Wyjdź z inicjatywą i zdobądź grant! Garść inspiracji i praktycznych rad.

Napisano 20 października, 2023. Aktualizacja: 23 listopada, 2023.
Wyjdź z inicjatywą i zdobądź grant! Garść inspiracji i praktycznych rad.

W zrzutce najbardziej lubimy to, że nie musi być celem sama w sobie. Oczywiście, możesz zebrać całą kwotę, której potrzebujesz. Ale równie dobrym pomysłem jest równoczesne staranie się o grant! Dzięki crowdfundingowi zdobędziesz pierwsze pieniądze i wypracujesz konkretne efekty, które można przedstawić przed komisją. Dziś nie będziemy Ci opowiadać, jak stworzyć i wypromować zrzutkę, która zbierze setki tysięcy złotych. Tym razem porozmawiamy o grantach.

Do świeżego spojrzenia na finansowanie projektów i kampanii społecznych zainspirowała nas Up Foundation, prowadząca 9 edycję Funduszu Inicjowania Rozwoju (FIR). Projekty w ramach funduszu są atrakcyjne nie tylko dla organizacji pozarządowych czy przedsiębiorców, którzy mogą realizować zadania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Są one adresowane przede wszystkim do lokalnych społeczności, a ich cele koncentrują się na rozwoju konkretnych grup społecznych lub całego regionu. Jak konkretnie działa FIR? Jakie ciekawe projekty pojawiły się w tym roku? I czy ich pomysł na crowdfunding może stać się Twoją receptą na sukces? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym artykule!

Jak zdobyć pieniądze? Poznaj metodę proponowaną przez FIR.

Konkurs Funduszu Inicjatyw Rozwojowych składa się z trzech etapów. Jego głównym celem jest zachęcanie do tworzenia partnerstw między różnymi sektorami. Partnerstwa te powinny przynosić realne korzyści zarówno organizacjom pozarządowym, jak i lokalnym społecznościom. Organizacje walczące o grant FIR, muszą się zmierzyć z 3 zadaniami:

  • Nawiązania partnerstwa - aby ubiegać się o grant, każda organizacja pozarządowa musi współpracować z co najmniej jedną organizacją z sektora publicznego i jedną z sektora prywatnego. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby do projektu dołączyło kilku przedstawicieli każdego sektora. 
  • Kampania crowdfundingowa - w ramach której każde partnerstwo musi zebrać minimum 10% wartości grantu, o który się ubiega. Warto wiedzieć, że zebrane środki nie pomniejszają kwoty grantu. Partnerstwo ubiegające się o grant w wysokości 25 000 zł otrzyma wszystkie środki zebrane w ramach kampanii crowfundingowej i jeśli zwycięży, dodatkowe 25 000 zł z FIR.
  • Prezentacja przed komisją konkursową - która oceni nie tylko atrakcyjność wypowiedzi osoby prezentującej, ale również innowacyjność projektu, jego dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami, prowadzenie zbiórki pieniędzy oraz zaangażowanie każdego z partnerów na wszystkich etapach realizacji projektu. 

Ta metoda ma naprawdę wiele zalet! Przede wszystkim inspiruje członków organizacji pozarządowych do poszukiwania partnerów w różnych sektorach gospodarki. Aby pozyskać jak najlepszych partnerów, organizacja musi przygotować wizję projektu i plan działań oraz odpowiednio zareklamować swój pomysł. To z jednej strony uczy biznesowego podejścia do inicjatyw społecznych, a z drugiej uświadamia lokalnym przedsiębiorcom, że dobroczynność może się opłacać. 

