id: yu9je3

NA DZIAŁALNOŚĆ KOLEKTYWU CHEMIA

NA DZIAŁALNOŚĆ KOLEKTYWU CHEMIA

Our users created 1 016 143 fundraisers and raised 1 064 261 824 zł

What will you fundraise for today?

Description

„Co tydzień zgłasza się do Nas średnio 10 osób z całej Polski w momencie kryzysu.” 


Kolektyw Chemia to pierwsza w Polsce oddolna organizacja, zajmująca się kompleksową edukacją oraz szerzeniem świadomości dookoła tzw. pigułki gwałtu. KC działa przy interwencjach w momencie kryzysu. Tworzy podcast edukacyjny "Safe Girl Summer”.


Kolektyw Chemia swoją działalność rozpoczął produkcją plakatów informacyjnych (w sierpniu 2021 roku), które obecnie możecie już zobaczyć w ponad 30 polskich miastach, w trzech językach (polskim, angielskim i ukraińskim), które przedstawiają formy oraz opisują objawy otrucia tzw. pigułką gwałtu. Oprócz tego, Kolektyw Chemia zrzesza ponad 65 (liczba cały czas rośnie) wolontariuszy z całej Polski.


Kolektyw Chemia rozrasta się w bardzo szybkim tempie. Jesteśmy wdzięczne za czas oraz zaangażowanie Naszych wspaniałych wolontariuszy z całej Polski. Dziękujemy za zaufanie i wspólne działanie. Zmieniamy (nie tylko nasz) świat! Kompleksowo działamy 24/7 i jesteśmy gotowe na więcej - lecz by móc rozwijać skrzydła potrzebujemy Waszej pomocy!


NJ3OLw6dlZivXyck.jpg

Na zdjęciu od lewej: Martyna, Hela, Patrycja, Justyna i Maria - to tylko niewielka część Kolektywu Chemia.  Z B I E R A M Y

F U N D U S Z E

N A:


 • wysyłanie plakatów w najróżniejsze zakątki Polski, dla Naszych wolontariuszy!
 • opłacenie tub wysyłkowych, wysyłek Inpost/Poczty Polskiej, nożyczek oraz taśm klejących
 • produkcję naklejek z kodem QR (które po wyświetleniu dają możliwość poznania plakatów KC w wersji digital, w 3 językach)
 • produkcję oraz wydruk broszur informacyjnych, w których znajdowałaby się wiedza w "pigułce", z tym co robić w momencie otrucia, jakie objawy występują przy zatruciu, gdzie się zgłosić po pomoc. Broszura byłaby w szczególności dla kelnerów, barmanów/barmanek, pracowników miejsc gdzie alkohol jest sprzedawany* (*alkohol potęguje działanie zatrucia substancją)
 • przeprowadzenie warsztatów z pracownikami knajp, restauracji, barów, miejsc gdzie alkohol jest sprzedawany
 • produkcję materiałów dydaktycznych zaprojektowanych specjalnie dla uczniów szkół licealnych, które towarzyszyłyby przy prowadzeniu warsztatów w szkołach
 • produkcję plakatów informacyjnych w języku angielskim oraz ukraińskim (a co za tym idzie - międzynarodowe wysyłki plakatów)
 • zakup sprzętu pozwalający do regularnego nagrywania podcastu Safe Girl Summer
 • kontynuację pracy nad profilem na Instagramie i Facebooku: systematyczne tworzenie treści edukacyjnych, tworzenie grafik, tworzenie info-grafik, szerzenie świadomości


00q9R80VqfK3Hg8I.png

Plakat informacyjny, który został wyprodukowany w 2000 sztukach.

idwUQJiv4sXvuJ59.jpg

Wolontariuszka Julia, wieszająca plakat informacyjny, w jednym z Wrocławskich lokali.

teWJYFfJQvBUOoul.jpg

Wolontariusze, Filip i Ola, wieszający pierwsze plakaty Kolektywu Chemia w Łodzi, jeszcze w okresie pandemii.


