Zbiórka pieniędzy w szkole - wskazówki i pomysły

Napisano 23 września, 2022. Aktualizacja: 24 lipca, 2024.
Zbiórka pieniędzy w szkole - wskazówki i pomysły

Wiemy, że pełnienie funkcji klasowego skarbnika to bardzo odpowiedzialna praca. Dlatego chcemy Cię w niej wspierać. Poznaj darmowe narzędzia od zrzutka.pl, dzięki którym łatwiej będzie Ci prowadzić zbiórki pieniędzy w szkole.

Składka na wycieczkę, na radę rodziców, na Mikołajki, na nagrody dla uczniów, na szkolny projekt… Skarbnicy działający w klasowych i szkolnych Radach Rodziców doskonale wiedzą, ile pracy kryje się za tą wyliczanką. Zeszyty wypełnione tabelami, niekończące się przypomnienia i konieczność przechowywania szkolnych pieniędzy w domu lub na prywatnym koncie skutecznie zniechęcają rodziców do podejmowania się roli skarbnika.

Dorosła kobieta i mała dziewczynka siedzą razem przy stole i liczą rozłożone na nim banknoty. Obok dziewczynki stoi świnka skarbonka.

A co jeśli powiemy Ci, że skarbnik może uniknąć tych niedogodności decydując się na transparentną zbiórkę pieniędzy online? Sprawdź, w jaki sposób zrzutka.pl chce wychodzić naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Poznaj darmowe narzędzia, dzięki którym usystematyzujesz wpływy do szkolnej kasy, a jednocześnie zadbasz o prywatność rodziców. Kontroluj wpłaty nawet na kilka zbiórek jednocześnie bez wysiłku.

Przejdź do sekcji:

  1. Konto dla skarbnika klasowego
  2. Jak zorganizować zbiórkę pieniędzy w szkole?
  3. Konto dla Rady Rodziców
  4. Zrzutki Rad Rodziców - najczęściej zadawane pytania

Konto dla skarbnika klasowego

Skarbnik potrzebuje w swojej pracy prostych w obsłudze i funkcjonalnych rozwiązań - dokładnie takich, jakie oferuje zrzutka.pl. Zbieranie pieniędzy przez internet ma wiele zalet. Oto niektóre z nich.

  • Bezpieczeństwo - weryfikujemy organizatorów zrzutek, a wpłacane środki trafiają na osobny rachunek bankowy. Nie ma możliwości, aby ktoś podszył się pod skarbnika, a pieniądze nie będą przechowywane na jego prywatnym koncie.
  • Stały kontakt z wpłacającymi zapewniają komentarze, aktualności i mailowe powiadomienia o nowościach na klasowej zrzutce
  • Większe zaangażowanie w zbiórki dzięki niesamowitej łatwości wpłacania i przejrzystej komunikacji na linii skarbnik - pozostali rodzice
  • Wygoda - skarbnik nie musi umawiać się na osobiste spotkania z rodzicami ani powierzać pieniędzy dzieciom. Wpłaty na zrzutkę można dokonać wygodnie z każdego miejsca na świecie, a darmowe wypłaty środków są nielimitowane. Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat i wypłat, dzięki czemu nic nie ubędzie ze szkolnej kasy
  • Przejrzystość - organizator zbiórki zawsze wie kto i ile wpłacił, a rodzice widzą, ile środków udało się zebrać w ramach każdej zbiórki
  • Brak prowizji i ukrytych opłat - na zrzutka.pl możesz zbierać za darmo!

Założenie konta nic nie kosztuje i zajmie skarbnikowi dosłownie kilka chwil. Warto wspomnieć, że każda wygenerowana przez skarbnika zrzutka będzie powiązana z indywidualnym rachunkiem bankowym. To rozwiązanie umożliwia wpłacanie na zrzutkę przelewem tradycyjnym i zapobiega mieszaniu się środków klasowych z prywatnymi pieniędzmi skarbnika.

Jak zorganizować zbiórkę pieniędzy w szkole?

Każda klasa prowadzi wiele różnych zbiórek. Dzieci mogą zbierać pieniądze na własne potrzeby lub na cele charytatywne, wpłacając pieniądze jednorazowo bądź co miesiąc. Jako platforma fundraisingowa dostarczymy Ci darmowe narzędzia, które pomogą usystematyzować wszystkie rodzaje zbiórek w szkole. Jak z nich skorzystać?

Załóż jednorazową zbiórkę dla swojej klasy

Założenie zrzutki zajmie mu kilka sekund! Wystarczy wejść na zrzutka.pl i uzupełnić formularz widoczny na stronie głównej. W polu “Cel” należy wpisać tytuł zrzutki - np “Mikołajki klasy 1b”, a w polu “kwota” sumę pieniędzy do zebrania. Pamiętaj, że zrzutka nie kończy się automatycznie w momencie wypełnienia jej celu. Jeśli pojawi się taka potrzeba możesz zebrać więcej pieniędzy, niż zakładał pierwotny cel lub zakończyć zbiórkę szkolną przed osiągnięciem 100%. Wypróbuj narzędzie, które dopasowuje się do Twoich potrzeb!

