id: 53mmnf

Polski Czerwony Krzyż - na pomoc Libii

Polski Czerwony Krzyż - na pomoc Libii

Nasi użytkownicy założyli 1 016 335 zrzutek i zebrali 1 064 610 099 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Niszczycielskie powodzie w Libii. Odpowiedź Polskiego Czerwonego Krzyża na kryzys humanitarny.



Sztorm Daniel dotarł 11 września na ląd wywołując niszczycielskie powodzie w Libii. Według najnowszych doniesień zginęło ponad 5 300 osób, a nawet 10 000 uznaje się za zaginione. Kataklizmem dotknięte są głównie wschodnie miasta Libii: Benghazi, Sousse, Al-Marj. Nadmorska Derna, w której mieszka 100 000 obywateli, znalazła się w dużej części pod wodą, gdy w najbliższej okolicy pękły dwie tamy. Doprowadziło to do powstania olbrzymich lawin błotnych, które niszczyły budynki i porywały ludzi.


Wolontariusze z Libijskiego Czerwonego Półksiężyca byli pierwsi na miejscu katastrofy. Cały czas prowadzą akcje poszukiwawczo-ratunkowe w terenie, we współpracy z władzami lokalnymi. Trwa ewakuacja mieszkańców, udzielana jest pierwsza pomoc medyczna, organizowane są punkty sanitarne i transport do szpitali. Śmierć w Libii poniosło także trzech lokalnych wolontariuszy Ruchu Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca: zginęli próbując ratować życie innych.


"Pomagamy bez względu na wszystko. Pierwsza faza pomocy w Libii jest związana z ratowaniem życia oraz szukaniem zaginionych. Za chwilę potrzebne będą środki higieniczne, woda zdatna do picia, żywność. Jako Polski Czerwony Krzyż pozostajemy w stałym kontakcie z Międzynarodową Federacją Czerwonego Krzyża. Ogłaszamy ogólnopolską zbiórkę finansową, zachęcamy wszystkich do wpłat na pomoc Libii" - mówi Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego PCK.



Na zwołanej 12 września 2023 roku nadzwyczajnej konferencji prasowej w Genewie, Tamer Ramadan, szef delegacji Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) w Libii, powiedział, że liczba ofiar śmiertelnych rośnie, a do wielu zalanych miejsc ratownicy nie są w stanie jeszcze dotrzeć.


„Sztormy takie jak Daniel są rzadkie i o wiele częściej występują w zachodniej części Morza Śródziemnego, niż na suchym wybrzeżu Libii. Trudniej jest nam zrozumieć logikę katastrof naturalnych, takich jak powódź, w suchym klimacie, gdzie nawet umiarkowane opady deszczu są nieliczne. Libia nie była przygotowana na powodzie. Dlatego kryzys humanitarny, który obserwujemy w tym kraju, jest bez precedensu”, twierdzi prof. Liz Stephens z Centrum Klimatycznego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.



Kontakt dla mediów:


Jerzy Ziemacki  

+48 577 596 644| E [email protected]






Informujemy, że w związku z przekazaną darowizną Państwa dane osobowe przetwarzane będą przez Polski Czerwony Krzyż zgodnie z Polityką prywatności.


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 55

 
Dane ukryte
50 zł
KS
Konrad
50 zł
 
Dane ukryte
ukryta
ML
500 zł
PI
Małgorzata
ukryta
JS
Franciszek Stachyra
50 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków