Działaj odpowiedzialnie - poznaj najlepsze praktyki CSR i przeprowadź własną akcję!

Napisano 16 marca, 2023. Aktualizacja: 6 grudnia, 2023.
Działaj odpowiedzialnie - poznaj najlepsze praktyki CSR i przeprowadź własną akcję!

Coraz więcej firm uwzględnia w swoich strategiach zarządzania praktyki związane ze społeczną odpowiedzialnością i zrównoważonym rozwojem. Działania charytatywne nie tylko ocieplają wizerunek - dobrze przeprowadzona kampania potrafi przynieść korzyści marketingowe o zaskakującej wartości nominalnej. Poznaj nasze najważniejsze doświadczenia z obszaru CSR i daj się przekonać, że z nami przeprowadzisz kampanię szytą na miarę Twoich potrzeb!

Społeczna odpowiedzialność biznesu, określana również skrótem CSR, jest definiowana jako ,,zespół działań, przez które organizacje dobrowolnie uwzględniają w swojej strategii interes społeczny, biorąc odpowiedzialność za własnych pracowników, interesariuszy, wspólnoty lokalne i środowisko naturalne." Sam w sobie CSR nie jest łatwo mierzalny, ponieważ dotyczy konkretnych, pojedynczych działań. Jakościowe rozważanie działań firm - w kontekście zero-jedynkowym, coś się wydarzyło lub nie - jest wartościowe, jednak w krótkim czasie zrodziło potrzebę zmierzenia pozytywnego wpływu modelu zarządzania na środowisko. W związku z tym powstała skala ESG, czyli environmental, social and corporate governance - co po polsku oznacza środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny. Rozwinięcie skrótu zawiera nazwy 3 wskaźników, na których skupia się ta skala. 

Zarówno CSR, jako wartość jakościowa jak i ESG, będące skalą ilościową, coraz częściej stają się obiektem zainteresowania przedsiębiorców i akcjonariuszy. Od nowoczesnego biznesu wymaga się poszanowania praw człowieka i praw pracowników, troski o środowisko naturalne oraz respektowania interesów lokalnych społeczności. Ta optyka wnosi wiele dobrych zmian do współczesnej rzeczywistości, a dla samych przedsiębiorców staje się szansą na to, aby ich marka przez długie lata kojarzyła się nabywcom ze szlachetnymi wartościami, z którymi pragną się na co dzień utożsamiać.

My sami, jako firma, bardzo poważnie traktujemy założenia CSR i wprowadzamy je w życie w naszej działalności. Darmowe narzędzie do organizacji internetowych zbiórek, dostępne pod adresem zrzutka.pl, często jest wykorzystywane właśnie przy okazji akcji charytatywnych. W 2020 roku postanowiliśmy jednak pójść jeszcze o krok dalej i powołaliśmy do życia fundację To się uda, której koszty operacyjne w całości pokrywamy. Z tego faktu wynika bardzo istotna korzyść dla partnerów fundacji - To się uda nie pobiera żadnej prowizji, dzięki czemu 100% zebranych pod opieką fundacji środków trafia do organizatorów zbiórek. Mimo że podchodziliśmy do tego projektu z ogromnym zaangażowaniem i jeszcze większym optymizmem, akcje zrealizowane w ciągu 3 pierwszych lat działalności fundacji To się uda przerosły nasze najśmielsze oczekiwania!

W trosce o dzieci

Mateusz Szymakowski - prezes fundacji To się uda - od samego początku z ogromnym zaangażowaniem działał na rzecz dzieci przebywających w rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej. Projekt #PodarujWakacje bardzo szybko stał się flagową akcją fundacji, a jego potencjał przyciągnął partnerów, którzy wspomogli krzewienie sportowej pasji wśród dzieci podczas ich pierwszych, prawdziwych wakacji. Obozy od samego początku współorganizuje Survival Race - firma na co dzień kojarzona ze znanym biegiem z przeszkodami oraz sportowymi obozami dla dzieci i młodzieży. Natomiast pierwszą, zimową edycję obozu, która została zorganizowana w 2023 roku wsparła dodatkowo firma Burton, przekazując na licytację deskę snowboardową oraz obdarowując dzieci rękawiczkami, które towarzyszyły im podczas szaleństw na stoku.


