Pomóż dzieciom w Kenii - wesprzyj Kibwanę, Neliusa, Nelkę, Salmę oraz ich rodziców ID: 94v32u

Pomóż dzieciom w Kenii - wesprzyj Kibwanę, Neliusa, Nelkę, Salmę oraz ich rodziców ID: 94v32u

3 913 zł z 8 000 zł

48%

3 913 zł

3 913 zł

z 8 000 zł

100 dni

100 dni

do końca

50

50

wspierających
48%
Wpłać na zrzutkę

Aktualności 3

 • Rok szkolny w Kenii trwa od stycznia do grudnia. Zajęcia prowadzone są w systemie trzy miesiące nauki – miesiąc przerwy, czyli w okresie styczeń-marzec, maj-lipiec i wrzesień-listopad, a w kwietniu, sierpniu i grudniu dzieci mają wolne. Z powodu pandemii szkoły zostały zamknięte w połowie marca. Decyzją ministra edukacji ten rok nie zostanie zaliczony. Oznacza to, że jeśli w styczniu 2020 dziecko rozpoczęło naukę w klasie drugiej, to w styczniu 2021 po powrocie do szkoły będzie znowu w tej samej klasie.

  Dzięki wsparciu darczyńców wszystkie dzieci, które znajdują się pod naszą opieką, uczęszczają na lekcje prywatne. Nie było to łatwe do realizacji, gdyż takie praktyki są w Kenii zakazane. Nauczyciel nie może oficjalnie uczyć prywatnie. Jest to nielegalne. Nasi podopieczni musieli się sporo nagimnastykować, aby nakłonić nauczycieli do takiej formy nauki. Edukacja jest jednak bardzo ważna i rodzice nie chcieli, aby dzieci przez tak długi okres czasu pozostały kompletnie bez możliwości kształcenia. Zorganizowane dla naszych małych podopiecznych lekcje prywatne odbywają się od poniedziałku do piątku i trwają 2-3 godziny dziennie.

  Dodatkowo postanowiliśmy zapisać Neliusa i jego siostrę Nelkę na zajęcia komputerowe. Jest to dla nich pierwszy kontakt z takim urządzeniem. Są bardzo zadowoleni i mimo napiętego programu radzą sobie bardzo dobrze. Znajomość obsługi komputera daje w Kenii bardzo wiele możliwości, dlatego zależy nam, aby dzieci miały okazję oswojenia się z technologią już teraz. Po ukończeniu kursu podstawowego mogą kontynuować dalszą naukę. W przyszłości będą mieli większą możliwość znalezienia pracy.

  Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku, który daje odpowiedź na pytanie czy warto pomagać https://vimeo.com/448109573

  Czytaj więcej
 • Mimo okresu wakacji i urlopów nie odpoczywamy i nie czekamy, aż z nieba spadnie deszcz pieniędzy. W niedzielę wyborczą zarząd klubu Polskie Himalaje zaangażował się w akcję agitacyjną na rzecz... "naszych" rodzin i dzieci w Kenii. Za przyzwoleniem księdza prałata Franciszka Ślusarczyka, proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Krakowie-Prądniku Białym, gdzie swoją siedzibę ma nasz klub, jego kierownictwo kwestowało na wszystkich mszach św. Efekt? Zebrano 2224 zł i tę kwotę rozdysponowano na czwórkę dzieci - Kibwanę, Neliusa, Nelkę i Salmę oraz ich rodziców, a ponadto na rodzinę Sidi https://zrzutka.pl/yh4jjw Jeśli ktoś chciałby zorganizować podobną akcję w swojej parafii prosimy o kontakt z klubem.

  webfeb61f6d63b6c.jpeg

  Czytaj więcej
 • Dzięki zebranym środkom sytuacja życiowa naszych podopiecznych nieco się poprawiła, chociaż ze względu na przedłużenie lockdownu do końca lipca, daleka jest jeszcze od jako takiej stabilizacji. Sugestia objęcia adopcją materialną dwóch chłopców i dziewczynki spotkała się z życzliwym odbiorem. Do grona „ojców i matek chrzestnych” dołączyła wybitna himalaistka Anna Czerwińska oraz utytułowani sportowcy, medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy – Zofia Klepacka, Robert Korzeniowski i Piotr Małachowski. Na adopcję czeka jeszcze Nelka, a o pozostałej trójce dzieci więcej informacji na stronach https://zrzutka.pl/3a965n (Kibwana), https://zrzutka.pl/rug8v9 (Nelius) i https://zrzutka.pl/59wwyf (Salma).


