Sztuka aktualna jak nigdy - stań się jej współtwórcą!

Napisano 12 maja, 2023. Aktualizacja: 25 lipca, 2024.
Sztuka aktualna jak nigdy - stań się jej współtwórcą!

Czy sztuka się starzeje? Teatr Wolandejski udowadnia, że historia zatacza koło, a scenariusze sprzed 80-ciu lat stają się uderzająco aktualne na tle najnowszych sporów. Stań się mecenasem sztuki i pomóż wystawić spektakl “Pod drzwiami” wspierając zrzutkę zorganizowaną przez Fundację Dobra Historia.

“Pod Drzwiami” to tytuł dramatu napisanego w 8 dni przez nieuleczalnie już wtedy chorego Wolfganga Borcherta - byłego, niemieckiego żołnierza i jednego z najbardziej znanych autorów tzw. literatury zgliszcz, która powstawała w Niemczech po zakończeniu II wojny światowej. Tekst ten był obiektem zainteresowań Teatru Wolandejskiego od wielu lat, jednak dopiero zeszłoroczne wydarzenia nadały naszym czasom kontekstu, przez który bolesna, powojenna opowieść może wybrzmieć ze sceny z całą mocą. Sztuka “Pod drzwiami”, wzbogacona o kontekst odpowiedzialności zbiorowej, może stanowić ważny i potrzebny głos w dyskusji na temat aktualnej sytuacji geopolitycznej - o ile uda się ją wystawić!

Zlokalizowany na warszawskim Ursynowie Teatr Wolandejski wciąż zmaga się bowiem ze skutkami pandemii COVID-19. Czas lockdownu, podczas którego nie można było grać spektakli, mocno nadwyrężył budżet organizacji i brakuje w nim środków na wystawienie sztuki. Jak przyznaje aktorka teatru, Agnieszka Wrona-Trojak:

“W czasach przed pandemią robiliśmy dwie nowe premiery rocznie i graliśmy kilkadziesiąt spektakli. W chwili obecnej, z braku środków, gramy jedynie incydentalnie.”

Teatr nie otrzymał również żadnego dofinansowania na wystawienie sztuki. W budżecie brakuje pieniędzy na tak podstawowe wydatki jak zakup kostiumów, scenografii, rekwizytów oraz pokrycie kosztów obsługi technicznej prób. Dlatego los sztuki leży teraz w rękach widzów, którzy chcieliby ją zobaczyć. O czym więc jest spektakl “Pod drzwiami”?

Poruszymy temat nieszczęścia jednostki pozostawionej samej sobie i rozpaczliwie próbującej wrócić do choćby skrawka normalnego życia. Jednocześnie zadamy pytanie, czy naród najeźdźców odpowiada za czyny swoich przywódców i czy wina za zbrodnie przeciwko innym może być uwspólniona. Tekst sztuki przeniknięty jest metafizycznym ładunkiem, spod którego wyłania się absurd i czarny humor. Przerysowanie postaci pozwala na oddech niezbędny do przyswojenia niełatwego tematu spektaklu.” - czytamy w opisie zbiórki na portalu zrzutka.pl


Dla zespołu teatru ważniejsze jest wystawienie sztuki niż otrzymanie wynagrodzenia. Aktorzy są gotowi zrezygnować ze swojego honorarium, a reżyser pracuje pro bono od samego początku projektu. Minimalna kwota, potrzebna do wystawienia spektaklu, to 9 000 zł. Czy uda się ją osiągnąć? W saldzie zrzutki do tego progu brakuje już bardzo niewiele.

 

Kliknij i zobacz opisy postaci i materiały video

Aby skontaktować się z organizatorem zrzutki, pobierz załączone pliki i sprawdź dane kontaktowe.

Jeśli chcesz z nami porozmawiać, napisz do nas:

Znasz już historię zrzutka.pl?

Niesamowity splot wydarzeń sprawił, że platforma zaprojektowana z myślą o zrzucaniu się na grupowe zakupy, stała się drugim co do wielkości serwisem crowdfundingowym w Polsce! Zrzutka.pl miała być narzędziem, dzięki któremu grupa przyjaciół może ufundować jednemu z nich na przykład okazały prezent.

 

Nasze rozwiązanie powstało z tak dużą dbałością o transparentność rozliczeń, łatwość obsługi i szerokie możliwości wpłacania środków, że przyciągnęło znacznie szersze grono użytkowników - pasjonatów, twórców, marzycieli i ludzi w trudnej sytuacji życiowej. Przez lata ciężko pracowaliśmy na zaufanie użytkowników. Dziś możemy się pochwalić ponad 900 000 zorganizowanych zrzutek i zebraniem ponad 800 000 000 zł. Przypominamy nasze najważniejsze akcje:

Poznaj nasze najważniejsze udogodnienia:

Facebook Twitter