Na wsparcie naszej fundacji może liczyć również Zakład Opiekuńczo Leczniczy w położonym nieopodal Wrocławia Jaszkotlu. Do placówki trafiają dzieci zmagające się z niepełnosprawnościami fizycznymi i umysłowymi o różnym stopniu nasilenia. W akcję #Chciane, której celem było doposażenie zakładu i pomoc dzieciom, w bardzo kreatywny sposób zaangażowała się firma Capgemini, działająca w obszarze IT. Za każdy kilometr przebiegnięty przez pracownika i zarejestrowany w aplikacji, firma przekazywała 1 zł na rzecz podopiecznych ZOLu. W ten sposób pracownicy wybiegali dla dzieci imponującą kwotę 38 942 zł!


O dzieci zatroszczyły się również firmy designowo - budowlane: JLL i Tetris design x build. Te przedsiębiorstwa wsparły akcję Wszystkie dzieci w sieci, której celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu dzieci i młodzieży. Laptopy przekazane przez JLL oraz Tetris design x build trafiły do potrzebujących dzieci w Polsce i Ukrainie. Przeglądem i przygotowaniem laptopów zajęli się specjaliści z SIMS LIFECYCLE SERVICE, dzięki którym dzieci otrzymały sprzęt najwyższej jakości. 


W trosce o kobiety

Projekt #BezpieczneKobieTY rozpoczął się w 2022 roku z inicjatywy Mateusza Orczykowskiego i Katarzyny Dacyszyn. Mateusz jest instruktorem bezpieczeństwa osobistego, który postanowił nauczyć Polki najważniejszych zasad postępowania, które w sytuacji zagrożenia mogą uratować im życie. Kasia natomiast była ofiarą agresywnego stalkingu, który przerodził się w fizyczną przemoc. Po wygranej batalii sądowej pragnie dzielić się z kobietami swoim trudnym doświadczeniem i uczyć je, jak radzić sobie z zagrywkami dręczyciela. Mateusz i Kasia mogą docierać do kolejnych kobiet i dziewcząt m.in. dzięki firmie Militaria.pl, która przygotowała dla uczestniczek kursów upominki. W czarnych torebkach kryje się m.in. gaz pieprzowy - nieocenione narzędzie obezwładniające napastnika i zwiększające szanse na ucieczkę.


W trosce o środowisko

Niezwykle ciekawym rozdziałem w historii Zrzutka.pl jest nasza współpraca z wrocławskim ogrodem zoologicznym. Wszystko zaczęło się od tragicznych w skutkach pożarów w Australii. Wrocławskie ZOO, w odpowiedzi na tę tragedię zorganizowało zrzutkę dla Bushfire Emergency Wildlife Fund. Akcja spotkała się z szerokim odzewem, dzięki któremu australijski fundusz otrzymał ponad 160 tysięcy złotych! Dzięki nawiązanym kontaktom, my również mieliśmy okazję zaangażować się w ochronę zagrożonych gatunków. Zdecydowaliśmy się na adopcję afrykańskiej świni rzecznej o imieniu Petunia. Dzień urodzin Petunii okazał się świetną okazją do nagłośnienia naszych działań z obszaru CSR. Kupiliśmy naszej śwince tort, w całości stworzony z owoców i orzechów, uformowany za pomocą żelatyny. Opiekunowie świń rzecznych nagrali moment podarowania zwierzętom tortu oraz ich reakcję. Materiał był chętnie powielany przez media, co przełożyło się na ekwiwalent reklamowy o wartości 81 500 zł. W obliczeniach nie uwzględniono materiału opublikowanego na stronie ZOO, który miał 1,7 mln wyświetleń! Kreatywny pomysł i niewielka inwestycja w postaci tortu przełożyły się na ogromny zysk wizerunkowy dla marki zrzutka.pl. 