  Czytaj więcej

Opis zrzutki

„Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje” – słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II podczas jednej z trzech pielgrzymek do Kenii stały się na 100-lecie urodzin Karola Wojtyły nie tylko naszym mottem przewodnim, ale głównym przesłaniem konkretnego działania – materialnego wsparcia dzieci z kilku ubogich rodzin poznanych w latach 2019-2020 podczas obozów sportowo-wypoczynkowych w nadbrzeżnym hrabstwie Kilifi w pobliżu Mombasy.

Niniejsza zbiórka, premiowana upominkami, przeznaczona jest na pokrycie kosztów utrzymania naszych podopiecznych. Koronawirus spowodował, że rodziny z którymi zaprzyjaźniliśmy się, pozostają od marca bez jakichkolwiek środków do życia. Żywiciele rodzin utracili pracę w branży turystycznej i do czasu ponownego otwarcia granic nie mają żadnej możliwości zarabiania. Dla trójki dzieci (Kibwany, Neliusa i Salmy) zdołaliśmy w maju pozyskać „rodziców chrzestnych” (m.in. wybitną himalaistkę Annę Czerwińską, medalistów olimpijskich i mistrzostw świata żeglarkę Zofię Klepacką, chodziarza Roberta Korzeniowskiego oraz dyskobola Piotra Małachowskiego) i założyć im zrzutki imienne o charakterze adopcyjnym bez premiowania wpłat upominkami. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb.

Wiadomo, że wszystkim potrzebującym nie zdoła się pomóc, ale spróbujmy zmienić przysłowie, że jedna jaskółka wiosnę uczyni. Wiosnę dla kilku ubogich rodzin, która być może - dzięki ludziom dobrej woli - nie skończy się w tym roku.


KOSZTY ŻYCIA

Przeciętny miesięczny koszt bardzo skromnego życia naszych rodzin wynosił przed epidemią ok. 100 - 120 dolarów, obejmując wyłącznie wyżywienie oraz czynsz z mediami. Obecnie z powodu podniesienia cen jest on dwa razy wyższy i nie uwzględnia nieprzewidzianych wydatków, związanych np. z opieką medyczną czy zakupem ubrań. W Kenii bezpłatna jest tylko porada lekarska, natomiast za każdą usługę trzeba słono zapłacić. Np. jednorazowa kroplówka czy USG to 30 dolarów, sam pobyt w szpitalu - 100 dolarów za dobę, a ceny leków są na poziomie europejskim.


KOMU POMAGAMY

Nie wszystkie rodziny jesteśmy tu w stanie opisać, dlatego wybraliśmy dwie przykładowe.


RODZINA KIBWANY i SALMY

Mieszkają w wiosce Junju w hrabstwie Kilifi. W domu z ponad 100-letnią historią (zbudowanym z trzciny i ziemi), który tymczasowo zajmują, żył ich pradziadek. Głową rodziny jest Mwinjabu (ur. 1975). Razem z żoną Rehemą (ur. 1975) wychowują trójkę dzieci: Uba (ur. 2006), Salma (ur. 2008) i Kibwana (ur. 2013). Mwinjabu, jako pracownik sezonowy, sprząta pokoje w hotelu przy plaży. Z zamiłowania jest rolnikiem i ogrodnikiem. O drzewach, krzewach i uprawianych warzywach, wie prawie wszystko. Jego żona jest nauczycielką. Pracuje głównie społecznie, gdyż z powodu korupcji jej wypłaty są znacznie obcinane przez dyrektora. Nie ma jednak żadnej alternatywy.

Aktualnie oboje pozostają bez środków do życia. Zarówno hotel, jak i szkoła z powodu epidemii zostały zamknięte. Dzięki uprawie ziemi, w ciężkich czasach żywią się zasadzoną kukurydzą i maniokiem. Dietę wzbogacają orzeszki ziemne oraz owoce z drzew, które posadzili ich rodzice. Link do galerii: https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.850149475465746&type=3


KIBWANA - syn Rehemy i Mwinjabu

Urodził się 14 marca 2013 roku. Otrzymał od nas ksywkę Spiderman, nie tylko dlatego że lubi tę postać - mimo że tylko słyszał o człowieku-pająku, a nigdy go nie widział (rodzina nie ma telewizora ani prądu), ale jest bardzo sprawny fizycznie. Nie może usiedzieć na miejscu. Zawsze w biegu. Potrafi bez problemu wdrapać się na palmę kokosową. Nie wierzysz? Zobacz: https://photos.app.goo.gl/xP1PhHZUYg5k4Xoj7

jd6ceed958f13e10.jpeg

SALMA - córka Rehemy i Mwinjabu

Urodziła się 10 grudnia 2008 roku. Jest dobrą uczennicą, o szerokich zainteresowaniach. Z przedmiotów szkolnych najbardziej lubi matematykę i suahili, czyli swój rodzimy język. Na co dzień bardzo energiczna i aktywna. Wszędzie jej pełno. W wolnym czasie lubi grać w piłkę z młodszym bratem i jeździć na rowerze. W przyszłości chciałaby zostać profesjonalną kucharką lub szefową kuchni. Uwielbia gotować, na razie pod okiem mamy. Pomimo filigranowej budowy jest bardzo silna, dlatego to ona często wysyłana jest po wodę ze studni (na filmie w żółtej sukience): https://photos.app.goo.gl/nh6UVS9ZZEMxNRe96

d3edb88362745b26.jpeg

RODZINA NELKI i NELIUSA

Ojciec rodziny – Saro pracował w hotelu Kenya Bay, który stał się bazą pobytowo-wypadową dla klubu Polskie Himalaje. Bliższe zapoznanie się z warunkami życia tej rodziny wyzwoliło wśród nas poczucie wspierania. Żona Saro, z wykształcenia nauczycielka, jest bezrobotna. Niestety, nie ma znajomości, aby „wkręcić się” do pracy w którejś ze szkół. Swój czas poświęca nauce dzieci. Często oboje odmawiają sobie jedzenia, byle móc zapłacić za ich szkołę. W najlepszych miesiącach muszą przeżyć za dwa dolary dziennie, w pozostałe za jednego. Wynajmują jedno pomieszczenie – pokój za 40 USD miesięcznie, w którym śpią, uczą się, jedzą, gotują i spędzają czas. Toalety mają na zewnątrz, wspólne dla całej ulicy.

Aktualnie pozostają bez jakichkolwiek środków do życia.

n5eb52b550283046.jpegSaro, gdy go poznaliśmy, był stróżem nocnym i bagażowym w hotelu przy plaży. Niestety, razem z początkiem epidemii stracił pracę. Wierzył jednak, że gdy wirus zniknie na nowo ją podejmie. Jednak w niedzielę wielkanocną wydarzyło się coś, co przekreśliło jego szansę na powrót do tego zawodu. Wylądował w szpitalu, gdzie po dwóch dniach okazało się, że ma przepuklinę w odcinku lędźwiowym; ponadto wypadł mu dysk (dyslokacja). Uraz jest zbyt poważny i każde przeciążenie może skutkować poważnymi konsekwencjami. W tej sytuacji nie będzie już mógł wrócić do pracy w hotelu jako bagażowy. Jedyną szansą na powrót do normalności jest rozpoczęcie nowego biznesu.

Nasza akcja zakupu tuk-tuka, którą rozpoczęliśmy w lutym 2020 roku (po tym jak Saro poprosił nas o wsparcie finansowe tego biznesu, gdyż chciał uniezależnić się od turystyki hotelowej), okazała się bardzo trafna, a wręcz prorocza, gdyż dziś jest to w zasadzie jedyna realna szansa, aby mógł zarabiać.

Zbiórkę prowadzimy przez portal zrzutka.pl (https://zrzutka.pl/5d9f8c). Całość uzbieranych środków zostanie przeznaczona na zakup pojazdu, podatki, ubezpieczenie i wykupienie pozwolenia na ten rodzaj działalności.

Więcej o życiu rodziny i jej potrzebach można przeczytać pod linkiem do zrzutki na tuk-tuka. Link do galerii zdjęć rodziny https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.848865778927449&type=3


NELIUS - syn Zipporah i Saro

Urodził się 11 czerwca 2012 roku. Bardzo dobrze się uczy. Z ostatniego egzaminu z matematyki uzyskał 100 procent. W przyszłości chciałby zostać lekarzem lub pilotem. Najbardziej lubi uczyć się języka angielskiego. Jego hobby to pływanie. Jak każdy chłopiec interesuje się motorami i samochodami. Otrzymanym od Rodziny Podróżników resorakiem bawi się codziennie.

c3da1c1d70d4797f.jpeg

NELKA - córka Zipporah i Saro

Urodziła się 22 lutego 2008 roku. Marzy, aby zostać chirurgiem. Bardzo lubi matematykę, w której odnosi duże sukcesy. W klasie, pod kątem wyników z nauki, plasuje się zawsze na pierwszym lub drugim miejscu. W wolnym czasie pomaga w domu. Myje naczynia, pierze. Uczy się też gotować. Na zdjęciu - w koszulce przekazanej przez Fundację Maraton Warszawski.

