Czym jest fundraising i crowdfunding?

Napisano 6 marca, 2024. Aktualizacja: 8 marca, 2024.
Czym jest fundraising i crowdfunding?

Zastanawiasz się czym jest fundraising oraz crowdfunding? A może ciekawi Cię czym się od siebie różnią? Te dwie metody pozyskiwania środków finansowych są coraz popularniejsze i mają duży wpływ na rozwój projektów, inicjatyw i organizacji. Dzisiaj postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i pokażemy Ci, jak można wykorzystać obie te metody do osiągnięcia swoich celów.

Fundraising - co to jest?

Termin fundraising można przetłumaczyć na język polski jako "zbieranie funduszy". Jest to więc proces pozyskiwania środków finansowych na rzecz określonego celu lub organizacji. Zatem fundraiser to osoba, która jest odpowiedzialna za organizację i przeprowadzanie działań związanych z pozyskiwaniem środków. Fundraising to niezwykle ważne narzędzie, zwłaszcza dla organizacji non-profit, które umożliwia im realizację swoich misji. Podstawową wartością fundraisingu jest chęć wprowadzenia pozytywnych zmian w otaczającym nas świecie. Przy wsparciu darczyńców i inwestorów, organizatorzy zbiórek mogą realizować projekty, które mają realny wpływ na życie ludzi i środowisko.

Czym są działania fundraisingowe?

Działania fundraisingowe mogą przybierać różne formy, takie jak koncerty charytatywne, aukcje, licytacje, maratony, loterie, zbiórki publiczne, czy akcje promocyjne. Istnieje wiele kreatywnych sposobów na to, jak pozyskać fundusze na wsparcie ważnych inicjatyw. Najpopularniejszym z nich jest stworzenie kampanii fundraisingowej, czyli zestawu działań, mającego na celu pozyskanie środków pieniężnych na konkretną zbiórkę.

Czy fundraising i crowdfunding to to samo?

Podczas gdy fundraising to ogólny proces pozyskiwania funduszy, crowdfunding jest specyficznym rodzajem zbierania środków, ponieważ opiera się na internetowym wsparciu przez społeczność. W crowdfundingowej kampanii, inwestorzy lub darczyńcy przekazują pieniądze na konkretny pomysł czy wsparcie charytatywne.

Crowdfunding - co to jest?

Choć w internecie definicji crowdfundingu jest wiele, to jednak zawsze ma to samo znaczenie - finansowanie społecznościowe. Nazwa ta wzięła się z połączenia dwóch słów: crowd, znaczy tłum oraz funding, czyli finansowanie. Zatem crowdfunding to nic innego, jak zbieranie od społeczności środków pieniężnych na realizację stworzonego przez siebie celu. 

Jak działa crowdfunding? 

Finansowanie społecznościowe odbywa się począwszy od założenia zbiórki na platformie crowdfundingowej. Platforma crowdfundingowa to internetowa przestrzeń, na której można tworzyć i promować kampanie crowdfundingowe, czyli publikować opisy projektów i wyznaczać cele finansowe zbiórek. Niektórzy organizatorzy zbiorek oferują także nagrody dla wspierających, np. internetowy dostęp do piosenki artysty. 

Kto może zbierać?

Każdy! Istnieje wiele powodów, aby założyć swoją własną zrzutkę pieniędzy. Często z crowdfundingu korzystają startupy, twórcy, naukowcy, artyści, którzy chcą zrealizować swoje pomysły, ale nie posiadają wystarczających środków. Bardzo często crowdfunding to także sposób na niesienie pomocy charytatywnej. Nieważne więc czy potrzebujesz zebrać pieniądze na realizację marzenia, pomoc medyczną czy budowę domu - crowdfunding jest dla każdego, a nasz portal jest do tego idealnym miejscem. Na zrzutka.pl zbierasz na co chcesz. Za darmo, bez prowizji!

Jak zacząć?

Założenie swojej własnej zrzutki - kampanii crowdfundingowej jest bardzo proste. Wystarczy określić cel finansowy oraz przygotować opis zbiórki. Warto także mieć pod ręką swój dokument tożsamości, ponieważ każda osoba zakładająca zrzutkę na naszym portalu jest weryfikowana przelewem i dowodem osobistym. W momencie, gdy zbiórka zostanie opublikowana, można zacząć zbierać pieniądze na pomoc w realizacji swojego celu. Twoja kampania pojawia się w katalogu zrzutek z widocznym zdjęciem głównym, tytułem oraz postępem finansowym. Jeśli jakaś osoba postanowi wesprzeć Twoją zbiórkę, może samodzielnie wybrać kwotę wpłaty oraz metodę płatności. Wpłata od darczyńcy trafia bezpośrednio na indywidualny rachunek bankowy Zrzutki.pl, z którego w dowolnym momencie można przelać pieniądze na swoje prywatne konto.

Dziś crowdfunding stał się jednym z najtańszych i najprostszych źródeł finansowania startupów i projektów artystycznych, dlatego zdecydowanie warto rozważyć to narzędzie.

