Wrocławianki będą bezpieczne! Kolejne szkolenie w ramach akcji Bezpieczne KobieTY za nami.

Napisano 16 grudnia, 2022. Aktualizacja: 24 lipca, 2024.
Wrocławianki będą bezpieczne! Kolejne szkolenie w ramach akcji Bezpieczne KobieTY za nami.

7 grudnia 2022 r we Wrocławiu odbył się kolejny kurs bezpieczeństwa osobistego w ramach akcji Bezpieczne KobieTY, organizowanej przez Fundację To Się Uda. Mateusz Orczykowski oraz Katarzyna Dacyszyn uczyli kobiety co robić w sytuacjach zagrożenia stalkingiem lub napaścią.

  • Katarzyna Dacyszyn i Mateusz Orczykowski uczą kobiety jak obserwować otoczenie, zauważać anomalie, unikać zagrożeń, a w ostateczności - jak się obronić.
  • Katarzyna Dacyszyn została oblana kwasem siarkowym przez mężczyznę, który prześladował ją przez 11 lat.
  • Mateusz Orczykowski to instruktor bezpieczeństwa osobistego z 12-letnim doświadczeniem w szkoleniu służb mundurowych i cywili.
  • Instruktorzy skupiają się na niwelowaniu podstawowych błędów i uczeniu kobiet, jak ufać własnej intuicji.
  • Partnerem akcji jest sklep internetowy Militaria.pl. Na stronie sklepu powstała osobna kategoria dedykowana kobiecej samoobronie.

W starciu fizycznym wzrost i waga mają ogromne znaczenie. Biorąc pod uwagę te cechy, kobiety są na przegranej pozycji względem mężczyzn. Dane GUS za rok 2021, dotyczące przemocy wobec kobiet, nie pozostawiają złudzeń, że szkolenia z bezpieczeństwa osobistego dla Pań są potrzebne.


Trenerzy zaangażowani w akcję Bezpieczne KobieTY postanowili bazować na cechach, które u kobiet są znacznie mocniej rozwinięte niż u mężczyzn. Uczą Polki korzystać z własnej intuicji i umiejętności obserwacji otoczenia. Wczesne dostrzeżenie anomalii może uratować zdrowie i życie niejednej kobiety. 

Kurs dla mamy i córki

W grupie wrocławianek, które zdecydowały się na udział w szkoleniu, znalazło się wiele matek z córkami. Mamy podzieliły się z nami powodami, dla których pojawiły się na szkoleniu:

“Moim głównym problemem było to, że moja córka wraca w nocy z pracy. Przyszłam tu z nią, bo chciałam, żeby była bezpieczna”. 

“Dla mnie najważniejsze jest to, żeby nauczyć dzieci obserwacji otoczenia i dziwnych zachowań innych ludzi. Normalność to pojęcie względne, ale zdarzają się anomalia, na które trzeba zwrócić uwagę”.  

“To są bardzo potrzebne szkolenia i powinny być prowadzone w szkołach. W liceach, w szkołach średnich, może nawet w podstawówkach, wśród starszych klas. Niebezpieczne sytuacje mogą spotkać każdą młodą osobę. Dlatego młodzież powinna wyćwiczyć sobie podstawowe metody obserwacji i wychwytywania anomalii”.

Uniknięcie zagrożenia jest dużo korzystniejsze niż stawianie mu czoła. A kobiety mają szósty zmysł, który może im tę sztukę ułatwić.

Przede wszystkim: INTUICJA!

W istnienie kobiecej intuicji nie wątpi Katarzyna Dacyszyn. Gdyby posłuchała jej w dzień napaści, nie znalazłaby się w budynku, w którym została oblana kwasem:

“Mnie intuicja dużo wcześniej podpowiadała, że być może ta sytuacja będzie niebezpieczna. [...] Znalazłam się w sądzie. W budynku teoretycznie chronionym, bezpiecznym nie powinno dojść do zdarzenia, do którego doszło. Natomiast powinnam zachować zasadę czujności, a ja niestety sprawcę straciłam z oczu. Zresztą świadomie. Opuściłam wzrok i nie kontrolowałam sytuacji.”