g7f55959a1693545.jpeg 

POMOC DŁUGOFALOWA

Zamysł zainicjowanej w maju akcji nie jest w swym założeniu przedsięwzięciem, które poprawi sytuację tylko na chwilę. Zakładamy pomoc długofalową, która ma wspierać kenijskie rodziny na lata, aby odsunąć od nich widmo głodu, a dzieciom zapewnić odpowiednie warunki rozwoju i edukacji. Najbardziej korzystną formą pomocy jest adopcja materialna, dająca dziecku i jego rodzicom większe poczucie stabilności na kilka czy kilkanaście miesięcy. Zachęcamy zatem osoby indywidualne, kluby, bądź firmy do tej formy wsparcia. Podsumowaniem tegorocznej akcji będzie w Warszawie 12 grudnia Charytatywny Bieg Hakuna Matata w rocznicę, kiedy Kenia uzyskała niepodległość (12.12.1963).

Założone dotychczas zrzutki adopcyjne na trójkę dzieci:

KIBWANA https://zrzutka.pl/3a965n

NELIUS https://zrzutka.pl/rug8v9

SALMA https://zrzutka.pl/59wwyf

 

TRANSPARENTNOŚĆ

Zaletą zbiórki poprzez portal zrzutka.pl jest nie tylko widoczność kwoty dla darczyńców czy innych osób, ale przede wszystkim dla wspieranych dzieci. Z pomocą ich rodziców mogą na bieżąco śledzić wysokości wpłat, które będą przekazywane co miesiąc na konto bankowe.


KIM JESTEŚMY?

Klubem Sportowym Polskie Himalaje z siedzibą w Krakowie, który do 10 stycznia 2019 roku nosił nazwę KS Ski Test Kraków. Został założony w 2010 roku i wpisany przez Prezydenta Miasta Krakowa do ewidencji klubów sportowych nie prowadzących działalności gospodarczej pod nr KS/99.

Nie jesteśmy fundacją, a stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną. Działamy na podstawie statutu oraz obowiązujących przepisów prawa. Nie pobieramy żadnych prowizji, opłat z tytułu akcji charytatywnych. Wszystkie zebrane środki (100 %) przekazujemy zgodnie z wytycznymi. Do wglądu posiadamy wszelkie potwierdzenia wydatków, zakupów, wpłat itd.

Na co dzień organizujemy imprezy biegowe oraz wyprawy w różne zakątki świata. Tworzymy Rodzinę Podróżników, której członkowie kilka lat temu zakochali się w Kenii i jej przemiłych, uczynnych i zawsze chętnych do pomocy mieszkańcach. Naszą bazą wypadową jest region Bamburi na północ od Mombasy. Organizując wyjazdy pomagamy mieszkańcom okolicznych miejscowości (Mtwapa, Bonami) i nie pozostawiamy ich własnemu losowi z chwilą powrotu do Polski.

W ostatnich latach klub był organizatorem kilku znaczących imprez, m.in. dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z największych pod względem logistyki wydarzeń była wyprawa trekkingowa do bazy pod Everestem dla 400 osób ze 100 miejscowości.

W 2020 roku słowa św. Jana Pawła II „Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje” – stały się na 100-lecie urodzin Karola Wojtyły nie tylko naszym mottem przewodnim, ale głównym przesłaniem konkretnego działania – wspierania ubogich rodzin, ich dzieci oraz tych, co pomocy materialnej potrzebują najbardziej. Ponieważ papież wypowiedział te słowa w Kenii, dlatego też od tego kraju rozpoczęliśmy akcję niesienia pomocy pod hasłem "podróżuję i pomagam". W czerwcu do naszych działań charytatywnych włączyliśmy Nepal.

Więcej informacji o działalności klubu na stronie www.polskiehimalaje.pl w zakładce O NAS.

O tym co do tej pory udało się nam osiągnąć oraz więcej informacji o akcji można przeczytać na naszej stronie oraz w otwartej grupie facebookowej Kenia - podróżuję i pomagam https://www.facebook.com/groups/616143992199630/

Zapraszamy do kontaktu mailowego [email protected] lub telefonicznego 784 400 502.