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze wpisy co dwa tygodnie na swojego maila!

To może Cię zainteresować: Sprawdź, co zyskasz z bramką płatności od zrzutka.pl; Zbieraj pieniądze organizując loterię na zrzutka.pl!; Organizuj licytacje na zrzutka.pl - przewodnik dla organizatorów zrzutek i fundatorów licytacji


Zastanawiasz się nad założeniem własnej zrzutki? Zapoznaj się z informacjami poniżej!

Po pierwsze - jak to działa?

To proste - wchodzisz na zrzutka.pl, podajesz dowolny cel zrzutki oraz kwotę i to wszystko - gotowe. Na utworzoną w ten sposób zrzutkę możesz od razu za darmo i błyskawicznie przyjmować wpłaty - wpłaty księgują się na Twojej zrzutce już w czasie około 1 minuty od ich zlecenia przez wpłacającego! Środki ze swojej zrzutki wypłacasz kiedy chcesz i tak często jak tego potrzebujesz, a dzięki opcji ekspresowych wypłat otrzymasz je na swoje konto w ciągu kilku minut od zlecenia wypłaty! Ważne - zrzutka.pl utrzymuje się głównie z darowizn - portalu możesz używać w 100% za darmo. Nie pobieramy żadnych obowiązkowych opłat od organizatorów zrzutek ani od wspierających - sprawdź.  

Po drugie - czy to działa?

Ponad 800 000 założonych zrzutek i 650 000 000 zł zebranych środków mówi samo za siebie. Nasi użytkownicy oceniają nas na niemal 9/10 na naszej stronie z ocenami (ponad 2 000 opinii) - sprawdź opinie. Zrzutki prywatne, np. na prezenty urodzinowe, zrzutki na realizację marzeń, zrzutki projektowe, zrzutki charytatywne, zrzutka #RazemDlaUkrainy, która zebrała ponad 3 000 000zł, czy zrzutka na Telefon Zaufania, która w ciągu zaledwie dwóch dni zebrała ponad 1 700 000 zł - to tylko przykłady. Na zrzutka.pl zbierasz na dowolne, ustalone przez Ciebie cele!

Zrzutka.pl to jednak przede wszystkim dziesiątki tysięcy zrzutek prywatnych - urodzinowych, wyjazdowych, mających na celu rozliczenie wspólnych inicjatyw i innych. Jeśli chcesz przejrzeć więcej zrzutek - skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

'Zwykła' zrzutka.pl to nie wszystko! Ostatnio dodaliśmy nowy serwis w ramach naszego portalu. Zrzutka cykliczna to rozwiązanie dla każdego, kto ma coś do zaoferowania swoim odbiorcom bądź po prostu chce umożliwić chętnym stałe wspieranie swojej zrzutki - oczywiście w modelu subskrypcji. Wspierający wpłacają comiesięczne, cotygodniowe lub codzienne kwoty na konto organizatorów. Organizatorzy dostają możliwość rozwoju swoich pasji i talentów, a wspierający – wspaniałe nagrody i satysfakcję ze wspierania ciekawych projektów! Brzmi interesująco? Tutaj sprawdzisz jak to działa.

zrzutka_cykliczna


Zrzutka cykliczna oraz zwykła zrzutka to też nie wszystko! Dzięki zrzutce patronowanej, zbierzesz pieniądze dla organizacji, z której celami najlepiej się identyfikujesz! Logo wybranej przez Ciebie fundacji/organizacji (wraz z informacją o tym, że objęła ona patronatem Twoją akcję) ozdobi widok Twojej zrzutki. Prowadzisz fundację lub inną organizację? Chcesz, aby użytkownicy zrzutka.pl mogli zbierać pieniądze właśnie dla Ciebie i na realizację Twoich celów? Dołącz do innych Patronów! Aby dodać swoją organizację, przejdź trzy proste kroki opisane tutaj (w sekcji “Jak zostać Patronem?”).

patronowane

Jeśli nadal masz pytania lub wahasz się czy możesz założyć zrzutkę - napisz!

Facebook Twitter


Komentarze 3

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.

 • JM
  Jon Martin

  Fundraising and Crowdfunding both are process that is help in financial management. We can learn to funding our money in a right way.

  Available here https://airenforcershvacaz.com/electric-heater-installation-services-in-surprise-az/ Electric Heater Installation Experts in Surprise AZ

 • BY
  bakhat yar

  Hey there!

  I just finished reading your article on fundraising and crowdfunding, and I have to say, it was super insightful! Your breakdown of the differences between the two really helped clarify some things for me. I've always been interested in crowdfunding, but I didn't fully understand how it differed from traditional fundraising until now.

  Your explanation of how crowdfunding allows individuals to raise money for projects, causes, or ventures by collecting small contributions from a large number of people online was spot on. It's amazing how platforms like Kickstarter and GoFundMe have revolutionized the way people can support each other's endeavors. Plus, your tips on how to run a successful crowdfunding campaign were really helpful. I'll definitely keep those in mind if I ever decide toendeavours own campaign. Thanks for sharing your expertise!
  Pictionary Word Generator