100 apteczek to dopiero początek! Sprawdź, kto dba o Twoje bezpieczeństwo w górach

Napisano 17 kwietnia, 2023
100 apteczek to dopiero początek! Sprawdź, kto dba o Twoje bezpieczeństwo w górach

Daniel Wojnar i Marek Benesz, w ramach projektu Apteczka na Szlaku, zamontowali w Beskidach już 51 skrzynek, które mogą uratować Twoje zdrowie, a nawet życie. Skąd pomysł na taką formę pomocy? Czy to działa? Kto za to płaci? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Nieodpowiednie obuwie, śliskie podłoże, głęboki śnieg czy zbyt duża prędkość rozwinięta na rowerze - przepisy na wypadek w górach można by mnożyć w nieskończoność. Nieszczęśliwa sytuacja może spotkać zarówno początkującego spacerowicza jak i doświadczonego trapera. Ten drugi zazwyczaj będzie miał w plecaku apteczkę. Co jednak w przypadku, kiedy zapomni ją doposażyć? Lub gdy zgubi ją w drodze? Jeszcze do niedawna ofiary mniejszych lub większych górskich wypadków mogły liczyć wyłącznie na GOPR lub własną kreatywność. Dziś z pomocą przychodzi im Daniel Wojnar - pomysłodawca projektu Apteczka na Szlaku, który na własnej skórze przekonał się, jak trudno zdobyć środki opatrunkowe w górach:

“W Beskidach, przy jednym ze schronisk, przygotowywałem drewno na opał i skaleczyłem dość konkretnie kciuk – do kości. Żona pobiegła do schroniska, gdzie jednak musiała plaster i opatrunek… kupić. Przyznam, że mnie to zirytowało. Inna sytuacja miała miejsce na Głównym Szlaku Beskidzkim, tym przedwojennym, „oldskulowym”, którego trasa biegła kiedyś aż pod granicę rumuńską. Szlaku nie skończyłem, ponieważ doznałem kontuzji kolana i musiałem wzywać pomoc. Te sytuacje uświadomiły mi, że nie zawsze pomoc może zdążyć na czas i dlatego takie apteczki mogą komuś uratować nawet życie.” - opowiedział Daniel w rozmowie z portalem ślązag.pl

Apteczka na Szlaku to projekt społeczny skierowany do każdego, kto w trakcie górskiej wycieczki będzie potrzebował środków opatrunkowych. Organizatorzy są bardzo dalecy od oceniania turystów korzystających z pomocy - każdy może przecież zapomnieć apteczki!

Jak to działa?

Każda ze skrzynek aptecznych zawiera następujące wyposażenie:

 • duża apteczka pierwszej pomocy, w pełni wyposażona;
 • 2 folie NRC;
 • plastry na odciski;
 • plastry na rany;
 • bandaże zwykłe;
 • bandaże elastyczne;
 • maski do RKO (z ustnikiem plastikowym);
 • żel antybakteryjny;
 • szyny unieruchamiające typu Splint;
 • spis inwentarza oraz regulamin.

Turysta, który doznał urazu, może przy pomocy tej mapy zlokalizować najbliższą Apteczkę na Szlaku i bezpłatnie skorzystać ze znajdującego się w niej wyposażenia. Przyglądając się mapie apteczek, można z łatwością zauważyć, że zostały one rozmieszczone w strategicznych punktach na szlakach, takich jak schroniska czy wiaty. W związku z tym są bardzo łatwe do zlokalizowania nawet dla osób, które nie znają projektu Daniela.

Po skorzystaniu z apteczki należy wypełnić formularz, dostępny na stronie www.apteczkanaszlaku.pl. Za jego pośrednictwem koordynatorzy projektu otrzymają informacje co, gdzie i w jakiej ilości zostało zużyte, dzięki czemu będą w stanie sprawnie uzupełniać wykorzystane pakiety. Z ilości zgłoszeń wynika, że od początku projektu z apteczek skorzystało już 15 osób. Braki w skrzynkach wskazują jednak na dużo większe zainteresowanie udostępnionymi materiałami pierwszej pomocy. Daniel Wojnar tłumaczy, że w polskich górach często bywają turyści z zagranicy, którzy nie rozumieją regulaminu zamieszczonego na apteczce w języku polskim i nie wiedzą, że powinni zgłosić skorzystanie z apteczki. W przyszłości planuje rozwiązać ten problem, zamieszczając na skrzynkach również regulamin w języku angielskim.


