sytuacja w świecie muzyki, kiedy po istniejącą już muzykę sięga się po czasie, żeby nadać jej nowy kształt. Towarzysząca internetowa zbiórka jest więc nie tylko po to, by płytę wytłoczyć i wypromować, ale nadać jej nowy kształt i dograć utwory na jeden z dwóch krążków. Krążek karaimski, na którym śpiewać będą Karaimi z Wilna i Trok.
Muzyka Karaimów jest bardzo ważną częścią wielowiekowej świeckiej kultury najmniejszej mniejszości w Polsce. W poszukiwaniu źródeł i świadectw praktyki muzycznej wśród społeczności karaimskiej trzeba sięgnąć do historii Krymu, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Wileńszczyzny oraz Polski XIX i XX w. Dziś pieśni pozostają w ulotnej pamięci najstarszych Karaimów zamieszkałych w rozproszeniu oraz w nielicznych świadectwach materialnych – archiwalnych nagraniach zachowanych w karaimskich kolekcjach prywatnych.
„Najmniejsza mniejszość” mówi się o Karaimach, bo rzeczywiście ich liczba w Polsce może sięgać najwyżej 200 osób. Ze względu na kosmopolityczny charakter społeczności karaimskiej w odkrywaniu ich tożsamości, historii i – w końcu – kultury niezbędna jest mapa. Warszawa, Łuck, Troki, Halicz, Wilno, Kijów czy miasta Krymu – pieśni tak, jak twórcy czy późniejsi wykonawcy, wiążą się z miejscami, których historię współtworzyła karaimska mniejszość. Znalazły się one na karaimskiej mapie w sieci. Do nich też nawiązują utwory w interpretacji Karoliny Cichej oraz wykonaniu samych Karaimów.
Muzyka Karaimów czerpie inspiracje z litewskich i krymskich tradycji muzycznych, słychać też wpływy ukraińskie, rosyjskie czy polskie. Karolina Cicha jest już specjalistką w odkrywaniu dźwiękowego i tekstowego bogactwa kultur mniejszości. To też ona przywraca ducha tych pieśni, w twórczy sposób integruje karaimską, orientalną tradycję ludową ze swoją współczesną wrażliwością. "Diwa polskiego folku", jak czytamy o niej w mediach, jest nominowana z zespołem do Fryderyka 2021 w kategorii World Music.
Więcej informacji, cały krążek i mapę znajdziesz w sieci: mapamuzyczna.karaimi.org
FB Karaj jołłary - Karaimskie drogi

There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.
Thank you Mariola, Karolina and to everyone involved in this project. You are an inspiration to the whole Turkic world! Tabu sizgia!
Erol :D Thank You ❤
Poznałam Was na SLOT Arcie 2021 i jestem urzeczona!
W imieniu żony i własnym serdecznie dziękuję za piękny koncert we Wrocławiu!
Kibicuję zcalego serca!
Dziękujemy ❤