Oprócz działaności lokalnej, plakatowej, pomocowej Kolektyw Chemia może się pochwalić edukacyjnym podcastem Safe Girl Summer

qII6alnsKezmnZjP.png


Za Safe Girl Summer  stoi Patrycja (wolontariuszka KC oraz prowadząca), która zaprasza Was do wspólnej rozmowy, z osobami ze świata medycyny, prawa, kultury, edukacji, psychologii, oddolnej pomocy, feminizmu — których będzie gościć, oraz Nela - odpowiadająca za stronę techniczną odcinków. Platforma jaką jest podcast, daje możliwość do zapraszania ekspertów i ekspertek w swoich dziedzinach, do poznania i zrozumienia tematu. tzw. pigułki gwałtu, od każdej możliwej strony. 


Patrycja — z przekonania feministka, z wyboru aktywistka KC, z zawodu ogarniaczka, a z miłości-mama buldożki.

Od 3 lat mieszka w Warszawie, w której zakochała się od pierwszego wejrzenia, ale w środku wciąż jest ślońską dziołchą z Katowic, dla której nie ma takiego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać, a najlepiej – przegadać. W wolnych chwilach dużo czyta z przerwami na dobre jedzenie. 


"W odcinak miałyśmy okazję gościć, między innymi, prawniczkę Kamilę Ferenc, toksykologa sądowego dr hab. Marka Wiergowskiego, czy Katarzynę Nowakowską - psycholożkę i psychotramatolożkę z fundacji Feminoteka."

QNTToVTKB3cQ8Kfg.png

Link do 3 odcinka podcastu SAFE GIRL SUMMER: "Jak wspierać ofiary przemocy?"


Safe Girl Summer jest dostępny na platformach: Spotify, Apple Podcast, SoundCloud.


Oprócz działania lokalnego (rozwieszanie plakatów, ulotek, naklejek) systematycznie, Maria (założycielka) oraz Hela (warszawska koordynatorka) tworzą treści edukacyjne na social media (@kolektyw_chemia). Między innymi mówią co zrobić w momencie otrucia, edukują o formach występowania kwasu GHB, oraz o objawach, które mogą występować przy otruciu tzw. pigułką gwałtu. Przez ostatni rok działalności Nasza widoczność w mediach wzrosła. Miałyśmy okazję przeprowadzić wywiady edukacyjne, pisać artykuły eksperckie, występować w radiach oraz mieć swój udział w reportażu dla stacji TVN. 


eW5wpGexRaoEZPp8.png

Maria i Patrycja podczas nagrań do programu "Monika Olejnik. Otwarcie" (TVN24), Styczeń 2023.

We343RqFcy8vpiOm.pngHela i Maria podczas wizyty w Radio Eska Rock, sierpień 2023.


WIDOCZNOŚĆ W MEDIACH: 


„Od 24 sierpnia 2021 ROKU odpowiedziałyśmy na około 460 wiadomości, 178 e-maili, wyprodukowałyśmy 1000 sztuk plakatów informacyjnych, 1000 sztuk naklejek, wysłałyśmy w Polskę ponad 1000 plakatów, przeprowadziłyśmy wywiady edukujące i szerzące świadomość, jesteśmy w kontakcie z liceami z całej Polski, zrzeszamy ponad 60 wolontariuszy, prowadzimy autorski podcast Safe Girl Summer, jesteśmy dla WAS!” 


qzGf7hq1quyl0nmE.png

Pierwszy panel edukacyjny z udziałem Kolektywu Chemia, w Poznaniu.


"Zdjęcie - pamiątka z panelu dyskusyjnego, w którym miałyśmy i mieliśmy przyjemność gościć @spicynutz , reprezentującą @kolektyw_chemia . Spotkanie odbyło się w przestrzeni @swietyspokoj_ , którym bardzo dziękujemy za zaufanie i możliwość przeprowadzenia rozmowy pod szyldem cyklu „Święte Zdrowie”.