Kasia - na poziomie świadomym - nie miała pojęcia jak wygląda jej stalker. Gdy znalazła się w sądzie, po prostu wyczuła, kto to jest. Mimo to, złamała 3 z 4 zasad bezpieczeństwa, o których teraz, razem z Mateuszem Orczykowskim, opowiadają podczas szkoleń. Ta chwila świadomej nieuwagi kosztowała ją bardzo wiele. Dlatego teraz chce szkolić kobiety w oparciu o własne doświadczenie - aby żadna więcej nie została skrzywdzona przez stalkera. 

Zarówno Mateusz jak i Kasia w toku szkoleń stawiają na kobiecą intuicję. Nasze mózgi to niesamowite narzędzia, które gromadzą tysiące informacje, ogromnej części nawet świadomie nie przetwarzając. Te informacje są magazynowane bez naszej wiedzy i kontroli, a w chwili, gdy są potrzebne odpowiednie fakty łączą się w całość bez udziału świadomości. Według Mateusza i Kasi tak właśnie działa intuicja.

Nie tylko Katarzyna Dacyszyn doświadczyła siły kobiecej intuicji. Jedna z uczestniczek kursu Bezpieczne KobieTY podzieliła się następującą historią: 

“Zawsze nieświadomie podążałam za swoją intuicją. Pewnego razu rzuciłam telefon w trakcie rozmowy, bo straciłam dziecko z pola widzenia. Moja intuicja powiedziała mi “biegnij tam”. Podążyłam za nią i znalazłam dziecko leżące w oczku wodnym twarzą do dołu! Zdążyłam je uratować, bo posłuchałam wewnętrznego głosu”.

Akcja Bezpieczne KobieTY ma uświadomić paniom, że ich wewnętrzny głos jest ich najwierniejszym przyjacielem. Zagłuszanie intuicji, brak zaufania do niej, przekonanie, że to przesada są ogromnymi błędami. Intuicja jest z kobietami od tysięcy lat. Jest oparta na ewolucyjnym mechanizmie obserwacji otoczenia i gromadzenia ogromnej liczby informacji. Od samego początku pomagała kobietom przetrwać i mimo ogromnych zmian cywilizacyjnych i kulturowych, nie straciła na swojej wartości.

Przygotuj się do obrony.

Umiejętności obserwacji otoczenia i wychwytywania podejrzanych zachowań są pomocne pod warunkiem, że potencjalna ofiara ma czas na ucieczkę. Gdy napastnik jest blisko, rozpaczliwa ucieczka może go zachęcić do pogoni. Według Mateusza Orczykowskiego fizyczna konfrontacja z napastnikiem to ostateczność, ale na nią również trzeba się przygotować. 

Jedną z metod obrony jest krzyk. Niestety, kult grzecznej, cichutkiej dziewczynki tworzy w kobietach blokady, przez które nie potrafią krzyczeć. Część uczestniczek wrocławskiego kursu nie była w stanie wydobyć z siebie krzyku. Mateusz Orczykowski twierdzi, że jeśli kobieta nie jest w stanie krzyczeć w bezpiecznym środowisku, to w sytuacji zagrożenia tym bardziej tego nie zrobi.

Każda z uczestniczek miała szansę na zmierzenie się z własnymi barierami. Podczas jednego z ćwiczeń kobiety miały spoliczkować manekina i wykrzyczeć wyzwisko w jego stronę. Podczas konfrontacji fizycznej, agresja ofiary może zniechęcić lub zaskoczyć napastnika. Gdy agresor straci pewność siebie, napadnięta kobieta zyska cenne sekundy na podjęcie kolejnej akcji: ucieczkę, szukanie sojuszników lub kolejny atak. 


