Masz Jedno Życie! Poznańska fundacja rusza do szkół, by walczyć z agresją i uzależnieniami

Napisano 27 lutego, 2023. Aktualizacja: 14 listopada, 2023.
Masz Jedno Życie! Poznańska fundacja rusza do szkół, by walczyć z agresją i uzależnieniami

Ogólnopolski projekt profilaktyczny „Jedno życie” odwiedzi w nadchodzących tygodniach miasta w Polsce. Była policjantka, a jednocześnie pedagog i profilaktyk Dorota Nowakowska i raper Poison spotkają się z młodzieżą w placówkach na terenie całego kraju, aby pomóc jej w walce z agresją i uzależnieniami.

Projekt JEDNO ŻYCIE jest autorskim, artystycznym spotkaniem z młodzieżą opartym na wykładach profilaktycznych i historii życia Piotra Plichty. Projekt skupia się na tematach związanych nie tylko z używkami takimi jak papierosy, narkotyki, dopalacze, ale przede wszystkim na skutkach, jakie one wywołują. Młodzież nie zawsze zdaje sobie sprawę, że te substancje mają negatywny wpływ na zdrowie, a ich używanie może wywołać agresję, prowadzić do przemocy, w konsekwencji do wejścia na drogę przestępstwa. Prowadzący opowiada swoje historie, przestrzega przed niewłaściwymi wyborami i zachęca do postępowania w zgodzie z własnym sumieniem.

Po wielu latach na scenie, raper Poison (Piotr Plichta) postanowił przygotować spójny program pomocy uczniom. Pomogła mu w tym była policjantka Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego w Poznaniu – Dorota Nowakowska. „Jedno życie” jest programem autorskim opartym na doświadczeniach życiowych i wykładach profilaktycznych rapera. “Do końca roku pragniemy odwiedzić 100 miejsc, od gór aż po wybrzeże. Cieszę się, że będziemy mogli pojawić się także w moim ukochanym Poznaniu” – podkreśla współautorka projektu.

Każde spotkanie z młodzieżą przepełnione jest muzyką rapową oraz treściami profilaktycznymi, które mają pomóc w walce z przemocą i uzależnieniami. – “Młodzież zmaga się teraz z innymi problemami niż kiedyś. Agresja może mieć formę nie fizyczną, lecz hejtu w internecie. O tym rapuję i mówię podczas spotkań” – stwierdza Poison.

Wykładowcy jeżdżą po polskich szkołach i uświadamiają młodzież o negatywnych skutkach picia alkoholu i zażywania narkotyków. Muzyk podkreśla, że warto uczyć się na czyichś błędach, dlatego opowiada uczniom historie ze swojego życia. Jak mówi, nie byłoby uzależnień, gdyby nie zbyt niskie poczucie własnej wartości.

Jeżeli człowiek wie kim jest, wie, że jest wartościowy. Pasja w życiu jest tym, co nas pcha do przodu i fajnie, otaczajmy się ludźmi, którzy też się rozwijają. Też poruszam ten temat. Jak było w moim przypadku? O tym też opowiadam, że miałem niskie poczucie własnej wartości, to próbowałem się dowartościować. Jednym ze sposobów było pokazanie się wśród towarzystwa, że jestem kimś, a przecież zawsze byłem kimś, tylko to nie było wybudowane we mnie” - mówi Plichta. 

Połączenie ważnego przesłania i muzyki Piotra Plichty to nowoczesna forma profilaktyki , która ma skłonić młodzież do refleksji nad swoimi wyborami i akceptują siebie tak, aby wypracować postawy asertywne, szacunek do siebie i wartości, którymi chcą się kierować w życiu.

Działania fundacji NOVO można wspierać pod adresem https://zrzutka.pl/jednozycie. Środki zgromadzone na zrzutce pokryją koszty dojazdów do szkół w całej Polsce i produkcji materiałów informacyjnych dla uczniów. Zachęcamy do zapoznania się z opisem zbiórki i dotychczasowymi działaniami Poisona i Doroty Nowakowskiej. 


Aby skontaktować się z organizatorem zrzutki, pobierz załączone pliki i sprawdź dane kontaktowe.

Jeśli chcesz z nami porozmawiać, napisz do nas:

Znasz już historię zrzutka.pl?

Niesamowity splot wydarzeń sprawił, że platforma zaprojektowana z myślą o zrzucaniu się na grupowe zakupy, stała się drugim co do wielkości serwisem crowdfundingowym w Polsce! Zrzutka.pl miała być narzędziem, dzięki któremu grupa przyjaciół może ufundować jednemu z nich na przykład okazały prezent.

 

Nasze rozwiązanie powstało z tak dużą dbałością o transparentność rozliczeń, łatwość obsługi i szerokie możliwości wpłacania środków, że przyciągnęło znacznie szersze grono użytkowników - pasjonatów, twórców, marzycieli i ludzi w trudnej sytuacji życiowej. Przez lata ciężko pracowaliśmy na zaufanie użytkowników. Dziś możemy się pochwalić ponad 900 000 zorganizowanych zrzutek i zebraniem ponad 800 000 000 zł. Przypominamy nasze najważniejsze akcje:

Poznaj nasze najważniejsze udogodnienia:

Facebook Twitter


Komentarze 0

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!