Plany na przyszłość

“Apteczka na Szlaku” zaczęła się od osób prywatnych. Dziś inicjatywa tak się rozrosła, że jej kontynuacja wymaga nieco bardziej sformalizowanych struktur. W związku z tym Daniel i jego współpracownicy utworzyli stowarzyszenie, które jeszcze mocniej rozwinie Apteczkę na Szlaku.

W przerwach od formalności apteczkowy team planuje kolejne montaże. W niedalekiej przyszłości 3 skrzynki mają się pojawić w Babiogórskim Parku Narodowym. W nieco dalszej pojawi się 20 skrzynek na Głównym Szlaku Beskidzkim.

Opieka nad Apteczkami na Szlaku to niekończąca się praca. Oprócz uzupełniania brakujących opatrunków, co jakiś czas trzeba sprawdzić stan techniczny apteczek, gdyż drewniane, impregnowane skrzynki nie są całkowicie odporne na trudne warunki atmosferyczne. Ekipa Daniela ma pełne ręce roboty, sprawując nadzór nad 51 skrzynkami - a to przecież dopiero połowa ich zakładanej ilości! Dlatego wpadli na pomysł jak zamienić ciężką pracę na… mądrą pracę. W przyszłości chcą wymienić drewniane apteczki na dużo trwalsze skrzynki, wykonane ze stali nierdzewnej. Skrzynki drewniane są tańsze ale ich żywotność jest krótka. Natomiast stalowe są dużo droższe, ale odznaczają się wysoką trwałością i posiadają hermetyczne zamknięcie. Daniel zakupił już 5 skrzynek ze stali nierdzewnej. Aby nie marnować drewnianych skrzynek, które są w dobrym stanie, planuje przenosić je w nowe miejsca, a następnie, gdy ulegną zniszczeniu, stopniowo wymieniać je na stalowe apteczki. W tym projekcie nic się nie marnuje!

Czy na 100 apteczkach w polskich górach projekt się zakończy? Bynajmniej! Daniel zdradził nam, że jego akcja robi się międzynarodowa. 2 apteczki już znalazły się na Słowacji, w tym roku kolejna ma się pojawić w Rumunii.

Początkowo pomysłodawcy Apteczki na Szlaku chcieli finansować projekt z własnej kieszeni. Szybko jednak okazało się, że w zaplanowanej przez nich skali ten pomysł jest nierealny. Postanowili zatem sięgnąć po narzędzia crowdfundingowe. Miłośnicy gór nie zawiedli i przekazali na zrzutkę już ponad 17 000 zł! A to dopiero początek - na zrzutce Daniela zaczęły pojawiać się nagrody/oferty z logiem Apteczki na Szlaku, które można nabyć w zamian za wsparcie jego inicjatywy.

Chcesz obserwować rozwój Apteczki na Szlaku? W takim razie koniecznie zaobserwuj projekt na facebooku i instagramie! Tam pojawiają się najświeższe newsy - na przykład zapowiedź pojawienia się apteczek dla zwierząt. Serdecznie zapraszamy również na zrzutkę Daniela - każde wsparcie projektu jest dla niego niezwykle motywujące!

Zobacz też: „Chcę wykonywać swój zawód!” Dlaczego artyści zakładają zrzutki, które wcale nie są charytatywne?; Onko Twardziele pokazali swoją siłę - kolejny etap niezwykłego Tour de Pologne za nami; Spektakularna zbiórka pięniędzy dla GOPR!

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze wpisy co dwa tygodnie na swojego maila!


Zastanawiasz się nad założeniem własnej zrzutki? Zapoznaj się z informacjami poniżej!

Po pierwsze - jak to działa?