Działaj z nami!

Zrzutka.pl jest darmową platformą fundraisingową, dzięki której coraz więcej firm podejmuje działania charytatywne. Posiadamy szeroką ofertę rozwiązań, z których - w zależności od indywidualnego pomysłu i potrzeb - każdy przedsiębiorca wybierze coś dla siebie:

Skarbonka to niezwykle proste narzędzie, które nie wymaga od twórcy posiadania konta w serwisie zrzutka.pl ani weryfikacji. Mimo ogromnej prostoty użytkowania, skarbonki zapewniają maksymalne bezpieczeństwo gromadzonych środków. Twórca skarbonki na żadnym etapie nie obraca zgromadzonymi środkami ani nie ma do nich dostępu - saldo skarbonki zasila bezpośrednio zrzutkę, do której wirtualna puszka została utworzona. Wiele firm skorzystało z tego rozwiązania podczas wojny w Ukrainie, wspierając akcję fundacji To się uda, prowadzoną pod hasztagiem #RazemDlaUkrainy. Najgłośniejsza spośród przeprowadzonych inicjatyw - 1day4Ukrainie - osiągnęła saldo rzędu 150 tysięcy złotych.


Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o skarbonkach, zobacz te artykuły: Skarbonki to zrzutek - jak to działa?; Twórz Skarbonki do zrzutek i wspieraj wybranych Organizatorów!; Siła Waszych pomysłów, czyli przegląd najbardziej kreatywnych skarbonek w akcji #RazemDlaUkrainy

Zwykła zrzutka to fundraisingowa przestrzeń, dzięki której przeprowadzisz własny projekt. Prowadzenie zrzutki wymaga posiadania zweryfikowanego konta użytkownika, ponieważ jej organizator ma pełen dostęp do zgromadzonych środków i może nimi swobodnie zarządzać. W ramach zwykłej zrzutki to Ty decydujesz co znajdzie się w opisie, w galerii zdjęć oraz na co zostaną przeznaczone zebrane pieniądze. Ta opcja daje Ci pełną swobodę działania.


Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zwykłych zrzutkach, zobacz te artykuły:Jak założyć zrzutkę?; Jak działa edycja zrzutki?, W jaki sposób dokonać weryfikacji konta firmowego/organizacji?; Zaawansowane funkcje zrzutka.pl - jak z nich korzystać?

Zrzutka patronowana to najwygodniejszy sposób na przeprowadzenie własnej akcji na rzecz organizacji pożytku publicznego z naszego katalogu patronów. W uproszczeniu, zrzutka patronowana jest w 100% organizowana i przeprowadzana przez fundraisera, ale zebrane środki są wypłacane na konto wybranej organizacji pożytku publicznego. Zorganizowanie zrzutki patronowanej wymaga posiadania zweryfikowanego konta w serwisie zrzutka.pl oraz akceptacji patrona


Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zrzutkach patronowanych, zobacz te artykuły:Jak założyć zrzutkę patronowaną?, Przewodnik po zrzutce patronowanej

Chętnie pomożemy Twojej firmie postawić pierwsze kroki w działalności charytatywnej czy społecznej. Skontaktuj się z nami, a dobierzemy opcję najlepszą dla Ciebie i poinstruujemy Cię krok po kroku, jak przeprowadzić skuteczną kampanię:A po więcej inspirujących przykładów zapraszamy na social media Fundacji To się uda. Jej działania można obserwować na facebook'u, instagramie i linkedin

Spodobał Ci się ten artykuł? Kliknij tutaj i bądź na bieżąco z naszymi treściami!


Zastanawiasz się nad założeniem własnej zrzutki? Zapoznaj się z informacjami poniżej!

Po pierwsze - jak to działa?

