#WspierajMądrze - jak bezpiecznie wspierać zbiórki dla powodzian?

Published 3 October, 2024. Update: 3 October, 2024.
#WspierajMądrze - jak bezpiecznie wspierać zbiórki dla powodzian?

Skąd wiadomo, że zrzutka jest godna zaufania? W jaki sposób zrzutka.pl weryfikuje zbiórki dla powodzian? Jak mądrze organizować pomoc rzeczową dla ofiar powodzi? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule.

Choć niszczycielski marsz fali powodziowej dobiega powoli końca, jego skutki pozostaną z nami jeszcze przez długi czas. Zniszczonych upraw, zalanych domów czy utraconych majątków nie da się odzyskać w kilka dni. Ofiary wrześniowych powodzi jeszcze przez długi czas nie będą mogły mówić o powrocie do normalności.

Wnętrze Fabryki Spółdzielni Pracy Cukry Nyskie po powodzi. Grupa pracowników ocenia zniszczenia. W tle widać zalane maszyny produkcyjne

W tym trudnym czasie Polacy tłumnie ruszyli, by pomóc tym, którzy zostali dotknięci powodzią. Zbierają pożywienie, wodę pitną i środki higieniczne, pomagają sprzątać zniszczone miejscowości, udostępniają swoje pojazdy służbom niosącym pomoc i wpłacają na internetowe zbiórki.

Coraz częściej pojawiają się jednak pytanie: jak wspierać mądrze i mieć pewność, że pomoc trafi do potrzebujących?

Przejdź do sekcji:

  1. Wspieraj zaufane organizacje
  2. Sprawdź organizatora zbiórki dla powodzian
  3. Zgłaszaj podejrzane zbiórki
  4. Sprawdzaj bieżące potrzeby w punktach zbiórek
  5. Pomagaj mądrze

Wspieraj zaufane organizacje

Wspierając organizacje możesz mieć pewność, że pomoc trafi do najbardziej potrzebujących. To organizacje z wieloletnim doświadczeniem w niesieniu wsparcia. Dokładnie wiedzą co i gdzie jest potrzebne, mają kontakty i struktury, które pozwalają im nieść pomoc szybko i trafnie.

Poniżej znajdziesz odnośniki do zrzutek kilku zaufanych organizacji pozarządowych, który niosą pomoc ofiarom powodzi. Wiele z nich, poza szczegółowymi opisami, posiada liczne aktualności z informacjami co już udało się zrobić. Odwiedź te zrzutki i zobacz, gdzie trafiają pieniądze wpłacających. Jeśli któraś z nich chwyci Cię za serce, bez obaw możesz ją wesprzeć. Wszystkie prezentowane zrzutki są w pełni zweryfikowane.

Polski Czerwony Krzyż

Wolontariusze oraz Ratownicy Polskiego Czerwonego Krzyża od początku powodzi docierają do poszkodowanych z pomocą humanitarną. Priorytetowymi celami ich zrzutki jest zakup pakietów żywnościowych, wody pitnej, pakietów higienicznych i osuszaczy.

Polska Akcja Humanitarna

Maciej Bagiński, prezes PAH podkreśla, że tragedia mieszkańców nie skończy się wraz z opadnięciem poziomu wody. Powodzianie będą potrzebować środków czystości, podstawowych artykułów gospodarstwa domowego i pomocy finansowej. Środki ze zrzutki pomogą PAH zabezpieczyć te potrzeby.

HumanDoc

Fundacja założona w Opolu, doświadczona w międzynarodowych działaniach humanitarnych, tym razem działa lokalnie. Inwestuje swoje siły i zasoby w pomoc na południu kraju.

Fundacja Sarigato (karmimypsiaki.pl)

Fundacja Sarigato, która organizuje dobrze w Polsce znaną akcję KarmimyPsiaki.pl pomaga zwierzętom, które ucierpiały w powodzi. Fundacja realizuje bieżące potrzeby schronisk, które dotknęła powódź i tych które przyjęły zwierzęta z zalanych placówek dostarczając im karmę, środki do dezynfekcji czy niezbędne wyposażenie.

Sprawdź organizatora zbiórki dla powodzian

Polacy pomagają nie tylko wpłacając na zbiórki, ale także organizując zrzutki. Pomagają swoim bliskim i znajomym, osobom z sąsiednich miejscowości czy schroniskom dla zwierząt. Takich zbiórek powstaje w sieci obecnie bardzo dużo. Tylko na zrzutka.pl jest ich już ponad 3500. Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić taką zbiórkę - czy znasz organizatora i kim on jest, co zamieszcza w swoich mediach społecznościowych, czy opis zbiórki jest konkretny i czy po przeczytaniu go nie masz żadnych wątpliwości, co się stanie z Twoimi pieniędzmi.

