Rzeszowski pub inspiruje do pomocy seniorom. Czym są “zawieszone obiady”?

Napisano 27 czerwca, 2023. Aktualizacja: 14 listopada, 2023.
Rzeszowski pub inspiruje do pomocy seniorom. Czym są “zawieszone obiady”?

Niskie emerytury, rosnące koszty życia i konieczność kupowania leków to tylko niektóre z problemów dotykających starsze osoby w Polsce. Opieka społeczna nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich w potrzebie. Z odsieczą przychodzą oddolne inicjatywy. Rzeszowski Pub Spółdzielczy poprzez platformę zrzutka.pl umożliwia zasponsorowanie ciepłego posiłku seniorom w trudnej sytuacji. Dowiedz się jak “zawiesić” obiad!

Duża część starszych osób w Polsce nie może sobie pozwolić na godne życie. Szalejąca inflacja wpływa na egzystencję każdego z nas, lecz niewątpliwie rosnące ceny odczuwają najdotkliwiej ludzie z niskim dochodem – często w wieku poprodukcyjnym, nie mający możliwości dodatkowo zarobić. Emerytura nie zawsze jest w stanie pokryć koszty dnia codziennego. Niektórzy seniorzy muszą wybierać między kupnem leków, a zjedzeniem ciepłego obiadu. Przewlekłym chorobom często towarzyszy samotność i złe warunki mieszkalne. Rzeczywistość tych ludzi bywa niestety bardzo ponura.

Zainspirowana włoską tradycją, Spółdzielnia Socjalna Polifonia Project wpadła na pomysł jak podarować rzeszowskim seniorom trochę słońca. Śródziemnomorskie promienie dotarły do stolicy województwa podkarpackiego za sprawą akcji charytatywnej “zawieszone obiady”. To inicjatywa podpatrzona w rzymskim barze, w którym można anonimowo obdarować kogoś ciepłym napojem zawieszając rachunek w wyznaczonym miejscu. Osoba potrzebująca ma szansę go wtedy zerwać i otrzymać opłaconą wcześniej kawę. W rzeszowskim Pubie Spółdzielczym, prowadzonym przez wspomnianą wcześniej organizację, darowizna wygląda bardzo podobnie. Organizatorzy poszli jednak o krok dalej i zdecydowali się na otwarcie zbiórki na platformie zrzutka.pl, umożliwiając tym samym udział darczyńców z całej Polski. Każdy może podarować potrzebującemu seniorowi zupę, drugie danie lub dwudaniowy posiłek, wpłacając na zrzutkę odpowiednio 10, 18 lub 24 złote.


Spółdzielnia Socjalna Polifonia Project ma bogatą historię niesienia pomocy potrzebującym i niemałe doświadczenie w koordynowaniu wydarzeń charytatywnych. Działają społecznie już od prawie 10 lat. Zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami oraz realizują liczne działania dobroczynne. Promują wśród seniorów dbanie o kondycję fizyczną i intelektualną. W prowadzonym przez nich Pubie Spółdzielczym (Rzeszów, ul. Fredry 4) cyklicznie odbywają się kiermasze, warsztaty, szkolenia czy koncerty.

Pomysłodawcą “zawieszonych obiadów” jest Tomasz Friedlander z Fundacji Street Autonomy. Spółdzielnia od roku współpracuje z rzeszowskim działaczem społecznym, który zna od podszewki problemy najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta. Obecna akcja trwa już od 8 miesięcy, w ciągu których wydano 4395 zestawów obiadów oraz 3238 ciepłych napojów, a do tego 73 zupy oraz 197 drugich dań osobom w sytuacji kryzysowej. O jej przebiegu dowiedzieć się można więcej za pośrednictwem social mediów, takich jak Facebook czy Instagram. Sami organizatorzy komentują sukces zbiórki:

"Zaczynając akcję nie zdawaliśmy sobie sprawy jak duże to będzie przedsięwzięcie, jednak ilość niesionej pomocy oraz ogrom wdzięczności od seniorów motywuje nas do dalszego działania."

Inicjatywy charytatywne Spółdzielni Socjalnej rozwijają się nie tylko za sprawą zaangażowania członków i współpracowników, lecz przede wszystkim dzięki szczodrości i życzliwości darczyńców. Celem organizatorów jest pozyskanie kwoty 50 000 zł, która zostanie przeznaczona na pomoc seniorom. Pragniemy poinformować o możliwości wspierania i udostępniania zbiórki. Ciepły posiłek może podarować komuś uśmiech! 

 

Aby skontaktować się z organizatorem zrzutki, pobierz załączone pliki i sprawdź dane kontaktowe.

Jeśli chcesz z nami porozmawiać, napisz do nas:

Znasz już historię zrzutka.pl?

Niesamowity splot wydarzeń sprawił, że platforma zaprojektowana z myślą o zrzucaniu się na grupowe zakupy, stała się drugim co do wielkości serwisem crowdfundingowym w Polsce! Zrzutka.pl miała być narzędziem, dzięki któremu grupa przyjaciół może ufundować jednemu z nich na przykład okazały prezent.

 

Nasze rozwiązanie powstało z tak dużą dbałością o transparentność rozliczeń, łatwość obsługi i szerokie możliwości wpłacania środków, że przyciągnęło znacznie szersze grono użytkowników - pasjonatów, twórców, marzycieli i ludzi w trudnej sytuacji życiowej. Przez lata ciężko pracowaliśmy na zaufanie użytkowników. Dziś możemy się pochwalić ponad 900 000 zorganizowanych zrzutek i zebraniem ponad 800 000 000 zł. Przypominamy nasze najważniejsze akcje:

Poznaj nasze najważniejsze udogodnienia:

Facebook Twitter


Komentarze 0

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!