Warto również zauważyć, że projekty, które nie uzyskają grantu w ramach FIR, wcale nie są skazane na porażkę. Ich inicjatorzy mogą kontynuować kampanię crowdfundingową i samodzielnie zebrać środki na założony cel lub równocześnie ze zbiórką, starać się pozyskać inne granty. W trakcie konkursu organizowanego przez Up Foundation partnerstwa biorą udział w ogólnych warsztatach na temat crowdfundingu, a później korzystają ze zindywidualizowanego mentoringu. Nawet jeśli nie otrzymają grantu, Organizatorzy zrzutek wychodzą z tego doświadczenia bogatsi o wiedzę i doświadczenie, które pozwolą im zbierać pieniądze jeszcze skuteczniej. 

Tegoroczna edycja FIR już trwa, a Up Foundation działa wyłącznie na Pomorzu. Czy to oznacza, że partnerstwa, zbiórki na start projektu i starania o dodatkowy zastrzyk gotówki nie sprawdzą się w innych regionach Polski? Bynajmniej! Ty możesz działać kiedy i gdzie tylko chcesz, a przytaczane w tym artykule przykłady zbiórek mogą być dla Ciebie inspiracją. Każdy może założyć zbiórkę pieniędzy na zrzutka.pl i przy jej pomocy zainteresować lokalną społeczność swoim pomysłem. Po zebraniu pierwszych wpłat będzie Ci łatwiej przekonać komisje konkursowe, że Twój pomysł jest wartościowy dla społeczeństwa i trafia do konkretnych osób. A może Twoja zrzutka pójdzie tak dobrze, że grant nie będzie już potrzebny? Zacznij zbierać i przekonaj się o tym już dziś!

Przycisk przekierowujący do formularza tworzenia zrzutki

Tegoroczne kampanie crowdfundingowe.

W tegorocznej edycji konkursu spotykamy zarówno nowe partnerstwa jak i drużyny z poprzednich edycji z nowymi pomysłami. Organizatorzy chcą edukować, rozwijać lokalną kulturę, budować atrakcje turystyczne i wprowadzać w życie ekologiczne rozwiązania. Na tym etapie zmagań ich los jest w Waszych rękach! Głosując swoją wpłatą możesz zdecydować, który z poniższych planów się uda:

Projekty prozdrowotne:

Fundacja Piotra Augustyniaka Pępek Świata chce produkować kremy wydłużające życie! Jak to możliwe? Otóż część dochodu ze sprzedaży kremów zostanie przeznaczona na sfinansowanie profilaktycznych badań USG piersi, które mogą pomóc wykryć raka piersi we wczesnym stadium i skutecznie go wyleczyć. Oferowane kremy nie będą zawierały substancji zapachowych, konserwantów i barwników. Celem zrzutki jest zakup miksera niezbędnego do wytwarzania kosmetyku oraz produkcja pierwszych próbek.

Fundacja Toczeń Polska chce zorganizować warsztaty dla osób cierpiących na toczeń - poważną chorobę autoimmunologiczną, objawiającą się przewlekłym bólem, zmęczeniem i charakterystycznym rumieniem na twarzy. Cykl spotkań z psychoterapeutą, fizjoterapeutą i kosmetologiem ma nauczyć chorych jak radzić sobie z bólem, traumą i uporczywymi zmianami na skórze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o toczniu, koniecznie odwiedź poniższą zrzutkę:

Projekty edukacyjne:

Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa planuje stworzyć ścieżkę edukacyjną dla najmłodszych. Jej tematem będzie życiodajna woda. Projekt łączy ruch na świeżym powietrzu z edukacją ekologiczną, a organizatorzy pozwolą wpłacającym zdecydować, które atrakcje powstaną w pierwszej kolejności:

Fundacja Ergo pragnie, aby dzieła Josepha Conrada stały się w Polsce popularne i dostępne dla młodzieży - również tej z niepełnosprawnością wzroku. Celem projektu “Joseph Conrad dostępny” jest stworzenie przez młodzież gry planszowej, dotyczącej twórczości polskiego pisarza. Grupa tworząca grę przejdzie szereg szkoleń uwrażliwiających na problemy osób z niepełnosprawnością wzroku oraz edukujących o twórczości i postaci Josepha Conrada. Młodzież weźmie również udział w debatach poruszających istotne zagadnienia społeczne i cywilizacyjne, o których pisał Conrad. Merytorycznego wsparcia udzielą im eksperci od mechaniki gier i specjaliści od problematyki poruszanej przez pisarza: 

