Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, a następnie Zaduszki. W ubiegłym roku, zamknięcie cmentarzy uniemożliwiło organizację tradycyjnych kwest pomagających w ocaleniu niszczejących mogił. Wiele z nich przeniosło się jednak do Internetu. Jak będą wyglądać kwesty w tym roku?
Podczas uroczystości Wszystkich Świętych na wielu cmentarzach wolontariusze zbierają do puszek datki na odbudowę i renowację zabytkowych nagrobków. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce akcji, jest kwesta na warszawskich Powązkach. To na niej co roku, w rolę wolontariuszy wcielają się osoby publiczne - między innymi aktorzy i gwiazdy tj. Maja Komorowska, Anna Seniuk, Kazimierz Kaczor, Karol Strasburger, Artur Barciś, Daniel Olbrychski, Krzysztof Kowalewski, Piotr Adamczyk, Joanna Jabłczyńska czy Mateusz Damięcki.
Kwesta na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie organizowana jest tradycyjnie i nieprzerwanie od niemal 50 lat przez Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. To właśnie tutaj swoje miejsce w nekropolii pośród miliona zmarłych mają takie postacie jak Bolesław Prus, Agnieszka Osiecka, Zbigniew Herbert czy Maria Rodziewiczówna.
Dzięki kweście udało się już odrestaurować 1500 pomników wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin życia społecznego, od uczestników powstań i działaczy niepodległościowych do artystów, lekarzy, polityków, sportowców czy rodzin związanych z Warszawą. W ten sposób mamy możliwość okazania wdzięczności zasłużonym warszawiakom, których dokonania odcisnęły swoje piętno na naszej teraźniejszości.
W ubiegłym roku po raz pierwszy kwesta została przeniesiona w całości do Internetu. Do udziału w pierwszej w historii Internetowej kwesty powązkowskiej kwestujący aktorzy i gwiazdy zapraszali na swoich profilach w mediach społecznościowych.
Pomimo wszystkich przeciwności losu - zamknięcia cmentarzy, braku spotkań i całej świątecznej otoczki, w zeszłorocznej zrzutce wzięło udział ponad 2200 darczyńców, którzy łącznie wpłacili ponad 111 tysięcy złotych! Z tych środków udało się już odnowić aż 20 wspaniałych kaplic i jedynych w swoim rodzaju pomników nagrobnych.
W tym roku kwesta powraca w tradycyjnej formie, jednak jej organizatorzy postanowili równolegle prowadzić zrzutkę w naszym portalu pod adresem zrzutka.pl/kwesta. Dlaczego? Dzięki zrzutce, kwestę będą mogły wesprzeć także osoby, które z różnych przyczyn nie będą mogły pojawić się na cmentarzu osobiście. Ponadto, dzięki QR kodom prowadzącym na zrzutkę, które zostaną naniesione na puszkach wolontariuszy, w bezpieczny sposób wpłaty będą mogły dokonać nawet Ci, którzy nie wzięli ze sobą gotówki.
Taką formę - zbierania zarówno do puszek, jak i w formie on-line na Zrzutka.pl - przyjęły w tym roku też kwesty w Łodzi, w Tarnowie czy w Bydgoszczy. Ciekawą inicjatywą wykazało się również Wrocławskie Towarzystwo Im. Brata Alberta ze swoją coroczną akcją #KwestaListopadowa. Pod tą nazwą już od 25 lat na wrocławskich cmentarzach prowadzona jest zbiórka pieniędzy na rzecz osób w kryzysie bezdomności. Oprócz tego, że Towarzystwo prowadzi swoją zrzutkę, na oficjalnej stronie akcji organizatorzy dodatkowo zachęcają wszystkich do tworzenia własnych skarbonek oraz zrzutek, które organizacja chętnie obejmie patronatem. Tym sposobem, każdy może stać się wirtualnym wolontariuszem, a zebrane do skarbonek i zrzutek patronowanych środki, zasilą bezpośrednio główną zrzutkę.
W ubiegłym roku, kiedy na kilka dni przed 1 listopada padła decyzja o zamknięciu cmentarzy w całej Polsce, nowa sytuacja wymusiła nowe zachowania, takie jak przeniesienie tradycyjnych kwest z cmentarzy do Internetu. Z perspektywy czasu organizatorzy chwalą jednak to rozwiązanie, gdyż zrzutki Internetowe pozwalają na zbieranie środków każdemu, przez 24h na dobę, od osób nawet z najdalszych zakątków Świata. Takie hybrydowe zbieranie środków - zarówno do puszek jak i na zrzutce, pozwala uzyskać najlepsze efekty. Nic więc dziwnego że dziś, pomimo iż nie obowiązują już ograniczenia w organizowaniu zbiórek na cmentarzach, organizatorzy kwest kontynuują zbieranie środków na Zrzutka.pl, tworząc z kwestowania w Internecie nową, piękną tradycję.