To proste - wchodzisz na zrzutka.pl, podajesz dowolny cel zrzutki oraz kwotę i to wszystko - gotowe. Na utworzoną w ten sposób zrzutkę możesz od razu za darmo i błyskawicznie przyjmować wpłaty - wpłaty księgują się na Twojej zrzutce już w czasie około 1 minuty od ich zlecenia przez wpłacającego! Środki ze swojej zrzutki wypłacasz kiedy chcesz i tak często jak tego potrzebujesz, a dzięki opcji ekspresowych wypłat otrzymasz je na swoje konto w ciągu kilku minut od zlecenia wypłaty! Ważne - zrzutka.pl utrzymuje się głównie z darowizn - portalu możesz używać w 100% za darmo. Nie pobieramy żadnych obowiązkowych opłat od organizatorów zrzutek ani od wspierających - sprawdź.  

Po drugie - czy to działa?

Ponad 800 000 założonych zrzutek i 650 000 000 zł zebranych środków mówi samo za siebie. Nasi użytkownicy oceniają nas na niemal 9/10 na naszej stronie z ocenami (ponad 2 000 opinii) - sprawdź opinie. Zrzutki prywatne, np. na prezenty urodzinowe, zrzutki na realizację marzeń, zrzutki projektowe, zrzutki charytatywne, zrzutka na Telefon Zaufania, która w ciągu zaledwie dwóch dni zebrała ponad 1 700 000 zł, czy zrzutka na Bayraktar, która zebrała niebotyczną, z pozoru nieosiągalną kwotę - to tylko przykłady. Na zrzutka.pl zbierasz na dowolne, ustalone przez Ciebie cele!

Zrzutka.pl to jednak przede wszystkim dziesiątki tysięcy zrzutek prywatnych - urodzinowych, wyjazdowych, mających na celu rozliczenie wspólnych inicjatyw i innych. Jeśli chcesz przejrzeć więcej zrzutek - skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

'Zwykła' zrzutka.pl to nie wszystko! Ostatnio dodaliśmy nowy serwis w ramach naszego portalu. Zrzutka cykliczna to rozwiązanie dla każdego, kto ma coś do zaoferowania swoim odbiorcom bądź po prostu chce umożliwić chętnym stałe wspieranie swojej zrzutki - oczywiście w modelu subskrypcji. Wspierający wpłacają comiesięczne, cotygodniowe lub codzienne kwoty na konto organizatorów. Organizatorzy dostają możliwość rozwoju swoich pasji i talentów, a wspierający – wspaniałe nagrody i satysfakcję ze wspierania ciekawych projektów! Brzmi interesująco? Tutaj sprawdzisz jak to działa.

zrzutka_cykliczna


Zrzutka cykliczna oraz zwykła zrzutka to też nie wszystko! Dzięki zrzutce patronowanej, zbierzesz pieniądze dla organizacji, z której celami najlepiej się identyfikujesz! Logo wybranej przez Ciebie fundacji/organizacji (wraz z informacją o tym, że objęła ona patronatem Twoją akcję) ozdobi widok Twojej zrzutki. Prowadzisz fundację lub inną organizację? Chcesz, aby użytkownicy zrzutka.pl mogli zbierać pieniądze właśnie dla Ciebie i na realizację Twoich celów? Dołącz do innych Patronów! Aby dodać swoją organizację, przejdź trzy proste kroki opisane tutaj (w sekcji “Jak zostać Patronem?”).

patronowane

Jeśli nadal masz pytania lub wahasz się czy możesz założyć zrzutkę - napisz!

Facebook Twitter


Komentarze 1

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.

 • PS
  PEREZ sarrano

  SZYBKA I POWAŻNA POŻYCZKA W 48 GODZIN
  WhatsApp: +4915219341024
  E-mail: [email protected] Oferujemy pożyczki od 5 000 zł do 500 000 000 zł osobom fizycznym i handlowcom z oprocentowaniem 3% w skali roku z najwyższą szybkością i niezawodnością.
  Otrzymasz pożyczkę 48 godzin po złożeniu wniosku i bez
  protokoły.
  Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami wkrótce.