id: b4t84x

Na książkę o Dawidowie, miejscowości pod Lwowem

Na książkę o Dawidowie, miejscowości pod Lwowem

Nasi użytkownicy założyli 917 148 zrzutek i zebrali 885 255 251 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności12

 • k78b208fb8c7e43a.jpegChciałbym Państwa poinformować i zaprosić na spotkania autorskie z promocją książki o Dawidowie. Spotkania odbędą się w dniach 11, 12 i 13 maja w godzinach wieczornych w Prochowicach, Legnicy i Kunicach.

  Pierwsze spotkanie odbędzie się 11 maja (środa) o godzinie 17:00 - w Bibliotece Publicznej Miejsko-Gminnej im. Zygmunta Jana Rumla w Prochowicach, Rynek 5.

  Kolejne 12 maja (czwartek) o godzinie 17:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Legnicy, ul. Piastowska 22.

  Ostatnie spotkanie 13 maja (piątek) o godzinie 17:30 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kunicach, ul. Słoneczna 11.

  Spotkanie organizuje Pani wicestarosta legnicki Janina Mazur. Na spotkaniu porozmawiamy o Dawidowie, książce i planach na przyszłość. Będzie okazja do osobistego poznania, porozmawiania i nabycia książki. Zapraszam serdecznie! Proszę o poinformowaniu znajomych i krewnych o korzeniach dawidowskich i kresowych!

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Dawidów to duża wioska pod Lwowem, przed II wojną światową zamieszkana była niemal wyłącznie przez Polaków (2614 osób). W 1946 roku polscy mieszkańcy wsi musieli ją opuścić, wśród nich mój dziadek Antoni i cała rodzina Zielonków. W książce pragnę przedstawić historię Dawidowa i jego mieszkańców od powstania wioski do 1946 roku. Dawidów nie doczekał się jeszcze polskiej monografii, a na nią zasługuje, bo była to jedna z większych miejscowości podlwowskich. Książka będzie plonem mojej wieloletniej pracy. Jestem współautorem wpisu o Dawidowie na wikipedii, założycielem bloga na temat Dawidowa http://dawidow-lwow.blogspot.com/ oraz grupy na facebooku dotyczącej tej miejscowości, na które strony zapraszam. Książka powstaje, jest napisana już w połowie. Przewiduje wydanie w przyszłym roku, pod choinkę 2021 roku.

Obecnie koszt wydania książki jest wysoki. Jestem historykiem, pracuje na co dzień w Muzeum Powstania Warszawskiego. Nie stać mnie na samodzielne sfinansowanie takiej pozycji. Stąd rozpoczynam zbiórkę, aby móc ją wydać, a gdy będzie gotowa wiedzieć w jakiej ilości ją wydać.

Od Państwa hojności zależy, czy książka szerzej trafi do bibliotek, do szkół, rodzin kresowych, w tym pochodzących z Dawidowa, czy też będzie znajdowała się tylko na mojej półce i kilku zaprzyjaźnionych fascynatów historii Dawidowa i Kresów. Liczę, że uda mi się dzięki niej przynajmniej częściowo ocalić od zapomnienia życie, wysiłek i ofiarę naszych przodków z Dawidowa, którzy przez swoją pracę, ale i poświęcenie wiernie służyli swej Ojczyźnie - Polsce. A dla wszystkich rodaków - potomków z Dawidowa będzie świadectwem życia ich przodków. Będą mogli poczytać o losach swych przodków. Zapraszam do wsparcia wydania książki.

UWAGA!!! INFORMUJE, ŻE OD 25 LISTOPADA 2021 NAGRODY 'BĘDZIESZ IMIENNIE WYMIENIONY W KSIĄŻCE' ZA WPŁATY OD 75 ZŁ WZWYŻ NIE BĘDĄ JUŻ MOGŁY ZOSTAĆ ZREALIZOWANE ZE WZGLĘDU NA ZAKOŃCZENIE PRAC ZWIĄZANYCH Z PRZYGOTOWANIEM KSIĄŻKI DO DRUKU.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 12 Nowość

Kupuj i wspieraj zrzutki.

Nowość! Teraz możesz wspierać zrzutkę samemu dodając nagrodę/ofertę. Ty sprzedajesz, a środki trafiają bezpośrednio na zrzutkę, pomaganie jest takie proste - czytaj więcej.

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Ta zrzutka nie ma jeszcze żadnych ofert/nagród.

Posty dla nagród / ofert 4

Pozostałe posty 3

Spotkania autorskie w Legnicy, Prochowicach i Kunicach

Aby uzyskać dostęp do posta kup wybraną nagrodę / ofertę lub jeśli już ją masz.

Podziękowanie i prośba dotyczy książki o Dawidowie

Aby uzyskać dostęp do posta kup wybraną nagrodę / ofertę lub jeśli już ją masz.

Podziękowanie

Aby uzyskać dostęp do posta kup wybraną nagrodę / ofertę lub jeśli już ją masz.

Posty do nagród / ofert z progu 75 zł 1

Uwaga!!! Modyfikacja nagrody

Aby uzyskać dostęp do posta kup wybraną nagrodę / ofertę lub jeśli już ją masz.

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. twoja może być pierwsza!

Wpłaty 161

preloader

Komentarze 2

 
2500 znaków
 • Dariusz Zielonka

  Informacja z pola pracy nad książką o Dawidowie. Zręby wszystkich rozdziałów powstały, większość tekstu napisana, widać światło w tunelu 🙂 Pozostaje szlifowanie, poprawianie, dopisywanie, korekta. Codziennie poświęcam tej pracy około 2 godzin, zwykle wieczorem i nocą. Koronowirus pokrzyżował wiele moich planów związanych z podróżami i rozmowami z tymi, którzy mają wiedzę z pierwszej ręki, "nieksiążkową". Mieszkam dość daleko, pod Warszawą, stąd w aktualnej sytuacji epidemiologicznej trudno podróżować i się spotykać z osobami starszymi. Zwracam się z prośbą do Państwa, o pomoc w gromadzeniu wspomnień, informacji, ciekawostek dotyczących Dawidowa. Może w tym czasie świątecznym będzie okazja, to proszę, zapytaj swojej mamy, babci, dziadka, cioci, wujka, którzy mają taką wiedzę. Zapytaj kto był listonoszem, policjantem, nauczycielem, kto pracował w rozlewni piwa, kto był kościelnym, kto na kolei, kto był w Armii Krajowej, kto strażakiem, a może w teatrze? Zapytaj o szkołę, o pracę, o relacje sąsiedzkie, o zwyczaje. Może jakaś historia im się przypomni. Może jakieś wydarzenie utkwiło im w pamięci. Można je wysłać do mnie mailem ([email protected] albo messengerem na priv). Do końca maja 2021. Zachowajmy wspólnie pamięć o Dawidowie naszych przodków. Dziękuje za wpłaty na książkę (jest ponad 4000 zł), może przy okazji świąt bliskim wspomnieć o jej powstaniu i zachęcić do rezerwacji. Życzę dobrego i spokojnego przygotowania do zbliżających się Świąt.

 • Dariusz Zielonka

  Dziękuje za pierwsze wpłaty! I proszę w miarę możliwości o udostępnianie linku do tej strony, aby wszyscy zainteresowani Dawidowem i Kresami mogli się dowiedzieć o projekcie. Dzięki!