Tak pomagaliśmy naszym sąsiadom - sprawdź raport z akcji #RazemDlaUkrainy

Napisano 27 lutego, 2023. Aktualizacja: 14 listopada, 2023.
Tak pomagaliśmy naszym sąsiadom - sprawdź raport z akcji #RazemDlaUkrainy

Pod koniec minionego roku zakończyła się akcja #RazemDlaUkrainy, zainicjowana przez wrocławską Fundację To się uda. Sprawdź, do kogo trafiły pieniądze zgromadzone na zrzutce!

  • Na zrzutce https://zrzutka.pl/razemdlaukrainy udało się zgromadzić 4 194 434 zł
  • Do akcji dołączyło 68 innych fundacji
  • Dzięki inicjatywie Fundacji To się uda do Ukrainy wysłano łącznie 120 konwojów z pomocą humanitarną

Na zrzutkę “Razem dla Ukrainy” dokonano aż 28 831 wpłat o łącznej wysokości 4 194 434 zł. Wpłacający, przekazując fundacji datki, najchętniej korzystali z blika (15 174 wpłat). Na drugim miejscu uplasowały się przelewy (9 620 wpłat), a na trzecim karty płatnicze (4 038 wpłat). Pojedyncze darowizny najczęściej nie przekraczały kwoty 100 zł - na poniższym wykresie prezentujemy wysokość najczęściej dokonywanych płatności.


Fundacja To się Uda, w okresie najintensywniejszego ruchu uchodźców, postanowiła przyjąć rolę buforu bezpieczeństwa dla organizacji, które w obliczu wojny po prostu ruszyły do działania. W związku z powyższym niemal 75% środków zgromadzonych na zrzutce zostało przekazanych partnerom, którzy zgłosili się do Fundacji po pomoc. 


Najwięcej środków ze zrzutki #RazemDlaUkrainy otrzymała Fundacja Ukraina. Fundacja To się uda opublikowała w aktualnościach zrzutki mocne argumenty, przemawiające za powierzeniem pieniędzy tej organizacji:

“Fundacją, do której przelaliśmy najwięcej środków, czyli aż 705 tysięcy złotych, jest wrocławska Fundacja Ukraina. Jest to organizacja wskazana nam przez konsulat Ukrainy, która dokładnie zna aktualne potrzeby i potrafi dostarczać pomoc dokładnie tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Już po pierwszych przelewach wiedzieliśmy, że Fundacja działa bardzo szybko i efektywnie. Za środki ze zrzutki zakupiła m.in. niezbędne na polu walki opatrunki hemostatyczne, dalmierze, noktowizory i odzież taktyczną. Na własne oczy widzieliśmy jak wolontariusze i pracownicy bez chwili wytchnienia pracowali na dworcach PKP, przejściach granicznych czy przygotowując kolejne konwoje na Ukrainę. Walcząc o bezpieczeństwo swoich rodaków, poświęcają wszystkie siły i dokonują rzeczy z pozoru niemożliwych. Dlatego właśnie wspieramy ich jak tylko możemy i dumnie mówimy, że stoimy murem za Fundacją Ukraina - bo praca z takimi ludźmi to przywilej!”

Konsulat Ukrainy nieustannie udzielał Fundacji To się uda niezbędnego, merytorycznego wsparcia. Nie tylko wskazywał fundacje godne zaufania, ale również udzielał informacji na temat najpilniejszych potrzeb ukraińskiej ludności podczas organizacji konwojów humanitarnych


120 konwojów z pomocą humanitarną to efekt wspólnych wysiłków Fundacji To się uda oraz wszystkich jej partnerów. Największym wyzwaniem logistycznym były 3 duże konwoje z wyrobami medycznymi i lekami niezbędnymi na polu walki, zorganizowane przy współpracy z Wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego Marcinem Krzyżanowskim oraz z apteką szpitalną Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH). Za wszystkie najważniejsze zakupy odpowiadał Główny Farmaceuta DCOPiH, mgr Piotr Steciwko. Pozostając w kontakcie z lekarzem posiadającym doświadczenie polowe, przy wsparciu Marszałka oraz personelu apteki szpitalnej, wyszukiwał artykuły z przygotowanej przez naszego konsultanta listy potrzeb. Nieustanne braki magazynowe zmuszały go do podejmowania bardzo szybkich decyzji, niejednokrotnie w późnych godzinach nocnych. Dzięki Jego pracy Fundacji To się uda udało się zdobyć opatrunki hemostatyczne i inne artykuły, których w tamtym okresie brakowało w hurtowniach w całej Europie.


Innym, bardzo bliskim partnerem Fundacji To się uda została wrocławska fundacja WeźPomóż. Współpraca zespołów Mateusza Szymakowskiego i Jana Piontka zaowocowała organizacją największej we Wrocławiu, charytatywnej wigilii dla potrzebujących, w której udział wzięło 1300 osób obu narodowości. Po wigilii wolontariusze rozdali w sumie 6 ton żywności: 1,5t karpia, 3t innego mięsa i 1,5t innych artykułów. 

Fundacja WeźPomóż, dzięki środkom ze zrzutki, wynajęła wojskowy magazyn, do którego spływały dary dla Ukrainy z całej Europy. Co ciekawe, jednostka wojskowa stworzyła ten magazyn na wypadek wojny, ale dopiero Jan Piontek wykorzystał go zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. 

