Krakowska Fundacja Start Tango walczy o to, żeby każda osoba wiedziała, jak bronić się przed przemocą w bezpieczny dla siebie sposób. Ich najnowszy projekt skupia się na edukowaniu pracowników i pracodawców, przywracając sprawczość poszkodowanym i inspirując społecznie odpowiedzialnych pracodawców do tworzenia dobrych praktyk w tym zakresie.
- Z badań przeprowadzonych przez fundację wynika, że ponad 60% mieszkanek Krakowa doświadczyło przemocy w środowisku pracy.
- Tak duża skala przemocy wynika z braku edukacji w zakresie przeciwdziałania przemocy oraz braku wiedzy, dzięki której poszkodowani mogliby odzyskać sprawczość.
- Fundacja Start Tango chce stworzyć miejsce w sieci, w którym każda poszkodowana osoba znajdzie konkretne narzędzia i informacje, pozwalające przeciwstawić się przemocy w bezpieczny dla niej sposób
- W projekcie udział wezmą eksperci z zakresu prawa, psychologii, bezpieczeństwa, cyberbezpieczeństwa i wizerunku.
Przemoc w miejscu pracy pojawia się nagle i nie pozostawia czasu na przemyślaną reakcję. Zazwyczaj ofiara, zaskoczona sytuacją, milczy lub wręcz przeciwnie, podejmuje pochopne działania, mogące narazić ją na konsekwencje prawne. Bo kiedy pojawia się przemoc, pojawiają się także emocje, które są w tej sytuacji naszym największym wrogiem. Sprawiają, że popełniamy błędy, zostajemy wykluczeni społecznie lub tracimy dobre imię, reputację oraz zdrowie. Zwłaszcza, jeśli godność nie pozwala nam prosić o pomoc innych lub jeśli sprawcą przemocy jest osoba o sporych znajomościach, biegła w technikach manipulacyjnych, niszczącą naszą wiarygodność.
Czy warto mówić głośnio o przemocy w środowisku pracy? Co możemy zrobić, kiedy jej doświadczymy? Do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc? Kiedy warto zgłaszać przemoc w oficjalny sposób, a kiedy lepiej przemilczeć temat? Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich? Jak rozmawiać o przemocy z bliskimi osobami, współpracownikami i klientami? Jak zadbać o swój wizerunek?Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą się w Kompendium Wiedzy, tworzonym przez krakowską Fundację Start Tango, która wspólnie z innymi organizacjami oraz specjalistami z dziedziny prawa, psychologii, wizerunku oraz bezpieczeństwa w sieci dostarczy gotowe narzędzia, pozwalające w realny sposób przeciwstawić się przemocy.
– Dzięki publikacjom, osoby doświadczające przemocy zawodowej, a zwłaszcza kobiety, będą mogły odzyskać sprawczość i samodzielnie wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie drogę wyjścia z kryzysowych sytuacji – mówi Iwona Siekierska, prezeska fundacji. – Mamy nadzieję, że Kompendium Wiedzy zrewolucjonizuje temat przemocy w środowisku pracy i pomoże nie tylko poszkodowanym, ale usprawni także prace wspierających ich organizacji, urzędów i instytucji a także będzie inspiracją dla społecznie odpowiedzialnych pracodawców, których będziemy zachęcać do tworzenia dobrych praktyk w zakresie przeciwdziałania przemocy w środowisku pracy. Kompendium będzie składać się z minimum siedmiu oddzielnych projektów, w chwili obecnej organizujemy zbiórkę na rozpoczęcie prac nad pierwszym z nich, jego uruchomienie zaplanowaliśmy na 10 luty br.
Dotychczas Fundacja skupiała się na działaniach lokalnych, w chwili obecnej rozszerza zasięg i będzie działać w całej Polsce. Czy Kraków stanie się inspiracją dla innych miast w zakresie przeciwdziałania przemocy w środowisku pracy? Czas pokaże.
Aby skontaktować się z organizatorem zrzutki, pobierz załączone pliki i sprawdź dane kontaktowe.
Jeśli chcesz z nami porozmawiać, napisz do nas:
- Joanna Jakubicka - specjalistka ds. PR i Marketingu - [email protected]
- Tomasz Chołast - współzałożyciel zrzutka.pl - [email protected]
Znasz już historię zrzutka.pl?
Niesamowity splot wydarzeń sprawił, że platforma zaprojektowana z myślą o zrzucaniu się na grupowe zakupy, stała się drugim co do wielkości serwisem crowdfundingowym w Polsce! Zrzutka.pl miała być narzędziem, dzięki któremu grupa przyjaciół może ufundować jednemu z nich na przykład okazały prezent.
Nasze rozwiązanie powstało z tak dużą dbałością o transparentność rozliczeń, łatwość obsługi i szerokie możliwości wpłacania środków, że przyciągnęło znacznie szersze grono użytkowników - pasjonatów, twórców, marzycieli i ludzi w trudnej sytuacji życiowej. Przez lata ciężko pracowaliśmy na zaufanie użytkowników. Dziś możemy się pochwalić ponad 900 000 zorganizowanych zrzutek i zebraniem ponad 800 000 000 zł. Przypominamy nasze najważniejsze akcje:
Poznaj nasze najważniejsze udogodnienia: