id: c5apzv

Żeby być 125 razy bliżej ptaków

Żeby być 125 razy bliżej ptaków

Opis zrzutki

 

Cześć

Nazywam się Kuba Typiak i jestem zawodowym ornitologiem. Zainteresowanie ptakami towarzyszyło mi niemal od zawsze. Miałem zaledwie pięć lat, gdy pewnego ranka, zaraz po wstaniu z łóżka zobaczyłem przez okno dużego ptaka, który jednak szybko odleciał. Kiedy przyszedł ojciec, opowiedziałem mu o tym i zapytałem, co to był za ptak? Wówczas ojciec przyniósł mi książkę, którą przechowywał z czasów swojego dzieciństwa. Był to atlas „Ptaki Polski” autorstwa Jana Sokołowskiego. Książka mnie oczarowała. Liczba wspaniałych, kolorowych rysunków ptaków przewyższała w niej ilość i jakość ilustracji we wszystkich książkach dla dzieci, jakie miałem. Nagle zapragnąłem te wszystkie ptaki zobaczyć i poznać. To marzenie jest we mnie żywe do dziś. Dziecinna pasja z czasem stała się moją pracą, a poznawanie ptaków, ich ochrona i zachęcanie do tego innych głównym celem mojego życia. Dodam jeszcze tylko, że pierwszym ptakiem, którego w świadomy sposób zaobserwowałem, był gołąb grzywacz.


f09b1cc53f6fa4e2.jpeg

Swoją wiedzę o ptakach od 2014 roku popularyzuję za pośrednictwem kanału filmowego na portalu YouTube o nazwie „Ptasia Strefa”. Poza elementami wiedzy ornitologicznej, znajdziesz tam informacje, jak i czym dokarmiać ptaki, jak zbudować bezpieczną budkę lęgową, wybrać swoją pierwszą lornetkę; nauczysz się odróżniać myszołowa od orła, poznasz wszystkie gatunki sów występujących w naszym kraju i wiele, wiele innych spraw związanych z krajowymi ptakami. W chwili pisania tego tekstu kanał subskrybuje 16 tysięcy osób i, ku mojej nieukrywanej radości, liczba ta stale rośnie. To oraz informacje, jakie znajduję w komentarzach widzów pod filmami, utwierdza mnie w przekonaniu, że warto robić to dalej.

Już dawno niektórzy moi widzowie sugerowali, że mogą mi pomagać finansowo, bylebym tylko swój kanał rozwijał. Przyznaję, że o tym myślałem. Czekałem jednak na to „coś”, czym mógłbym swoim sponsorom najpiękniej podziękować, zarazem nie zawodząc ich oczekiwań. Teraz chwila ta nadeszła. Nadarza się niepowtarzalna okazja. Planuję pojechać na strawione pożarem Bagna Biebrzańskie i na własne oczy zobaczyć, jak pożar wpłynął na los i życie tamtejszych ptaków. Całość chcę sfilmować i pokazać widzom. Wyjazd ma być na własny koszt.

nc926a8ed89eb7fe.jpeg

Co w takim razie robię na zrzutce? Proszę o pomoc w sfinansowaniu sprzętu fotograficzno- filmowego, który znacząco poprawi jakość moich filmów, w tym tego znad Biebrzy. Mówiąc dokładniej, chodzi o sprzęt, który pozwoli mi pokazać rzeczy do tej pory znajdujące się poza moim zasięgiem.

Najbardziej są mi potrzebne dwie rzeczy.

Pierwsza i najważniejsza - aparat Nikon Coolpix P1000, sprzęt do moich celów wyjątkowy. Najważniejszą jego cechą jest zoom optyczny 125x, zatem ponad 2 razy więcej niż kamery, których do tej pory używałem. Taki sprzęt pozwoli mi uzyskiwać obraz filmowy z dużej odległości; dużej na tyle, że nie będzie obawy płoszenia ptaków. Co więcej, można uzyskać świetny materiał bez przygotowania specjalnego ukrycia (czatowni), co pozwala zaoszczędzić dużo czasu i wprost przekłada się na tempo, w jakim materiały trafiają do sieci. Dzięki temu aparatowi będę w stanie pozyskać ujęcia rzadkich ptaków z parków narodowych i rezerwatów przyrody, nie schodząc z wyznaczonych dla turystów ścieżek. Ponadto jakość, jaką oferuje ten model aparatu, jest lepsza niż wszystko, czym dotychczas filmowałem ptaki.

Druga rzecz to obiektyw Tamron 150-600 GII do Canona (aparat już mam). Obecnie zdjęcia wykonuję starym Pentax-em k5 z sigmą 150-500, która ma już 10 lat. Nadal nie jest to jakieś tragiczne szkło, ale technika poszła do przodu, a mojej Sigmie brakuje celności, szybkości autofocusa a także ostrości obrazu przy 500mm. To przekłada się na znacznie obniżoną jakość zdjęć. Tamron, którego już kilka razy miałem okazję testować, nie ma tych wad lub są one znacznie mniej zauważalne; co więcej, oferuje dodatkowe 100mm ogniskowej, a to ma dla mnie ogromne znaczenie. Ktoś spyta: Czemu nie celuję w oryginalne szkło Canona? Powiem krótko: Tamron jest duuużo tańszy i, jak na razie, w zupełności mi wystarczy.

Oba przedmioty kosztują po około 4.500 zł. każdy. Najważniejszy jest Nikon Coolpix P1000 z dużym zapasem baterii. Bez Tamrona jakoś dam sobie radę, choć fajnie byłoby go już mieć także w krainie Biebrzy.

 

vc7440ac1763ece3.jpegA teraz trochę o tym, czemu chcę właśnie teraz jechać nad Biebrzę

Dla mediów ważne i zarazem ciekawe były: pożar, liczba strażaków, liczba samolotów w akcji oraz kolejne hektary spalonej ziemi. Potem była wrzawa dotycząca odpowiedzialności, pieniędzy i niesprawiedliwości. O ptakach powiedziano tylko to, że dorosłe ptaki nie spłonęły, bo przecież mają skrzydła i uciekły. Wszyscy zadowoleni - ptaki żyją, więc wszystko jest dobrze. Ale czy na pewno jest dobrze? Według mnie nie do końca, i nie ma lepszego momentu niż obecnie, żeby to pokazać. To właśnie teraz, jeszcze w tym okresie lęgowym można porównać warunki w terenie objętym pożarem z tymi, gdzie pożaru nie było. Za rok będzie już na to za późno. Rośliny odrosną, część ptaków powróci i przeciętny Kowalski nie zauważy różnicy… Z wyjazdu ma powstać film, który zostanie udostępniony na „Ptasiej Strefie”. Przy okazji zostaną zebrane materiały filmowe i fotograficzne z BPN. Najbardziej zależny mi na ujęciach przedstawiających rzadkie w skali kraju i Europy ptaki, które tam jeszcze występują. Z pewnością będę do nich nie raz powracał, a w Internecie prawie nie ma darmowych zdjęć, które mógłbym wykorzystać w moich materiałach filmowych.

To pierwsza zrzutka organizowana na poczet „Ptasiej Strefy”. Jeśli się powiedzie, na pewno rozliczę ją dokładnie na jednym z kolejnych vlogów. Gdyby jakimś cudem zebrana kwota przekroczyła założony budżet, nadwyżka zostanie przeznaczona na inne akcesoria fotograficzno-filmowe i ewentualne naprawy sprzętu filmowego, który zużył się w ostatnim czasie.


e1c195005500621f.jpegJeszcze raz na koniec. Sprzęt, na który się zrzucacie jest po to, żeby widzom „Ptasiej Strefy” dostarczać jak najlepszy obraz. W tym sensie w jakiś sposób współuczestniczycie w udoskonalaniu jakości tego, co tam powstaje.


Pozdrawiam i do zobaczenia w filmach „Ptasiej Strefy”.


Kuba


ld0de0e2b8f4baa3.jpeg

fd0eee5b90122902.jpeg

n895392355d4e767.jpeg

b38e97a7726f03b6.jpeg

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 289

PP
ple ple
350 zł
PR
Paweł Rokicki
300 zł
ZT
Zbigniew Typiak
220 zł
A
A G Ja
200 zł
AK
Aldona Krawczyk
200 zł
B
Bartosz Ciszak Opole
200 zł
A
Adam
200 zł
 
Dane ukryte
150 zł
ŁC
Łukasz Chłopek
125 zł
MA
Marcin Antosik
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 30

 
2500 znaków
 • Tomasz Modry

  Kuba! Robisz kawał świetnej roboty. To nic, ze uzbierałeś już zakładaną kwotę, dokładam cegiełkę od siebie, tak abyś dalej mógł robić to co robisz. Tak trzymaj i się nie zmieniaj.

 • ZW
  Zbigniew Wysocki

  Fajne filmy Pan robi, pozdrawiam.

  50 zł
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Wpłacam pieniądze drugi raz na poczet zakupu sprzętu do montażu póki jest jeszcze czas, bo widząc skromność Organizatora zbiórki nie poprosi on tak szybko o kolejną zrzutkę.

  50 zł
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Powodzenia! Super kanał!

  50 zł
 • Tomasz Wojciechowski

  Super kanał. Oglądam z dzieciakami, uwielbiają Pana filmy. Trzylatka rozpoznaje więcej ptaków niż ja parę lat temu. Kawał dobrej konkretnej roboty bez głupiego starania się być cool i pitolenia. Pozdrawiamy serdecznie

  50 zł
 • Zobacz więcej
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

678 922 zrzutki

i zebrali

439 911 385 zł

A ty na co dziś zbierasz?