id: u8rdh8

Ilustrowane bajki Józefa Lompy pt. "Kowal i diabeł" - wydanie i promocja

Ilustrowane bajki Józefa Lompy pt. "Kowal i diabeł" - wydanie i promocja

565 zł 
from 5 000 zł
11%
77 days left
supporters
Donate
Zrzutka.pl does not charge any commission

Description

Wydawnictwo Ursines rozpoczyna zbiórkę pieniędzy na publikację i promocję bajek Józefa Lompy pt. "Kowal i diabeł". W zrzutce można zamówić książkę w przedsprzedaży w atrakcyjnych cenach - wybierając odpowiednią nagrodę z listy. Książki będą wysyłane na początku grudnia 2021. Korzystamy z formy zrzutki aby osoby, które nam zaufają i uznają wydanie tej pozycji za wartościowe mogły nie tylko zamówić książkę ale też wesprzeć wydawnictwo większą kwotą. Dziękujemy za zamówienia złożone tutaj, gdyż dzięki nim możemy działać, nie płacąc ponad 50% marży dystrybutorowi, księgarniom.


 Książkę „Kowal i diabeł” warto mieć, żeby czytać ją wspólnie - rodzice razem z dziećmi. Jej lektura pozwala nie tylko na poznanie dawnej polszczyzny, ale też odmiennego kolorytu nieco zapomnianych, bo nie wznawianych w ostatnim półwieczu baśni. Ich autorem jest Józef Lompa górnośląski działacz, nauczyciel, pisarz, etnograf, prekursor procesu polskiego odrodzenia narodowego. Dodatkowym atutem wydawnictwa przenoszącego w świat, gdzie rządzi fantazja i sprawiedliwość ludowych prawd, są bajecznie kolorowe ilustracje Jolanty Różackiej – absolwentki ASP we Wrocławiu.


To wybór trzech baśni - „Kowal i diabeł", "Nurek" oraz „Zwycięzca na turnieju”. Ich czytelnik wprowadzony do lektury przez zawłaszczające wyobraźnię ilustracje - ma szansę udoskonalenia swojego poczucia estetyki, wrażliwości na barwy, a przy tym odkrywa świat tradycyjnej, polskiej baśni, utrwalonej dzięki samozaparciu zbieracza jakim był Lompa.


Jak u Christiana Andersena zanimizowany świat zwierząt i rzeczy pełnoprawnie bierze udział w kreowanej przez bajarza rzeczywistości. Jak w bajkach braci Grimm pojawiają się  tu wątki okrutne, z zaznaczeniem, że zło musi zostać ukarane. Dużo do powiedzenia ma w tych historiach diabeł, zapomniany w dzisiejszych utworach dla najmłodszych, a trzy wieki temu w nich obecny, jako siła sprawcza zła. Zły bohater często cierpi męki lub ginie ponosząc karę za swoje czyny.


 

Józef Lompa (1797-1863) - górnośląski działacz, nauczyciel, pisarz, etnograf, był prekursorem procesu polskiego odrodzenia narodowego na terenie Górnego Śląska oraz autorem licznych polskich podręczników szkolnych. Aktywnie działał w przestrzeni pisarskiej, społecznej oraz narodowej. W 1820 r. zbudował szkołę w Lubszy i przez 30 lat uczył w niej dzieci. Sam był ojcem szesnaściorga, więc wiedział jak cenne jest przekazanie im wiedzy płynącej z podań i baśni ludowych. Autor zbiorów "Pieśni ludu Śląskiego", "O śląsko-polskiej mowie" oraz "Klechd, czyli baśni ludu polskiego na Śląsku” utrwalił przekazy i legendy Górnego Śląska. Zapisywał je tylko częściowo w gwarze. W obok gwary pojawiają się archaizmy, ale też typowy dla epoki polski język literacki.


Warto zaznaczyć, że Lompa współpracował z Karolem Weinholdem - szefem katedry ludoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, który był uczniem Jakuba Grima. Patrząc na dzieło nauczyciela z Lubszy można zaryzykować twierdzenie, że jego olbrzymia praca włożona w zbieranie bajek ludowych, odpowiada dorobkowi braci Grimm.

 

 Jolanta Różacka - ilustratorka, projektantka graficzna - ukończyła wydział grafiki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom magisterski pt. „Baśnie z różnych kręgów kulturowych. Seria wydawnicza” obroniła w 2020 r. w pracowni Identyfikacji Wizualnej. Laureatka m. innymi konkursu na plakat dla XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. 
W zrzutce można zamówić książkę w przedsprzedaży w atrakcyjnych cenach - wybierając odpowiednią nagrodę z listy. Książki będą wysyłane na początku listopada. Korzystamy z formy zrzutki aby osoby, które nam zaufają i uznają wydanie tej pozycji za wartościowe mogły nie tylko zamówić książkę ale też wesprzeć wydawnictwo większą kwotą. Dziękujemy za zamówienia złożone tutaj, gdyż dzięki nim możemy działać, nie płacąc ponad 50% marży dystrybutorowi, księgarniom.i2c434341262789f.png
kce356a50591a3e0.pngeae77eea7d7eb931.png

The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
Find out more

Contributors 7

 
Hidden data
225 zł
MM
Maciej Malik
110 zł
 
Hidden data
110 zł
 
Hidden data
60 zł
 
Hidden data
45 zł
A
anonim
10 zł
 
Hidden data
5 zł

Comments

 
2500 chars
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!

Rewards

Donate 45 zł and more
Książka + darmowa przesyłka

Wpłacając rezerwujesz sobie książkę "Kowal i diabeł" w przedsprzedaży. Otrzymasz: egzemplarz książki w wersji drukowanej i bezpłatną dostawę.

expand

chosen 2 times

estimated delivery: 15 December, 2021

Choose
Donate 110 zł and more
3 Książki + darmowa przesyłka

 Wpłacając rezerwujesz sobie 3 egzemplarze książki "Kowal i diabeł" w przedsprzedaży. Otrzymasz: egzemplarze książki w wersji drukowanej i bezpłatną dostawę.

expand

chosen 2 times

estimated delivery: 15 December, 2021

Choose
Donate 300 zł and more
10 Książek + darmowa przesyłka

 Wpłacając rezerwujesz sobie 10 egzemplarzy książki "Kowal i diabeł" w przedsprzedaży. Otrzymasz: egzemplarze książki w wersji drukowanej i bezpłatną dostawę.

expand

estimated delivery: 15 December, 2021

Choose

Our users created

777 524 whip-rounds

and collected

579 465 659 zł

What are you collecting for today?