Wśród beneficjentów zrzutki #RazemDlaUkrainy znaleźli się również odważni kierowcy, którzy z narażeniem życia wykorzystywali własne pojazdy i ruszali do Ukrainy. Zwrot kosztów paliwa otrzymali od nas m.in. Mateusz Orczykowski, który dostarczał dary do najniebezpieczniejszych miejsc w Ukrainie oraz firma Impero z Uszewa, która wykorzystała własną flotę pojazdów do ewakuacji ludności cywilnej. 


Mateusz Orczykowski opublikował w swoich social mediach następujący wpis:

”Pierwsze miesiące wojny — to życie w aucie, praktycznie bez większych przerw cały czas w trasie… To właśnie Fundacja To się uda zapewniła nam środki na paliwo i niezbędne wyposażanie – bez tej pomocy nie byłoby nas stać na szeroko zakrojoną pomoc, zresztą nie byłoby czym pomagać. W imieniu Fundacji i prywatnych darczyńców przekazaliśmy kilka kontenerów leków, zaawansowanego sprzętu medycznego, medycyny pola walki, środków dezynfekujących, wyposażenia indywidualnego żołnierzy, zaawansowanych dronów obserwacyjnych, celowników termowizyjnych i wiele więcej... Pomagamy cały czas, może już nie tak intensywnie, ale cały czas wspólnie wspieramy żołnierzy walczących na froncie.”

Organizując pomoc humanitarną, Fundacja To się uda zmierzyła się również z trudną sytuacją sierot wojennych. Ich status prawny był niejasny, ponieważ ich rodzice zginęli lub zaginęli podczas wojny, ale nie było wiadomo, czy te dzieci nie mają dalszej rodzinny, która mogłaby podjąć się opieki nad nimi. Fundacja zaangażowała się w pomoc sierotom poprzez wsparcie materialne Fundacji Happy Kids, podjęcie rocznej współpracy z Dolnośląską Fundacją Przystanek Rodzina, której owocem było przygotowanie 151 miejsc dla dzieci i ich opiekunów oraz wysyłkę darów, m.in. do miejscowości Gródek, w której utworzono prowizoryczny Dom Dziecka dla 500 sierot wojennych.

Wszystkie powyższe działania udały się tylko dzięki zaangażowaniu darczyńców - osób prywatnych, firm, influencerów i społeczności internetowych. Zrzutka #RazemDlaUkrainy została udostępniona 59 722 razy. Utworzono do niej 465 skarbonek, z których największa, założona przez Krzysztofa Stanowskiego, zgromadziła 2550 wpłat o łącznej wysokości 297 117 zł. Najhojniejszy darczyńcami zrzutki okazały się 4 firmy:

  • Acturis Poland, która przekazała łącznie 126 139 zł
  • Merida, która przekazała 55 000 zł
  • Acini sp.z.o.o. oraz Promotorzy Trading sp.z.o.o., którzy przekazali po 50 000 zł

Zrzutka #RazemDlaUkrainy już się skończyła, ale Fundacja To się uda nie przestaje działać na rzecz walczącej Ukrainy. Niedawno Fundacja Pamięci Narodów opublikowała w swoich social mediach specjalne podziękowanie, które świadczy o tym, że Mateusz Szymakowski cały czas pomaga walczącej Ukrainie:

“Fundacja To się uda jeden z Waszych agregatów trafił do szpitala w Chersoniu i ratuje życie. Niestety, nie udało nam się dotrzeć do części miasta, która była akurat ostrzeliwana, a jedyna, prowadząca do niej droga, była pod okiem rosyjskich snajperów.“

Na dzień dzisiejszy wrocławska fundacja skupia się na wdrożeniu programu długofalowej pomocy dla dzieci z ukraińskich domów dziecka i pieczy zastępczej. Akcję #DzieciUkrainy można wspierać pod adresem https://zrzutka.pl/zsjc4c.

Wojna w Ukrainie trwa nadal, a organizacje non-profit nie ustają w niesieniu pomocy humanitarnej. Zachęcamy do śledzenia działań Fundacji To się uda na instagramie i facebooku - na pewno zrobi jeszcze wiele dobrego.


Aby skontaktować się z organizatorem zrzutki, pobierz załączone pliki i sprawdź dane kontaktowe.

Jeśli chcesz z nami porozmawiać, napisz do nas:

Znasz już historię zrzutka.pl?

Niesamowity splot wydarzeń sprawił, że platforma zaprojektowana z myślą o zrzucaniu się na grupowe zakupy, stała się drugim co do wielkości serwisem crowdfundingowym w Polsce! Zrzutka.pl miała być narzędziem, dzięki któremu grupa przyjaciół może ufundować jednemu z nich na przykład okazały prezent.

 

Nasze rozwiązanie powstało z tak dużą dbałością o transparentność rozliczeń, łatwość obsługi i szerokie możliwości wpłacania środków, że przyciągnęło znacznie szersze grono użytkowników - pasjonatów, twórców, marzycieli i ludzi w trudnej sytuacji życiowej. Przez lata ciężko pracowaliśmy na zaufanie użytkowników. Dziś możemy się pochwalić ponad 900 000 zorganizowanych zrzutek i zebraniem ponad 800 000 000 zł. Przypominamy nasze najważniejsze akcje:

Poznaj nasze najważniejsze udogodnienia:

Facebook Twitter


Komentarze 0

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!