Niepełnosprawna? I co z tego! Poznaj historię wyjątkowej sesji zdjęciowej.

Napisano 8 maja, 2023. Aktualizacja: 14 listopada, 2023.
Niepełnosprawna? I co z tego! Poznaj historię wyjątkowej sesji zdjęciowej.

Aneta Skrzypek, szerzej znana jako Jednooka Wojowniczka, w wieku 6 lat straciła w pół twarzy, gdy została kopnięta przez konia. Dziś dociera do setek nastolatków i dorosłych i uczy ich samoakceptacji. Jej najnowszy projekt, mający na celu budowanie wysokiej samooceny u niepełnosprawnych kobiet można wspierać na zrzutka.pl. Organizatorka już zapowiedziała podobny projekt dla panów!

Choć twarz Anety udało się zrekonstruować, pamiątką po bolesnym spotkaniu ze zwierzęciem pozostał brak jednego oka. Mysłowiczanka nie pozwoliła jednak, aby brak oka stał się dla niej wyrokiem na nieszczęśliwe życie - jako dorosła kobieta w pełni akceptuje swoje ciało, napisała książkę, a nawet zagrała w serialu! “Pasjonaci” to dzieło Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego “Itan” z Krakowa, które zostało wyemitowane w TVP2.


Anetę można również spotkać w szkołach podstawowych i średnich, gdzie w ramach programu profilaktyki samobójstw prowadzi wykłady pod tytułem “samoakceptacja = wolność”. Kobieta od 10 lat działa charytatywnie, przez cały czas jest aktywna zawodowo, a prywatnie jest spełnioną żoną i mamą 2 dzieci. Słowem, prowadzi bardzo szczęśliwe i satysfakcjonujące życie! Jej celem jest zainspirowanie do takiego życia jak największej liczby osób z niepełnosprawnościami - pomóc w tym ma projekt “Niepełnosprawna i piękna”.

Na pytanie o inspirację do zorganizowania sesji zdjęciowej dla kobiet niepełnosprawnych, Aneta odpowiada: “Zaczęło się od pytania Kasi: w czym jeszcze moja fotografia mogłaby pomóc?” Kasia Zaremba wykonywała zdjęcia dla Szlachetnej Paczki, obecnie działa na rzecz katowickiego Hospicjum Cordis, a ostatnio zapragnęła zrobić coś więcej dla osób z niepełnosprawnościami. W ten sposób, z inicjatywy dwóch kobiet, narodził się ogólnopolski projekt “Niepełnosprawna i piękna”, którego cele najpiękniej opisuje sama organizatorka:

“Uważam, że to ważny i potrzebny projekt w ramach świadomości postrzegania osób z niepełnosprawnością. Każde działanie na rzecz tych osób są ważne, nawet jeśli mają mały efekt. Małe krople tworzą duży ocean.”


Na darmowe sesje zdjęciowe, które odbędą się w Miejskim Domu Kultury ‘’Bogucice - Zawodzie’’ w Katowicach, zgłosiło się 20 niepełnosprawnych kobiet z całej polski. Dom kultury udostępnił im salę nieodpłatnie, organizatorzy (Aneta Skrzypek i jej asystentka, Marta Mróz), fotograf i 10 makijażystek również będzie pracować pro bono. Panie spędzą ze sobą cały dzień. Poza obiektywem będą miały dużo czasu na rozmowy, wymianę doświadczeń i nawiązanie bezcennych więzi. Organizatorki wierzą, że modelki wyniosą z tej sesji nowe pokłady miłości do samych siebie i wiary we własną wyjątkowość i piękno.

2 sesje zdjęciowe dla 20 kobiet odbędą się między 12 a 26 maja. Ostatni flesz i czułe pożegnanie nie zakończą jednak projektu - to będzie dopiero początek! Na swojej zrzutce Jednooka Wojowniczka już w tej chwili zapowiada podobny projekt dla niepełnosprawnych mężczyzn. W przyszłości chciałaby również przeprowadzić podobne sesje zdjęciowe w innych, dużych miastach na terenie Polski, a ich efekty opublikować w formie kalendarza. 

Na portalu zrzutka.pl cały czas trwa zbiórka na drobne wydatki związane z zapewnieniem poczęstunku i pamiątek dla kobiet, które przyjadą na sesję do Katowic. Organizatorka już teraz pragnie podziękować wszystkim, którzy wsparli jej projekt:

Jesteśmy wdzięczni za każdą złotówkę, która została podarowana nam na realizację tego projektu! Tak mała, wielka rzecz, a jakie wielkie ma znaczenia w zmienianiu postrzegania osób z niepełnosprawnością!”

 

Aby skontaktować się z organizatorem zrzutki, pobierz załączone pliki i sprawdź dane kontaktowe.

Jeśli chcesz z nami porozmawiać, napisz do nas:

Znasz już historię zrzutka.pl?

Niesamowity splot wydarzeń sprawił, że platforma zaprojektowana z myślą o zrzucaniu się na grupowe zakupy, stała się drugim co do wielkości serwisem crowdfundingowym w Polsce! Zrzutka.pl miała być narzędziem, dzięki któremu grupa przyjaciół może ufundować jednemu z nich na przykład okazały prezent.

 

Nasze rozwiązanie powstało z tak dużą dbałością o transparentność rozliczeń, łatwość obsługi i szerokie możliwości wpłacania środków, że przyciągnęło znacznie szersze grono użytkowników - pasjonatów, twórców, marzycieli i ludzi w trudnej sytuacji życiowej. Przez lata ciężko pracowaliśmy na zaufanie użytkowników. Dziś możemy się pochwalić ponad 900 000 zorganizowanych zrzutek i zebraniem ponad 800 000 000 zł. Przypominamy nasze najważniejsze akcje:

Poznaj nasze najważniejsze udogodnienia:

Facebook Twitter