Załóż zrzutkę dla swojej klasy - za darmo, bez prowizji

Załóż zrzutkę dla swojej klasy - za darmo, bez prowizji

Zbieraj składki co miesiąc

Zbierasz w swojej klasie comiesięczną składkę do szkolnej kasy? A może dzielicie na raty płatność za kilkudniową wycieczkę lub udział w szkolnym balu? Dzięki zrzutce cyklicznej rodzice będą mogli zlecić regularną płatność o stałej kwocie. Sprawdź, jak łatwo ją ustawić i wykorzystaj zrzutkę cykliczną w swojej klasie lub szkole.

Zbieraj składki co miesiąc - bez wysiłku i bez prowizji

Zbieraj składki co miesiąc - bez wysiłku i bez prowizji

Zbieraj w szkole na cel charytatywny

Zorganizuj zbiórkę charytatywną w szkole bez konieczności zgłaszania jej w Urzędzie, bez puszek i bez protokołu zbiórki pieniędzy. Poznaj zrzutki patronowane - innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu wszystkie zebrane pieniądze trafią bezpośrednio na konto wybranej przez Was organizacji.

Wspierajcie ulubioną organizację - za darmo, bez prowizji

Wspierajcie ulubioną organizację - za darmo, bez prowizji

Wykorzystaj skarbonki

Skarbonki pozwolą Ci podzielić jedną, dużą zrzutkę na kilka mniejszych. To, w jaki sposób je wykorzystasz, zależy wyłącznie od Ciebie. Może jako skarbnik szkolny chcesz zbierać na jedno konto pieniądze od różnych klas i mieć przejrzysty obraz tego, ilu uczniów z każdej klasy przekazało już pieniądze? Może chcesz sprawdzić ile pieniędzy wpłynęło na szkolną zbiórkę z kiermaszu ciast, a ile z charytatywnej loterii? Albo skłonić dzieci do rywalizacji o to, która klasa szybciej zbierze pieniądze? Ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia.

Sprawdź, kto wpłacił na zrzutkę

Wpłacając na zrzutkę niezalogowany użytkownik musi podać imię i nazwisko oraz adres e-mail. W przypadku zalogowanych wpłacających te dane są uzupełniane automatycznie. Dane wpłacającego i wysokość przekazanej kwoty można ukryć na publicznej liście, ale nie można ich ukryć na liście wpłat, którą portal tworzy automatycznie dla Organizatora zrzutki. Klasowy skarbnik zawsze będzie wiedział kto i ile wpłacił.

Konto dla Rady Rodziców

Na zrzutka.pl szkolny skarbnik może zbierać pod własnym nazwiskiem, lub korzystać z konta Rady Rodziców. Już ponad 100 rad rodziców korzysta z naszego portalu organizując szkolne zbiórki! W ich profilach widać trwające i zakończone zrzutki, dzięki czemu rodzice mogą z łatwością sprawdzić, co ciekawego dzieje się w szkole i ile pieniędzy udało się zebrać na poszczególne cele. Rejestracja konta Rady Rodziców jest bardzo łatwa - sprawdź, jak to zrobić krok po kroku:

1. Wejdź na https://zrzutka.pl/sign-up

2. Zaznacz okienko “Zakładam konto jako firma/organizacja”

Fragment widoku podstrony rejestracji użytkownika na zrzutka.pl. W dolnej części zrzutu ekranu widać zaznaczony checkbox "Zakładam konto jako firma/organizacja"

3. Wpisz pełną nazwę Rady Rodziców i podaj Wasz adres mailowy. Pamiętaj, że na podany adres e-mail będziecie otrzymywać wszystkie informacje dotyczące weryfikacji konta czy wypłaty środków. Upewnij się, że Rada Rodziców będzie miała do niego stały dostęp.

Fragment widoku podstrony rejestracji użytkownika na zrzutka.pl. Na zrzucie ekranu w polu "Nazwa firmy/organizacji" wpisano "Rada rodziców przy Szkole Podstawowej nr 37 w Krakowie", a poniżej, w polu "E-mail Twojej firmy/organizacji" wpisano "rr37krakow@gmail.com". Pod adresem e-mail widnieje informacja o treści "Ten e-mail będzie potrzebny do komunikacji, zarządzania profilem i wypłaty środków. Upewnij się, że Twoja organizacja ma do niego stały dostęp".4. Następnie ustaw silne hasło do konta i zaakceptuj Regulaminę oraz Politykę Prywatności zrzutki. W tym miejscu możesz się również zapisać do naszego newslettera - co 2 tygodnie będziemy Cię informować o ciekawych artykułach (takich jak ten), nowościach na zrzutce i zbiórkach wartych uwagi.


5. Po wypełnieniu wymaganych pól kliknij “Załóż konto”. Następnie potwierdź swoje dane, klikając link aktywacyjny w mailu, który od nas otrzymasz. I to tyle!

Po rejestracji możesz założyć swoją pierwszą zrzutkę. Możliwość wpłacania na Twoją zrzutkę będzie aktywna przez 30 dni. To czas na weryfikację Twojego konta - w dalszej części artykułu tłumaczymy, jak się do niej przygotować.

Zrzutki Rad Rodziców - najczęściej zadawane pytania

O ile rejestracja konta Rady Rodziców na zrzutka.pl jest bardzo łatwa, weryfikacja trwa nieco dłużej i wymaga podania większej ilości danych szkoły bądź Rady Rodziców. Zdarza się, że macie wątpliwości, co wpisać w poszczególne pola formularza - poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Jaki rodzaj firmy/organizacji wybrać?

W rozwijanym menu nie ma opcji nazwanej wprost “Rada Rodziców”, ale to wcale nie oznacza, że zrzutka nie jest dla Was. Wybierzcie opcję “Inne instytucje” i przejdźcie dalej - w kolejnych krokach doprecyzujecie typ organizacji, dla której zakładacie konto.

Fragment formularza weryfikacyjnego na zrzutka.pl. Na zrzucie ekranu widać, że w pierwszym kroku użytkownik może zdecydować, czy weryfikuje konto osoby fizycznej czy firmy/organizacji - zaznaczono konto firmy/organizacji. Z rozwijanego menu pod pytaniem o rodzaj firmy/organizacji wybrano opcję "inne instytucje". W sekcji "Typ konta" zaznaczono "Nie jestem przedsiębiorcą"

Nasza Rada Rodziców nie posiada numeru NIP. Co mamy wpisać w tym polu?

Niektóre Rady Rodziców mają własne numery NIP, jednak nie jest to regułą. Jeśli Wasza Rada Rodziców nie ma nadanego numeru NIP, podajcie NIP szkoły, przy której funkcjonuje Rada Rodziców.

Czy Rada Rodziców musi mieć własne konto bankowe żeby zbierać na zrzutka.pl?

Nie ma takiej potrzeby. Konto Rady Rodziców można zweryfikować wykorzystując rachunek bankowy Rady Rodziców lub rachunek bankowy szkoły. W zależności od tego, którą opcję wybierzecie, na dalszym etapie weryfikacji będą Wam potrzebne nieco inne dokumenty.

Jakie dokumenty będą potrzebne do weryfikacji konta Rady Rodziców?

Jeśli do weryfikacji konta wykorzystacie rachunek bankowy Rady Rodziców, przygotujcie:

  • zdjęcie dokumentu tożsamości osoby zarządzającej kontem użytkownika. Jeśli profilem nie będzie zarządzał przewodniczący Rady Rodziców, dodatkowo należy przesłać zdjęcie dokumentu tożsamości przewodniczącego lub podpisane przez niego pełnomocnictwo;
  • protokół z posiedzenia rady rodziców (lub inny dokument), z którego wynikać będzie kto wchodzi w jej skład;
  • regulamin rady rodziców;
  • jeśli Rada Rodziców posiada NIP, poprosimy o dokument potwierdzający jego nadanie.

Natomiast w przypadku, gdy do weryfikacji konta Rady Rodziców wykorzystacie rachunek bankowy szkoły, poprosimy o przesłanie zdjęć:

  • dokumentu tożsamości osoby zarządzającej kontem użytkownika. Jeśli profilem nie będzie zarządzał dyrektor szkoły, należy przesłać zdjęcie dokumentu tożsamości dyrektora lub podpisane przez niego pełnomocnictwo;
  • dokumentu potwierdzającego powołanie Rady Rodziców przez dyrektora szkoły;
  • statutu szkoły;
  • dokumentu potwierdzającego nadanie numeru NIP szkole.

Cały proces weryfikacji jest dokładnie opisany w naszym Centrum Pomocy. To naprawdę nic trudnego! Dodatkowo, na każdym etapie korzystania ze zrzutki możecie liczyć na pomoc Biura Obsługi Klienta. Pamiętajcie tylko, żeby nie zwlekać z weryfikacją do ostatniej chwili! W 30 dni na pewno uda się Wam zgromadzić wymagane dokumenty i przejść przez opisany powyżej proces bez większych trudności. Zacznijcie zbierać już dziś i sprawdźcie, jakie to wygodne!

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze wpisy co dwa tygodnie na swojego maila!

Facebook Twitter