"Sprawiedliwość" wystawa Piotra Wójcika
"Sprawiedliwość" wystawa Piotra Wójcika
Opis zrzutki
Pięć lat po rozpoczęciu destrukcji wymiaru sprawiedliwości przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, okazało się, że w Polsce jest grupa prawników, w tym sędziowie, adwokaci i prokuratorzy, która konsekwentnie przeciwstawia się tzw. „reformie sądownictwa”. Atakowani prawie każdego dnia przez rządową telewizję i prawicową prasę nie dali się złamać. Starają się wytrwać, mimo narażenia na represje nowo powstałej Izby Dyscyplinarnej, która swoją siedzibę ma w gmachu Sądu Najwyższego, a niepokornym sędziom wymierza dotkliwe kary dyscyplinarne.
Mam głębokie przekonanie, że niezawisłość sędziowska jest filarem demokratycznego państwa prawa. Uważam, że przyszedł czas, aby przedstawić tych, którzy potrafią powiedzieć „nie” destrukcji sądownictwa. To też moja osobista misja. Byłem aktywnym uczestnikiem przemian 1989 roku i nie chciałbym, aby to co osiągnęliśmy przez ostatnie 30 lat zostało pogrzebane przez demagogię i kłamstwa obecnej władzy. Dlatego postanowiłem zdokumentować i przedstawić sylwetki tych sędziów, którzy teraz mają odwagę powiedzieć „nie”.
Od połowy lat osiemdziesiątych dokumentuję aparatem fotograficznym lub kamerą wydarzenia społeczne i polityczne. Znaczna część mojej pracy publikowana była w Gazecie Wyborczej, oraz pokazywana na wystawach w Polsce i za granicą. Ostatnia pt. „30/100_PL. 30 lat Wolności” od kwietnia zeszłego roku pokazywana jest w kolejnych polskich miastach a obecnie można ją obejrzeć w Pracowni Duży Pokój.
Mój najnowszy projekt pt. „Sprawiedliwość” (tytuł roboczy) chcę zrealizować w marcu 2020 r. To zapis postaw sędziów, często dla nas anonimowych, których dotykają represje obecnej władzy. Jako społeczeństwo nie mamy zaufania do systemu sądowego w Polsce, jego skuteczności i jasności procedur. Ta sytuacja się pogłębia i ma też związek ze zmianami w obszarze wymiaru sprawiedliwości dokonanymi przez polskie władze. Zależy mi na przybliżeniu odbiorcom profesji, która powinna cieszyć się społecznym zaufaniem, a jest obecnie wyjątkowo deprecjonowana.
Mam wybranych kilkunastu bohaterów, którzy pracują w różnych miastach Polski. Wśród nich znajdą się zarówno „twarze” walki o sądownictwo, jak i „zwykli” sędziowie.
Efektem mojej pracy będzie mobilna wystawa, która swoją premierę będzie miała w galerii Pracownia Duży Pokój w Warszawie. Mój projekt zakłada przeprowadzenie 15-20 wywiadów oraz wykonanie sytuacyjnych portretów bohaterów. Wystawa, w formie dużo formatowych fotografii, będzie miała miejsce w ośrodkach kultury i miejscach aktywności społecznej. Jej odbiorcy zetkną się ze zdjęciami sędziów i zbiorem tekstów.
Koszt przedsięwzięcia (fotografie, wyjazdy, przeprowadzenie wywiadów, edycja tekstów i produkcja wystawy) to 15.000 zł.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Wpłacający 33
Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!
Nagrody
Patron wystawy 250 zł lub więcej
Zostań patronem wystawy.
Limitowana edycja kolekcjonerska jednej z fotografii stworzonej specjalnie dla “patronów”.
Podziękowania we wszystkich publikacjach dotyczacych wystawy
wybrano 3 razy
przewidywana dostawa: 10 kwietnia, 2020
Nasi użytkownicy założyli
627 656 zrzutek
i zebrali