Moje zrzutki a urząd skarbowy, czyli 11,76 zł podatku od kwoty 700 000 zł - czy to możliwe?!

Napisano 12 lipca, 2018

Na zrzutka.pl możesz zbierać na dowolny cel, a portalu używasz za darmo (czytaj więcej). Co jednak z podatkami? Jak to możliwe, że należny podatek od zbiórki, która zebrała ponad 700 000 zł, to tylko 11,76 zł? Jak to się dzieje, że większość zbiórek w ogóle nie podlega opodatkowaniu?

Jedna z większych (z ponad 100 tys.) zrzutek, czyli https://zrzutka.pl/ae8hc5, zebrała łącznie ponad 700 000 zł. Jaki podatek od tak wysokiej kwoty należało zapłacić? Sprawa jest dość prosta - bardzo niewielki, jedynie 11,76 zł. Dlaczego? 

Po pierwsze należy zaznaczyć, że przykładowo 100 wpłat po 2 000 zł na jedną "zrzutkę" przekazane przez 100 różnych osób nie wymaga zgłoszenia, ani zapłacenia podatku, bowiem żadna z wpłat nie przekracza kwoty zwolnionej z podatku tj. kwoty 4 902 zł. Dla takiej zbiórki na łącznie 200 000 zł nie jest wymagane zapłacenie podatku. Jeśli jednak jedna z osób wpłaci 4 903 zł – wtedy musisz zgłosić tę jedną wpłatę w odpowiednim urzędzie skarbowym i zapłacić podatek. Inaczej sprawa wygląda, jeśli osoba wpłacająca nie jest dla Ciebie osobą obcą, tylko np. kimś z rodziny - obowiązek zapłacenia podatku nie obejmuje bowiem przypadków, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat nie przekracza kwot podanych niżej:

1) 9 637 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej (zaliczamy tu małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów)

2) 7 276 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej (zaliczamy tu zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych)

3) 4 902 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej (zaliczamy tu innych nabywców, osoby obce).

Podsumowując – jeśli organizujesz zrzutkę i żadna z pojedynczych osób nie przekaże na nią więcej niż 4 902 zł (w ciągu 5 lat, biorąc pod uwagę też inne darowizny od tej jednej osoby) to nie masz się czym martwić – takie wpłaty nie wymagają płacenia podatku. Jednak jeśli ktoś przekaże dla Ciebie więcej, wtedy zapoznaj się z tym dokumentem i rozlicz wpłatę z odpowiednim urzędem skarbowym (warto przeczytać również ten artykuł).

Wracając do zrzutka.pl - jak zatem sprawa wygląda dla wspomnianej na wstępie zbiórki na 700 000 zł, czyli https://zrzutka.pl/ae8hc5? Dla tej zrzutki spośród wszystkich wpłat tylko jedna przekroczyła wartość 4 902 zł (była to wpłata na kwotę 5 000 zł). Należny podatek (z łącznie zebranej kwoty 700 000 zł) wyniósł zatem jedynie (zgodnie z tym dokumentem, w którym Art. 15. stanowi o obliczaniu wysokości należnego podatku od darowizn) 12% z nadwyżki nad kwotą zwolnioną, czyli (5 000 zł - 4 902 zł) * 12% = 11,76 zł!

Ty też chcesz zorganizować zrzutkę na dowolny cel i dołączyć do ponad 50 tys. osób, które zebrały ponad 60 mln zł na naszej platformie?

Zrzutka.pl możesz używać za darmo - utrzymujemy się głównie z darowizn. Na zrzutce każdy może zbierać na dowolny cel (prywatny np. urodziny, publiczny - np. projekt, akcja charytatywna), a założenie zrzutki jest bardzo proste i zajmuje 1 minutę.

Zrzutkę założysz błyskawicznie na naszej stronie internetowej (http://zrzutka.pl) lub w aplikacji mobilnej zrzutka.pl dostępnej w Sklepie Google Play oraz na App Store

Ps. raczej nie proś przypadkowych ludzi o sfinansowanie nowego iPhone'a, to może się nie udać;) Jednak gdy masz urodziny i poprosisz o to samo znajomych - sukces gwarantowany. Aby dodać komentarz lub

EK

https://zrzutka.pl/7frzvu Proszę o szybką pomoc . Będę wdzięczna za choćby złotówkę.