To proste - wchodzisz na zrzutka.pl (możesz też skorzystać z aplikacji mobilnej zrzutka.pl dostępnej w Sklepie Google Play oraz na App Store), podajesz dowolny cel zrzutki oraz kwotę i to wszystko - gotowe. Na utworzoną w ten sposób zrzutkę możesz od razu za darmo i błyskawicznie przyjmować wpłaty - wpłaty księgują się na Twojej zrzutce już w czasie około 1 minuty od ich zlecenia przez wpłacającego! Środki ze swojej zrzutki wypłacasz kiedy chcesz i tak często jak tego potrzebujesz, a dzięki opcji ekspresowych wypłat otrzymasz je na swoje konto w ciągu kilku minut od zlecenia wypłaty! Ważne - zrzutka.pl utrzymuje się głównie z darowizn - portalu możesz używać w 100% za darmo. Nie pobieramy żadnych obowiązkowych opłat od organizatorów zrzutek ani od wspierających - sprawdź.  

Po drugie - czy to działa?

Ponad 800 000 założonych zrzutek i 650 000 000 zł zebranych środków mówi samo za siebie. Nasi użytkownicy oceniają nas na niemal 5/5 na ponad 2 000 opinii w Sklepie Google Play zobacz opinie i na niemal 9/10 na naszej stronie z ocenami (ponad 2 000 opinii) - sprawdź opinie. Również nasza aplikacja w App Store posiada analogiczne oceny (niemal 5/5). Zrzutki prywatne, np. na prezenty urodzinowe, zrzutki na realizację marzeń, zrzutki projektowe, zrzutki charytatywne, zrzutka #RazemDlaUkrainy, która zebrała ponad 3 000 000zł, czy zrzutka na Telefon Zaufania, która w ciągu zaledwie dwóch dni zebrała ponad 1 700 000 zł - to tylko przykłady. Na zrzutka.pl zbierasz na dowolne, ustalone przez Ciebie cele!

Zrzutka.pl to jednak przede wszystkim dziesiątki tysięcy zrzutek prywatnych - urodzinowych, wyjazdowych, mających na celu rozliczenie wspólnych inicjatyw i innych. Jeśli chcesz przejrzeć więcej zrzutek - skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

'Zwykła' zrzutka.pl to nie wszystko! Ostatnio dodaliśmy nowy serwis w ramach naszego portalu. Zrzutka cykliczna to rozwiązanie dla każdego, kto ma coś do zaoferowania swoim odbiorcom bądź po prostu chce umożliwić chętnym stałe wspieranie swojej zrzutki - oczywiście w modelu subskrypcji. Wspierający wpłacają comiesięczne, cotygodniowe lub codzienne kwoty na konto organizatorów. Organizatorzy dostają możliwość rozwoju swoich pasji i talentów, a wspierający – wspaniałe nagrody i satysfakcję ze wspierania ciekawych projektów! Brzmi interesująco? Tutaj sprawdzisz jak to działa.

zrzutka_cykliczna


Zrzutka cykliczna oraz zwykła zrzutka to też nie wszystko! Dzięki zrzutce patronowanej, zbierzesz pieniądze dla organizacji, z której celami najlepiej się identyfikujesz! Logo wybranej przez Ciebie fundacji/organizacji (wraz z informacją o tym, że objęła ona patronatem Twoją akcję) ozdobi widok Twojej zrzutki. Prowadzisz fundację lub inną organizację? Chcesz, aby użytkownicy zrzutka.pl mogli zbierać pieniądze właśnie dla Ciebie i na realizację Twoich celów? Dołącz do innych Patronów! Aby dodać swoją organizację, przejdź trzy proste kroki opisane tutaj (w sekcji “Jak zostać Patronem?”).

patronowane

Jeśli nadal masz pytania lub wahasz się czy możesz założyć zrzutkę - napisz!

Facebook Twitter


Komentarze 2

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.

 • PS
  PEREZ sarrano

  SZYBKA I POWAŻNA POŻYCZKA W 48 GODZIN
  WhatsApp: +4915219341024
  E-mail: [email protected] Oferujemy pożyczki od 5 000 zł do 500 000 000 zł osobom fizycznym i handlowcom z oprocentowaniem 3% w skali roku z najwyższą szybkością i niezawodnością.
  Otrzymasz pożyczkę 48 godzin po złożeniu wniosku i bez
  protokoły.
  Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami wkrótce.

 • PS
  PEREZ sarrano

  Pożyczki pozabankowe dla każdego z korzystnym oprocentowaniem 3000 zł/500 000 zł kontakt whatsapp +4915219341024 [email protected]