Zrzutka.pl posiada licencję Krajowej Instytucji Płatniczej wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, dzięki czemu ma najwyższe standardy zabezpieczania danych oraz przepływów pieniężnych. Każda osoba, która chce zorganizować zbiórkę i wypłacić pieniądze musi przejść proces weryfikacji danych, który wymaga przedstawienia dokumentu tożsamości a także zrobienie przelewu weryfikacyjnego. Takie działanie nie jest jednak standardem dla portali crowdfundingowych.

Proces weryfikacji zbiórek pieniędzy na zrzutka.pl szerzej opisujemy w dedykowanym artykule. Zajrzyj do niego aby dowiedzieć się w jaki sposób weryfikujemy zbiórki pieniędzy.

Zgłaszaj podejrzane zbiórki

Jeśli jakaś internetowa zbiórka pieniędzy budzi Twoje wątpliwości koniecznie zgłoś to do serwisu, w którym została założona. Na zrzutka.pl możesz zrobić to za pomocą prostego formularza, który znajdziesz na stronie każdej zbiórki.

Widok formularza widocznego po kliknięciu "zgłoś zrzutkę". Należy w nim podać powód zgłoszenia, swój numer telefonu oraz zaakceptować niezbędne zgody

Po otrzymaniu zgłoszenia pracownicy portalu rozpoczynają proces weryfikacji zrzutki. Tak samo dzieje się, gdy kwota zebrana na zrzutce przekroczy 20 tysięcy złotych.

Sprawdzaj bieżące potrzeby w punktach zbiórek

Jeśli decydujesz się na przekazanie pomocy rzeczowej koniecznie sprawdź w punkcie pomocy co obecnie najbardziej jest potrzebne. Sprawdź czy Twoje miasto organizuje oficjalne miejsce zbiórki pomocy dla powodzian lub gdzie jest najbliższy punkt pomocowy. Obserwuj jego media społecznościowe lub skontaktuj się z wolontariuszami - dowiedz się czego konkretnie potrzebują. Pamiętaj, że potrzeby mogą się zmieniać. To, że wczoraj było coś potrzebne, nie oznacza że nadal tak jest.

Kupując i przekazując pomoc rzeczową pamiętaj o aspektach praktycznych, związanych z jej transportem i magazynowaniem:

  • Nie kupuj pojedynczych produktów. Zamiast tego zdecyduj się na jeden produkt w większej ilości. Opakowania zbiorcze produktów spożywczych czy środków czystości zwykle są czytelnie opisane, co znacznie ułatwia pracę wolontariuszom w punktach zbiórek.
  • Myśl kompleksowo. Chcesz przekazać kilka latarek? Super! Ale… czy mają baterie? Spójrz jeszcze raz na zakupione produkty i zastanów się, czy są gotowe do użycia? Jeśli nie, dokup brakujące akcesoria i spakuj je razem.
  • Pakuj z głową. Dokładnie opisuj zawartość paczek. Jeśli możesz, użyj przezroczystych materiałów do pakowania, aby w punkcie zbiórki nie trzeba było ich otwierać. Unikaj bardzo ciężkich paczek
  • Optymalizuj koszty. Po co transportować zgrzewkę wody z drugiego końca kraju, skoro można ją kupić w lokalnym sklepie? Jeśli w Twojej okolicy nie działają żadne punkty zbiórek, rozważ pomoc finansową.

Pomagaj mądrze

Obecna sytuacja wymaga szybkiego działania, a serce i dłonie rwą się do pomocy! Nikt nie lubi siedzieć bezczynnie, pamiętaj jednak, że pośpiech potrafi być złym doradcą. Jeśli chcesz założyć zrzutkę na rzecz osoby, która ucierpiała w powodzi pamiętaj, żeby najpierw poprosić ją o zgodę.

Natomiast jeśli chcesz zorganizować pomoc w swojej społeczności, firmie, uczelni na osiedlu, czy wśród grupy znajomych, jednak nie masz konkretnej osoby, którą chcesz wesprzeć, najlepiej będzie jeśli zorganizujesz zrzutkę pod patronatem zaufanej fundacji, która wie dokąd powinna trafić pomoc. Możesz także stworzyć skarbonkę do już istniejącej zrzutki którejś z organizacji lub osoby, która zorganizowała zrzutkę.

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze wpisy co dwa tygodnie na swojego maila!

Facebook Twitter


Comments 1

or Sign up to add a comment.