Aleksandra Jóźwik

https://zrzutka.pl/euc9j7 :) wiem iż może być dla Was inne, ale każdy wkoncu chce spełnić swoje marzenia, jeden chce samotol inny rolki a ja chciałabym tylko i aż to. I nie oceniajcie proszę nie znając sytuacji. :(

MW

Witam, bardzo prosiłabym o pomoc w mojej chorobie. Ta zrzutka to zasadniczo moja ostatnia deska ratunku. Jeżeli ktoś nie ma możliwości wpłaty, to każde udostępnienie też się liczy. Z góry bardzo dziękuję z całego serca. https://zrzutka.pl/mn4k5m

UT

https://zrzutka.pl/xvnnw9 proszę pomóżcie

MK

Byłbym wdzięczny za pomoc w spełnieniu marzenia https://zrzutka.pl/gj9w4w

Damian Senkowski

Proszę pomóżcie mi walce z nieuleczalną chorobą i podajcie dalej linka, liczy się każda złotówka. Z góry Dziękuje. https://zrzutka.pl/pomoz-mi-w-wieloletniej-walce-z-nieuleczalna-choroba-e8cder

PJ

Zapraszam do wsparcia. :) https://zrzutka.pl/x6fmmr

Elżbieta Mika

https://zrzutka.pl/na-odremontowanie-mieszkania-zpz9pd za każdy grosz dziękuję i będę bardzo wdzięczna

BM

https://zrzutka.pl/783ppu

Anna Kida

Anna Kida

https://zrzutka.pl/z/proszeopomoccd Zapraszam :)

Noemi Jagielska

Gdyby mi chodziło o iphone to nawet bym nie wpadła na pomysł zrzutki. Moim marzeniem jest zdrowie i spokój mojej mamy! https://zrzutka.pl/na-leczenie-chorej-na-raka-najwazniejszej-osoby-w-zyciu-czlowieka-mamy

DG

https://zrzutka.pl/s33f5a

Maciej

https://zrzutka.pl/kchhb5

TD

Moje marzenie jest trochę inne niż wszystkie wiec proszę o pomoc . https://zrzutka.pl/wpa3d9

DB

Chcę się rozwijać i uczyć proszę o pomoc https://zrzutka.pl/z/pomagaszpszczolom

EB

https://zrzutka.pl/27p93k Bardzo proszę życzliwych ludzi o pomoc finansową. Psychicznie chory mąż mnie wykańcza. Muszę być silna dla siebie i syna. Proszę

AS

Proszę o pomoc dla niej ???? każda zlotowka na wagę złota https://zrzutka.pl/s47pw5

Agnieszka Domogała

https://zrzutka.pl/dshkd5

Łukasz Ryś

https://zrzutka.pl/operacja-syberian-husky-cwf57r

P

Proszę o pomoc https://zrzutka.pl/z/pomocdladziewczyny

KK

https://zrzutka.pl/bj45bv Zapraszam na moja zrzutke . Wpłacie ile możecie .

Amelia Grabowska

Amelia Grabowska

SYNUŚ https://zrzutka.pl/leczenie-diagnoza-rehabilitacja-kubusia

Michał Urbszys

Cześć. Zapraszam do pomocy :) https://zrzutka.pl/t283mb

Czarek Fułek

https://zrzutka.pl/z/92spa Pomóżcie pliiiiissss

Monika Marciniak

https://zrzutka.pl/ttkt45 Pomóżcie mi żyć i być dalej mamą dla mojej jedynej Córki.

KM

https://zrzutka.pl/265jkc 10-letnia Madzia i samotnie wychowująca ją mama proszą o wsparcie.

https://zrzutka.pl/r2sg75

MZ

A co jeśli dostanę wpłatę od kogoś spoza Polski?

EC

czy wpłaty na zrzutkę mogą pochodzić z 1% odliczonego od podatku do zapłacenia ? jesli tak,to w jaki sposób można prosic o przekazanie takiego 1 % ?

Dominika Słowik

https://zrzutka.pl/sz8292

Paweł Maciejewski

https://zrzutka.pl/kv9ap6

EX

https://zrzutka.pl/k3bnaa#

TM

Teresa Mazgaj

https://zrzutka.pl/potrzebna-pomoc-dla-malej-oli-dulak-mz-odmowilo-refundacji-leku-ratujacego-jej-zycie

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.