Podpisana w dniu 21 kwietnia 2023 r. przez Prezydenta RP tzw. ,,ustawa deregulacyjna” wprowadziła w życie podatek od zrzutek od 1 lipca 2023 r. I taki jest na dziś stan prawny, obowiązujący w Polsce.
Od początku jasno wskazywaliśmy, że takie rozwiązanie nie jest akceptowalne i w praktyce uderzy w najbardziej potrzebujących, jak i sam rynek crowdfundingu w Polsce. Według nas, sam pomysł wprowadzenia nowego rodzaju podatku od łącznej kwoty darowizn był nietrafiony i takie zmiany nigdy nie powinny być procedowane. Ustawodawca - w związku z negatywnym odzewem medialnym - postanowił się zreflektować i prawdopodobnie, przynajmniej na chwilę obecną tak to wygląda, postanowił naprawić błąd, tak aby zachować dotychczasowy status quo w tej materii. Do innej procedowanej właśnie ustawy (tzw. Slim VAT 3) wprowadzono przepis, który ponownie zmienia zasady opodatkowania darowizn, rezygnując z ustalenia jakiegokolwiek podatku liczonego od sumy wpłat od wielu osób. Oznacza to powrót do dotychczas obowiązujących zasad ich opodatkowania.
Ustawa Slim VAT 3 została przyjęta przez Sejm w dniu 14 kwietnia 2023 r. Aktualnie znajduje się w Senacie, który ma 30 dni do jej zaopiniowania. Ponieważ nie jest to ustawa budząca kontrowersje (żaden z posłów nie głosował za jej odrzuceniem), prawdopodobnie dalszy proces jej uchwalenia przebiegał będzie sprawnie i zostanie ona przyjęta przez Senat, a następnie trafi do podpisu Prezydenta. Co ważne, przewiduje ona powrót do poprzednich zasad opodatkowania darowizn właśnie od 1 lipca 2023 r., co oznacza, że tzw. ,,podatek od zrzutek” ma szansę, że nie zacznie obowiązywać w ogóle.
Jeżeli jednak wyższa izba parlamentu wprowadzi zmiany lub będzie głosowała za jej odrzuceniem, wówczas ustawa wróci do Sejmu, a dopiero potem zostanie skierowana do Prezydenta, co na pewno wydłuży cały proces legislacyjny. Wówczas podatek od zrzutek zacznie obowiązywać od 1 lipca 2023 i nie możemy wykluczyć, że wystąpi spowolnienie na rynku finansowania społecznościowego w Polsce. Nie trudno bowiem o scenariusz, w którym w związku z łączną sumą otrzymanych wpłat twórca danej zbiórki będzie zobowiązany do zapłacenia stosownego podatku, nawet 20% od zebranej kwoty. Taka wizja niewątpliwie może spowodować, że potencjalny organizator nie zdecyduje się na realizację swojej zrzutki. To podejście nie powinno zresztą wywołać zaskoczenia - w pełni zrozumiałe jest, że wiele osób postanowi poczekać z organizacją zbiórki do czasu, gdy wspomniana luka przestanie funkcjonować. Wymaga jednak podkreślenia, że ponownie w takim układzie najwięcej stracą najbardziej potrzebujący, którzy nie będą mogli pozwolić sobie na utworzenie zrzutki dopiero wtedy, gdy podatek nie będzie już obowiązywał.
Jeśli potrzebują Państwo szerszego komentarza w tej sprawie, zapraszamy do kontaktu:
- Joanna Jakubicka - specjalistka ds. PR i Marketingu - [email protected]
- Tomasz Chołast - współzałożyciel zrzutka.pl - [email protected]
Znasz już historię zrzutka.pl?
Niesamowity splot wydarzeń sprawił, że platforma zaprojektowana z myślą o zrzucaniu się na grupowe zakupy, stała się drugim co do wielkości serwisem crowdfundingowym w Polsce! Zrzutka.pl miała być narzędziem, dzięki któremu grupa przyjaciół może ufundować jednemu z nich na przykład okazały prezent.
Nasze rozwiązanie powstało z tak dużą dbałością o transparentność rozliczeń, łatwość obsługi i szerokie możliwości wpłacania środków, że przyciągnęło znacznie szersze grono użytkowników - pasjonatów, twórców, marzycieli i ludzi w trudnej sytuacji życiowej. Przez lata ciężko pracowaliśmy na zaufanie użytkowników. Dziś możemy się pochwalić ponad 900 000 zorganizowanych zrzutek i zebraniem ponad 800 000 000 zł. Przypominamy nasze najważniejsze akcje:
Poznaj nasze najważniejsze udogodnienia: