id: 5szzwm

Ewakuacja dla polskich ochotników w Ukrainie

Ewakuacja dla polskich ochotników w Ukrainie

Nasi użytkownicy założyli 1 189 271 zrzutek i zebrali 1 252 956 688 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Bohater najnowszego reportażu Onetu, polski ochotnik Piotr Mitkiewicz, który właśnie wrócił do Polski po niemal roku z wojny z Rosją, zwraca się do Was z serdeczną prośbą wsparcia jego braci w walce pomocą medyczną. W trakcie walk na pierwszych liniach frontu Piotr i jego koledzy z Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy wielokrotnie zmagali się z podstawowym problemem, jakim było szybka ewakuacja rannych żołnierzy z pola walki i przetransportowanie ich pod właściwą opiekę lekarską. 


Posłuchajcie fascynującej i przerażającej historii Piotra oraz jego prośby o pomoc:W trudnych warunkach ukraińskiego frontu taka ewakuacja składa się często z wielu etapów i trwa znacznie dłużej niż w warunkach choćby wojen w Iraku czy Afganistanie:

1. W grząskich terenach frontowych, gdzie niemożliwy jest dojazd ambulansu, trzeba ewakuować rannych na własnych rękach lub – znacznie szybciej - za pomocą quadów.

2. Dopiero w drugim etapie ewakuacji ranni docierają do ambulansów, gdzie są opatrywani przez medyków i transportowani do najbliższego szpitala polowego.

3. Stamtąd ranni są przewożeni do szpitali w Ukrainie na specjalistyczne leczenie.

4. Ponieważ w ukraińskich szpitalach często jest zbyt wielu rannych i za mało niezbędnego sprzętu, w wielu przypadkach ratunkiem dla rannych jest szybki transport do Polski.


mxQyFrZQLXOJTM3w.jpg


Naszym celem jest zabezpieczenie rannych na każdym z powyższych etapów. Dlatego zbieramy pieniądze na: 


  • Profesjonalnego quada terenowego (ewakuacja bezpośrednio z pola walki) 
  • Ambulans (maksymalne zabezpieczenie rannego w pierwszych godzinach)
  • Sprzęt i artykuły medyczne
  • Fundusze na dostarczenie ww. sprzętu na front


bfmtzdkKFzEG8Eje.jpg


Jak ze wszystkimi zrzutkami Fundacji Otwarty Dialog, udokumentujemy zakup i dostarczenie darów w aktualizacjach zrzutki oraz na naszych kanałach społecznościowych, a jakiekolwiek środki zebrane ponad te wymagane na powyższe zakupy przekażemy walczącym ochotnikom i Ukraińcom w formie innej potrzebnej pomocy!


Zrzutka organizowana jest przez Fundację Otwarty Dialog ze wsparciem red. Marcina Wyrwała z Onetu.

Kontakt z organizatorami:

[email protected]***


Fundacja Otwarty Dialog (ODF), założona w Polsce w 2009 r., specjalizuje się w obronie demokracji, praworządności i praw człowieka, w szczególności na obszarze postsowieckim, a od 2017 roku także w Polsce. ODF była pierwszą zagraniczną organizacją pozarządową, która bezpośrednio wsparła walczących o wolność Ukraińców podczas Euromajdanu i w późniejszych latach wojny w Donbasie, zbierając i przekazując wsparcie o wartości ponad 1 miliona zł w latach 2013-14 i ponad 200 tysięcy zł w 2015 roku. Dostarczyliśmy wówczas ponad 42 tony transportów z pomocą humanitarną, w tym ponad 12 tys. opakowań leków, ponad 500 zestawów medycznych, setki kamizelek kuloodpornych i hełmów ochronnych, jak również ambulanse ratujące żołnierzy na froncie (zobacz szczegółowe podsumowania i rozliczenia tu i tu).


Od początku inwazji Rosji na Ukrainę wysyłamy pomoc humanitarną i sprzęt ochronny oraz pomagamy tym, którzy musieli uciec z kraju. Dostarczyliśmy już od lutego pomoc o wartości ponad 33 milionów zł, w tym ponad 71 tys szt. sprzętu, m.in. 5614 kamizelek kuloodpornych, 1117 hełmów, 166 termo- i noktowizorów, 3 karetki i 5 samochodów terenowych, 46 dronów zwiadowczych, 1598 łóżek polowych z materacami, 136 gaśnic czy 4 respiratory. Zobacz, co jeszcze udało się nam do tej pory zrobić na poniższej infografice (stan na 31.01.2023):

1ZAF68p60qFPb45F.jpgTransparentność i odpowiedzialność przed naszymi darczyńcami traktujemy bardzo poważnie. W ostatnich latach, wraz z zaprzyjaźnionymi aktywistami, ruchami i organizacjami społecznymi z sukcesem zorganizowaliśmy i rozliczyliśmy wiele zbiórek promowanych na portalu zrzutka.pl, m.in.:


Dane konta PLN dla osób niemogących wpłacić online: Fundacja Otwarty Dialog - Polska, mBank S.A., PL58 1140 2004 0000 3902 8224 6374, BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 1042

preloader

Komentarze 17

 
2500 znaków