Nieocenioną pomocą w starciu z przeważającym fizycznie napastnikiem może być gaz pieprzowy. Opakowanie policyjnego gazu było jednym z prezentów, które uczestniczki otrzymały od partnera akcji - sklepu Militaria.pl


Policyjny gaz pieprzowy o mocy 2 mln SHU powali nawet największego napastnika. Niesamowicie skuteczna substancja obezwładniająca może uratować niejedno życie, dając ofierze bezcenny czas na ucieczkę. Mateusz Orczykowski zadbał o to, żeby każda uczestnika kursu potrafiła posłużyć się gazem. Każda z pań miała okazję użyć trenażera z wodą, imitującego opakowanie gazu pieprzowego.


Umiejętne korzystanie z dostępnych przedmiotów, zaufanie intuicji i ciągła obserwacja otoczenia mogą uratować niejedną kobietę. Kursantki z Wrocławia były zadowolone z wiedzy i umiejętności, które zdobyły podczas szkolenia:

“Myślę, że to szkolenie wzmocniło moją czujność. Będę teraz uważniej obserwować otoczenie i w razie czego, nie dam się zaskoczyć” 

“Podobało mi się, że mogliśmy zadać własne pytania. Ciągle myślę o tym, jak mogłabym wykorzystać zdobytą tutaj wiedzę w praktyce. Na pewno będę wykonywać ćwiczenie, które Mateusz zadał nam na zadanie domowe. Wiem, że uwaga kieruje naszym życiem - jeżeli o czymś myślisz, zaczynasz to zauważać”. 

Szkolenie nie odbyło by się gdyby nie wsparcie sklepu militaria.pl oraz darczyńców, którzy wpłacili na zrzutkę https://zrzutka.pl/bezpiecznekobiety. Kursy w Łodzi i Wrocławiu to tylko początek - Mateusz i Kasia chcą spotkać dziewczyny z kolejnych miast i nauczyć je radzić sobie ze stalkingiem oraz agresywnymi zachowaniami. Ty również możesz uzyskać dostęp do wiedzy przekazywanej w ramach akcji Bezpieczne KobieTY! Wejdź na https://zrzutka.pl/bezpiecznekobiety i zajrzyj do sekcji oferty. Znajdziesz w niej “Przewodnik bezpieczeństwa osobistego”, w którym Mateusz Orczykowski zawarł najważniejsze zasady, pozwalające w sytuacji niebezpiecznej zareagować rozsądnie, trafnie i w sposób dający przewagę nad agresorem.

Mateusz i Kasia cały czas zbierają środki na kolejne szkolenia. Wesprzyj akcję i daj poczucie bezpieczeństwa kolejnym kobietom! Jeśli uda się zebrać wystarczającą kwotę, szkolenia odbędą się w kolejnych miastach. Śledź Bezpieczne KobieTY na facebooku i instagramie i wypatruj informacji o kolejnych kursach!


Umieść widget zrzutki na Twojej stronie, korzystając z kodu:

<div style="position: relative; width: 100%; height: 600px; overflow: hidden;"><iframe style="position: absolute; top:0; left: 0; bottom: 0; right: 0; width: 100%; height: 100%;" src="https://zrzutka.pl/gn3sx5/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe></div>

Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z organizatorem zrzutki.

A jeśli chcesz porozmawiać z nami, napisz do nas:

Znasz już historię zrzutka.pl?

Niesamowity splot wydarzeń sprawił, że platforma zaprojektowana z myślą o zrzucaniu się na grupowe zakupy, stała się drugim co do wielkości serwisem crowdfundingowym w Polsce! Zrzutka.pl miała być narzędziem, dzięki któremu grupa przyjaciół może ufundować jednemu z nich na przykład okazały prezent.

 

Nasze rozwiązanie powstało z tak dużą dbałością o transparentność rozliczeń, łatwość obsługi i szerokie możliwości wpłacania środków, że przyciągnęło znacznie szersze grono użytkowników - pasjonatów, twórców, marzycieli i ludzi w trudnej sytuacji życiowej. Przez lata ciężko pracowaliśmy na zaufanie użytkowników. Dziś możemy się pochwalić ponad 900 000 zorganizowanych zrzutek i zebraniem ponad 800 000 000 zł. Przypominamy nasze najważniejsze akcje:

Poznaj nasze najważniejsze udogodnienia:

Facebook Twitter