Projekty aktywizujące:

Nadwiślańska Fundacja Rozwoju proponuje stworzenie ogrodu społecznego w Blunakach w województwie pomorskim. Celem projektu jest zaangażowanie pensjonariuszy Centrum Wsparcia Rodziny (osoby niepełnosprawne, starsze, o szczególnych potrzebach) w powstanie ogrodu społecznego w otoczeniu Centrum. Pensjonariusze z pomocą wolontariuszy będą mogli hodować własne warzywa i owoce, a następnie produkować i sprzedawać naturalne przetwory

Brzostek Top Team chce zaprosić dzieci ze szczególnymi potrzebami rozwojowymi - w tym w spektrum autyzmu - do udziału w cyklu inspirujących seminariów z Mistrzami boksu. Kontakt z ludźmi, którzy kochają sport i odnoszą sukcesy ma je zachęcić do aktywnego trybu życia i rozwijania pasji, które mogą być ich motorem napędowym w przyszłości. Spotkanie są adresowane do wszystkich, bez względu na wiek, ale dzieci mogą liczyć na bezpłatny wejściówki. Dorzucając się do kosztów organizacji spotkań z cyklu ChampCamp możesz zyskać wejściówkę na trening grupowy w Klubie Bokserskim Brzostek Top Team:

Stowarzyszenie Falco Gedanense zbiera pieniądze na zakup krosna, które ubogaci trwające już warsztaty kroju i upcyclingowego szycia. Celem stowarzyszenia jest zaoferowanie pracy i/lub możliwości spędzania wolnego czasu w świecie gospodarki o obiegu zamkniętym, by krzewić w praktyce idee cyrkularności, zero waste, a przede wszystkim pomóc odkrywać drzemiący w nas potencjał twórczy, sprawczość w kreowaniu przyjaznej nam rzeczywistości i artystyczne talenty, o których często sami nie wiemy.

Projekty atrakcji (nie tylko) turystycznych: 

Fundacja KIWI Kreatywność Inicjatywa Wielokulturowość Integracja chce stworzyć Laboratorium Technik Ekologicznych „Pod Chmurką” przy Autorskiej Galerii Sztuki Szary Ganek w Pruszczu Gdańskim. Będzie to zielona przestrzeń spotkań, która będzie zbliżała ze sobą trzy ważne składowe: Przyrodę, Społeczeństwo i Kulturę. W tym roku fundacja chce zaangażować się w działania upcyklingowe i dawać rzeczom drugie życie, zmieniając je w niepowtarzalne rękodzieło:

Fundacja Wsparcia Rozwoju Społecznego Jantar zbiera pieniądze na stworzenie "Zakątka księżniczki Juraty" - bursztynowego placu zabaw w Miszewku pod Gdańskiem. Fikcyjna postać księżniczki Juraty będzie oprowadzać dzieci po kolejnych atrakcjach placu zabaw, snując opowieści i legendy kaszubskie. Na wspierających ten projekt czekają niepowtarzalne, bursztynowe nagrody: 

Fundacja Energii Społecznej i Dobrych Praktyk BATERIA stara się o środki na dokończenie Parku Małego Księcia w Gardei. Aby miejsce cieszyło odwiedzających, musi przejść intensywną metamorfozę - obecnie zniszczone tablice i elementy małej architektury odstraszają spacerowiczów. W parku mają stanąć nowe tablice i ozdoby, w tym mosiężna figura Małego Księcia. Dołącz do zrzutki i zdobądź drewniane serduszko lub magnes na lodówkę:

Czy “zrzutka na wkład własny” sprawdza się poza Funduszem Inicjowania Rozwoju?