Opowiadając nam o swojej misji, Maria przybliżyła nam kontekst tego, czym jest tzw. pigułka gwałtu, w jakich formach występuje, jak należy się zachować w momencie zatrucia nią (zarówno jako ofiara, jak i osoba konfrontująca się z ofiarą). Poza informacjami związanymi bezpośrednio z tzw. pigułką gwałtu, osoby obecne mogły także zapoznać się z problemami o podłożu kulturowym bądź systemowo-prawnym, przez które ofiary zamiast opieki, bardzo często skazane są na powszechny victim-blaming.

Osobą odpowiedzialną za aranżację przebiegu rozmowy był @nldnr, któremu również bardzo dziękujemy za wzorowe wywiązanie się z powierzonej prośby."


FEST FESTIWAL X KOLEKTYW CHEMIA


"Wracamy z FEST Festiwal do domu — z naszego pierwszego festiwalu, podczas którego KC miał swój mały edukacyjny punkt, tuż przy scenie @lovebazaar_official 💒 To były niesamowite 4 dni, ważnych rozmów, wymiany doświadczeń, edukowania i szerzenia świadomości w przestrzeni, która nie jest najprostsza do poruszania „takich” tematów. Rozdaliśmy wszystkie naklejki z kodami QR, dużą ilość ulotek informacyjnych (pt. Co zrobić w momencie otrucia - krok po kroku), przypinki, plakaty informacyjne nowym wolontariuszom (którzy postanowili do nas dołączyć pod czas festiwalu 🤝💖), oraz wlepki od @sexedpl."


TmJH1MVQmed1xBbC.jpgk6iud9nu4GVYZCBP.jpg


Oprócz stanowiska edukacyjnego, Maria i Patrycja miały okazję poprowadzić panel edukacyjny w ramach FEST TALK.

Opowiadały o tym czym jest tzw. pigułka gwałtu, jakie są objawy, w jakich formach występuje i co zrobić w momencie otrucia.


e9wFHO1ZdvhW9dxF.jpg


NAGRODA W KATEGORII AKTYWIZM


Kolektyw Chemia otrzymał swoją pierwszą nagrodę w kategorii aktywizm w konkursie organizowanym przez magazyn K Mag. Znaleźć się w tak zacnym gronie osób nominowanych było i jest dla Nas wielkim wyróżnieniem i zaszczytem! Gratulujemy wszystkim wspaniałym osobom aktywistycznym.


WYDfuJ7rAKBvP47o.jpg

Zdjęcie z rozdania nagród, magazynu K MAG (2022).


AKCJA INFORMACYJNA Z PLATFORMĄ more by JETLINE


Przygotowałyśmy i wyprodukowałyśmy autorskie animacje dla platformy MORE by JetLine, dostępnej w ponad 300 lokalizacjach, w całej Polsce. 

 • Czy wiesz jak wygląda kwas GHB (tzw. pigułka gwałtu)?
 • Czy wiesz jakie objawy występują przy zatruciu kwasem GHB (tzw. pigułką gwałtu)?

HTBiFBkbFlafYp3C.png

Zdjęcie animacji informacyjnej, wyświetlanej na ulicy w Warszawie.

fKx7iP9lA1IyPtg6.png

Za animacje, które widzicie na ekranach MORE odpowiedzialna jest wspaniała grupa:

🦋Director: Dominika Rutkowska @rutkowskadominika

🦋Graphic design: Bartosz Majcher @bartosz_majcher_

🦋Production: Grupa Vidoq @grupavidoq

--------------

BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO! ŚLEDŹ NAS NA INSTAGRAMIE @KOLEKTYW_CHEMIA

The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
Find out more

Donations 29

 
Hidden data
hidden
 
Hidden data
20 zł
IK
Ignacy Koblak
10 zł
 
Hidden data
100 zł
SM
Sławek Michalski
10 zł
 
Hidden data
hidden
 
Hidden data
hidden
 
Hidden data
hidden
 
Hidden data
hidden
 
Hidden data
hidden
See more

Comments

 
2500 char
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!