Moje zrzutki a urząd skarbowy, czyli 11,76 zł podatku od kwoty 700 000 zł - czy to możliwe?!

Napisano 12 lipca, 2018. Aktualizacja: 31 sierpnia, 2023.
Moje zrzutki a urząd skarbowy, czyli 11,76 zł podatku od kwoty 700 000 zł - czy to możliwe?!

Na zrzutka.pl możesz zbierać na dowolny cel, a portalu używasz za darmo (czytaj więcej). Co jednak z podatkami? Jak to możliwe, że należny podatek od zbiórki, która zebrała ponad 700 000 zł, to tylko 11,76 zł? Jak to się dzieje, że większość zbiórek w ogóle nie podlega opodatkowaniu?

Jedna z większych zrzutek, czyli https://zrzutka.pl/ae8hc5, zebrała łącznie ponad 700 000 zł. Jaki podatek od tak wysokiej kwoty należało zapłacić? Sprawa jest dość prosta - bardzo niewielki, jedynie 11,76 zł. Dlaczego? 

Po pierwsze należy zaznaczyć, że przykładowo 100 wpłat po 2 000 zł na jedną "zrzutkę" przekazane przez 100 różnych osób nie wymaga zgłoszenia, ani zapłacenia podatku, bowiem żadna z tych wpłat nie przekracza kwoty zwolnionej z podatku, tj. kwoty 5 733 zł. Dla opisanej wyżej zbiórki nie byłoby więc wymagane zapłacenie podatku. Jeśli jednak jedna z osób dokonałaby wpłaty , która przekroczyłaby kwotę 5 733 zł – wtedy musisz zgłosić tę jedną wpłatę w odpowiednim urzędzie skarbowym i zapłacić podatek. Inaczej sprawa wygląda, jeśli osoba wpłacająca nie jest dla Ciebie osobą obcą, tylko np. kimś z rodziny - obowiązek zapłacenia podatku nie obejmuje bowiem przypadków, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat nie przekracza kwot podanych niżej:

1) 36 120 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej (zaliczamy tu małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów)

2) 27 090 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej (zaliczamy tu zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych)

Pamiętaj, że w przypadku I grupy podatkowej wyróżnia się dodatkowo tzw. grupę 0, do której należą małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym oraz macocha. W wypadku otrzymania darowizny od osoby należącej do zerowej grupy podatkowej, zyskujesz uprawnienie do zupełnego zwolnienia z podatku pod warunkiem zgłoszenia jej do właściwego urzędu skarbowego - w razie przekroczenia kwoty 36 120 zł. 

Podsumowując – jeśli organizujesz zrzutkę i żaden z darczyńców zaliczonych do III grupy podatkowej nie przekaże na nią więcej niż 5 733 zł (w ciągu 5 lat, biorąc pod uwagę też inne darowizny od tej jednej osoby) to nie masz się czym martwić – takie wpłaty nie wymagają płacenia podatku. Jednak jeśli ktoś przekaże dla Ciebie więcej, wtedy zapoznaj się z tą ustawą i rozlicz wpłatę z odpowiednim urzędem skarbowym (warto przeczytać również ten artykuł).

Wracając do zrzutka.pl - jak zatem sprawa wygląda dla wspomnianej na wstępie zbiórki na 700 000 zł, czyli https://zrzutka.pl/ae8hc5? Dla tej zrzutki spośród wszystkich wpłat tylko jedna przekroczyła wartość 4 902 zł (była to wpłata na kwotę 5 000 zł dokonana przed rokiem 2023 - w roku 2023 wzrosły kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn). Należny podatek (z łącznie zebranej kwoty 700 000 zł) wyniósł zatem jedynie (zgodnie z tą ustawą, w której art. 15. stanowi o obliczaniu wysokości należnego podatku od darowizn) 12% z nadwyżki nad kwotą zwolnioną, czyli (5 000 zł - 4 902 zł) * 12% = 11,76 zł!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie stanowi porady podatkowej. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, skonsultuj się z doradcą podatkowym lub właściwym Urzędem Skarbowym.

Dowiedz się: Jak założyć zrzutkę, Jak wygląda przyjmowanie płatności, Jak korzystać z zaawansowanych funkcji portalu


Zastanawiasz się nad założeniem własnej zrzutki? Zapoznaj się z informacjami poniżej!

Po pierwsze - jak to działa?

To proste - wchodzisz na zrzutka.pl, podajesz dowolny cel zrzutki oraz kwotę i to wszystko - gotowe. Na utworzoną w ten sposób zrzutkę możesz od razu za darmo i błyskawicznie przyjmować wpłaty - wpłaty księgują się na Twojej zrzutce już w czasie około 1 minuty od ich zlecenia przez wpłacającego! Środki ze swojej zrzutki wypłacasz kiedy chcesz i tak często jak tego potrzebujesz, a dzięki opcji ekspresowych wypłat otrzymasz je na swoje konto w ciągu kilku minut od zlecenia wypłaty! Ważne - zrzutka.pl utrzymuje się głównie z darowizn - portalu możesz używać w 100% za darmo. Nie pobieramy żadnych obowiązkowych opłat od organizatorów zrzutek ani od wspierających - sprawdź.  

Po drugie - czy to działa?

400 000 zrzutek, ponad 200 000 000 zł zebrane na zrzutkach. Nasi użytkownicy oceniają nas na niemal 9/10 na naszej stronie z ocenami (ponad 2 000 opinii) - sprawdź opinie. Zrzutki prywatne, np. na prezenty urodzinowe, zrzutki na realizację marzeń, zrzutki projektowe, zrzutki charytatywne, zrzutka na #SerceJulki, która zebrała ponad 1 900 000 zł, zrzutka dla Zhiry - psa-ratownika, która zebrała ponad 70 000 zł w ciągu zaledwie 30 minut - to tylko przykłady. Na zrzutka.pl zbierasz na dowolne, ustalone przez Ciebie cele!

a. Rekordowa zrzutka na ponad 1 900 000 zł:

b. Rekordowo szybka zrzutka (ponad 70 000 zł w 30 minut):

c. Nasz wybór najciekawszych zrzutek znajdziesz na stronie głównej zrzutka.pl.

najciekawsze zrzutki

Zrzutka.pl to jednak przede wszystkim dziesiątki tysięcy zrzutek prywatnych - urodzinowych, wyjazdowych, mających na celu rozliczenie wspólnych inicjatyw i innych. Jeśli chcesz przejrzeć więcej zrzutek - skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

'Zwykła' zrzutka.pl to nie wszystko! Ostatnio dodaliśmy nowy serwis w ramach naszego portalu. Zrzutka cykliczna to rozwiązanie dla każdego, kto ma coś do zaoferowania swoim odbiorcom bądź po prostu chce umożliwić chętnym stałe wspieranie swojej zrzutki - oczywiście w modelu subskrypcji. Wspierający wpłacają comiesięczne, cotygodniowe lub codzienne kwoty na konto organizatorów. Organizatorzy dostają możliwość rozwoju swoich pasji i talentów, a wspierający – wspaniałe nagrody i satysfakcję ze wspierania ciekawych projektów! Brzmi interesująco? Tutaj sprawdzisz jak to działa.

zrzutka_cykliczna

Jeśli nadal masz pytania lub wahasz się czy możesz założyć zrzutkę - napisz!

Facebook Twitter


Komentarze 21

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.