Pomysł Up Foundation na wspieranie inicjatyw organizacji pozarządowych może być inspiracją dla każdego organizatora internetowej zbiórki. Fundusze grantowe działają w całej Polsce i udzielają wsparcia przeróżnym inicjatywom - gorąco Was zachęcamy do zainteresowania się lokalnymi oraz ogólnopolskimi grantami, które mogą Wam pomóc rozwinąć skrzydła! Aby nie pozostać gołosłownymi, chcemy Wam przedstawić projekt, który rozpoczął się na zrzutka.pl, a obecnie jest wspierany przez firmy, towarzystwa turystyczne i niedawno zdobył grant opiewający na kwotę 74 000 zł - poznajcie Apteczkę na Szlaku

Dzięki zaangażowaniu organizatorów prowizoryczne, drewniane apteczki, sporządzane m.in. ze skrzynek po winie, przerodziły się w trwałe, profesjonalnie wyposażone skrzynki ze stali nierdzewnej, a ich liczba ciągle rośnie! Dzięki akcji crowdfundingowej, przedstawiciele Apteczki mogli przedstawić przed komisją grantową realne efekty i koszty ich dotychczasowych działań. Doświadczenie ma znaczenie, a zbiórka internetowa może znacząco ułatwić start Twojego projektu.

FIR się kończy, projekty trwają - zobacz, jak radzą sobie partnerstwa z poprzednich edycji 

W inicjowaniu rozwoju nie chodzi o jednorazowe zrywy i wykładanie tysięcy złotych na akcje, które nie mają realnej przyszłości. Inicjatywy, które zwyciężyły w poprzednich edycjach FIR, cały czas trwają, ubogacając lokalne społeczności - oto przykłady:

  • Ogród miejski w Tczewie

To owoc starań Fundacji To i Co o grant FIR w 2021 roku. Nie trzeba wyjeżdżać do Tczewa aby sprawdzić, jak ogród wygląda po 2 latach od wygranej - na facebooku nie brakuje zdjęć wyhodowanych tam owoców i warzyw oraz ogłoszeń o kolejnych, organizowanych w nim wydarzeniach:

  • Siejemy Ferment

To marka przetworów powstających w warsztacie aktywizującym społecznie i zawodowo osoby wykluczone pod opieką Fundacji Twoja Rola. Przetwarzane owoce i warzywa pochodzą z ekologicznej, miejskiej fermy uprawianej przez osoby wykluczone społecznie w ramach aktywizacji zawodowej i hortiterapii. Dzięki Funduszowi Inicjowania Rozwoju, fundacja mogła wprowadzić innowacje znacząco zwiększające wydajność produkcji przetworów. Środki ze zbiórki internetowej prowadzonej w 2021 roku przeznaczyła na zakup nowoczesnej, wolnoobrotowej wyciskarki, a uzyskany grant pokrył koszty budowy tuneli foliowych, pozwalających na utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności do uprawy roślin, a w konsekwencji zwiększenie plonów!

  • Pełną Parą (dawniej Gdański Steam)

Organizacja, która dziś zbiera pieniądze na krosno, w zeszłorocznej edycji konkursu grantowego walczyła o maszynę do szycia, a grant FIR miał sfinansować jedne z pierwszych warsztatów upcyklingowego szycia. Dzisiaj Stowarzyszenie Falco Gedanense szyje pełną parą!


Projekty zrealizowane w ramach FIR to dowód, że zakładanie i wspieranie zbiórek internetowych ma sens! Kto w tym roku dołączy do grona laureatów i zrealizuje swoje długoterminowe plany? To zależy również od Ciebie! Jeśli zależy Ci, żeby któryś z prezentowanych w tym artykule projektów został zrealizowany wejdź na zrzutkę i wesprzyj go drobną wpłatą. Masz lepszy pomysł na działanie? To świetnie! Załóż zrzutkę, zawalcz o grant i zacznij zmieniać świat!

Zobacz również: Hello Europe! - Zrzutka.pl podbija międzynarodowy rynek; Podatku od zrzutek nie ma i nie będzie!; Wolontariat pracowniczy - ze zrzutką jeszcze łatwiejszy!

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze wpisy co dwa tygodnie na swojego maila!


Zastanawiasz się nad założeniem własnej zrzutki? Zapoznaj się z informacjami poniżej!

Po pierwsze - jak to działa?

To proste - wchodzisz na zrzutka.pl, podajesz dowolny cel zrzutki oraz kwotę i to wszystko - gotowe. Na utworzoną w ten sposób zrzutkę możesz od razu za darmo i błyskawicznie przyjmować wpłaty - wpłaty księgują się na Twojej zrzutce już w czasie około 1 minuty od ich zlecenia przez wpłacającego! Środki ze swojej zrzutki wypłacasz kiedy chcesz i tak często jak tego potrzebujesz, a dzięki opcji ekspresowych wypłat otrzymasz je na swoje konto w ciągu kilku minut od zlecenia wypłaty! Ważne - zrzutka.pl utrzymuje się głównie z darowizn - portalu możesz używać w 100% za darmo. Nie pobieramy żadnych obowiązkowych opłat od organizatorów zrzutek ani od wspierających - sprawdź.  

Po drugie - czy to działa?

Ponad 800 000 założonych zrzutek i 650 000 000 zł zebranych środków mówi samo za siebie. Nasi użytkownicy oceniają nas na niemal 9/10 na naszej stronie z ocenami (ponad 2 000 opinii) - sprawdź opinie. Zrzutki prywatne, np. na prezenty urodzinowe, zrzutki na realizację marzeń, zrzutki projektowe, zrzutki charytatywne, zrzutka #RazemDlaUkrainy, która zebrała ponad 3 000 000zł, czy zrzutka na Telefon Zaufania, która w ciągu zaledwie dwóch dni zebrała ponad 1 700 000 zł - to tylko przykłady. Na zrzutka.pl zbierasz na dowolne, ustalone przez Ciebie cele!

Zrzutka.pl to jednak przede wszystkim dziesiątki tysięcy zrzutek prywatnych - urodzinowych, wyjazdowych, mających na celu rozliczenie wspólnych inicjatyw i innych. Jeśli chcesz przejrzeć więcej zrzutek - skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

'Zwykła' zrzutka.pl to nie wszystko! Ostatnio dodaliśmy nowy serwis w ramach naszego portalu. Zrzutka cykliczna to rozwiązanie dla każdego, kto ma coś do zaoferowania swoim odbiorcom bądź po prostu chce umożliwić chętnym stałe wspieranie swojej zrzutki - oczywiście w modelu subskrypcji. Wspierający wpłacają comiesięczne, cotygodniowe lub codzienne kwoty na konto organizatorów. Organizatorzy dostają możliwość rozwoju swoich pasji i talentów, a wspierający – wspaniałe nagrody i satysfakcję ze wspierania ciekawych projektów! Brzmi interesująco? Tutaj sprawdzisz jak to działa.

zrzutka_cykliczna


Zrzutka cykliczna oraz zwykła zrzutka to też nie wszystko! Dzięki zrzutce patronowanej, zbierzesz pieniądze dla organizacji, z której celami najlepiej się identyfikujesz! Logo wybranej przez Ciebie fundacji/organizacji (wraz z informacją o tym, że objęła ona patronatem Twoją akcję) ozdobi widok Twojej zrzutki. Prowadzisz fundację lub inną organizację? Chcesz, aby użytkownicy zrzutka.pl mogli zbierać pieniądze właśnie dla Ciebie i na realizację Twoich celów? Dołącz do innych Patronów! Aby dodać swoją organizację, przejdź trzy proste kroki opisane tutaj (w sekcji “Jak zostać Patronem?”).

patronowane

Jeśli nadal masz pytania lub wahasz się czy możesz założyć zrzutkę - napisz!

Facebook Twitter


Komentarze 1

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.