Wpłacający50

 
kwesta w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Krakowie - Prądniku Białym
1 482 zł
AK
Alicja Kępa
200 zł
MB
Monika Brzozowska
150 zł
L
Lukasz J.
149 zł
AK
Alicja Kępa
120 zł
MW
Monika Wasilewska
100 zł
 
Joanna Przybylska
100 zł
 
Joanna przybylska
100 zł
IB
Iza Belka
100 zł
MB
Monika Brzozowska
75 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 25 zł i więcej

medal za wsparcie Nelki

medal za wsparcie Nelki

Medal w kolorze złotym, średnica 6 cm, szarfa wielobarwna z kolorami flag Polski, Kenii i Watykanu, a także pięciu kontynentów (niebieski – Europa, czarny – Afryka, żółty – Azja, czerwony – Ameryka, zielony – Australia), dla podkreślenia, że problem ubóstwa i głodu dotyczy całego świata. W cenie zawarty jest koszt wykonania medalu z szarfą, wysyłki listem poleconym oraz wsparcia dziecka. Po wpłacie należy przesłać mailem na [email protected] imię danego dziecka oraz adres do wysyłki. W przypadku nieodebrania listu, ponowne nadanie możliwe będzie po wniesieniu dodatkowej opłaty pocztowej.

wybrano 8 razy

Wybieram

Wpłać 25 zł i więcej

medal za wsparcie Salmy

medal za wsparcie Salmy

Medal w kolorze złotym, średnica 6 cm, szarfa wielobarwna z kolorami flag Polski, Kenii i Watykanu, a także pięciu kontynentów (niebieski – Europa, czarny – Afryka, żółty – Azja, czerwony – Ameryka, zielony – Australia), dla podkreślenia, że problem ubóstwa i głodu dotyczy całego świata. W cenie zawarty jest koszt wykonania medalu z szarfą, wysyłki listem poleconym oraz wsparcia dziecka. Po wpłacie należy przesłać mailem na [email protected] imię danego dziecka oraz adres do wysyłki. W przypadku nieodebrania listu, ponowne nadanie możliwe będzie po wniesieniu dodatkowej opłaty pocztowej.

wybrano 8 razy

Wybieram

Wpłać 25 zł i więcej

medal za wsparcie Kibwany

medal za wsparcie Kibwany

Medal w kolorze złotym, średnica 6 cm, szarfa wielobarwna z kolorami flag Polski, Kenii i Watykanu, a także pięciu kontynentów (niebieski – Europa, czarny – Afryka, żółty – Azja, czerwony – Ameryka, zielony – Australia), dla podkreślenia, że problem ubóstwa i głodu dotyczy całego świata. W cenie zawarty jest koszt wykonania medalu z szarfą, wysyłki listem poleconym oraz wsparcia dziecka. Po wpłacie należy przesłać mailem na [email protected] imię danego dziecka oraz adres do wysyłki. W przypadku nieodebrania listu, ponowne nadanie możliwe będzie po wniesieniu dodatkowej opłaty pocztowej.

wybrano 9 razy

Wybieram

Wpłać 25 zł i więcej

medal za wsparcie Neliusa

medal za wsparcie Neliusa

Medal w kolorze złotym, średnica 6 cm, szarfa wielobarwna z kolorami flag Polski, Kenii i Watykanu, a także pięciu kontynentów (niebieski – Europa, czarny – Afryka, żółty – Azja, czerwony – Ameryka, zielony – Australia), dla podkreślenia, że problem ubóstwa i głodu dotyczy całego świata. W cenie zawarty jest koszt wykonania medalu z szarfą, wysyłki listem poleconym oraz wsparcia dziecka. Po wpłacie należy przesłać mailem na [email protected] imię danego dziecka oraz adres do wysyłki. W przypadku nieodebrania listu, ponowne nadanie możliwe będzie po wniesieniu dodatkowej opłaty pocztowej.

wybrano 7 razy

Wybieram

Wpłać 50 zł i więcej

statuetka Everestu

statuetka Everestu

Statuetka z wizerunkiem Mount Everestu (ręcznie malowana) o wymiarach 15x8 cm oraz imienną tabliczką. Przypomina zdobycie góry przez Wandę Rutkiewicz w tym samym dniu, co Karol Wojtyła został papieżem. Podczas późniejszego spotkania z wybitną himalaistką Jan Paweł II powiedział: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko". Osoby, które wybiorą tę nagrodę prosimy o kontakt z biurem ([email protected]) celem ustalenia szczegółów.

wybrano 5 razy

Wybieram

Wpłać 60 zł i więcej

koszulka granatowa z nadrukiem

koszulka granatowa z nadrukiem

Koszulka techniczna z krótkim, raglanowym rękawem w kolorze granatowym i nadrukiem "każdy może mieć swój Everest". Okrągły kołnierzyk z krytymi szwami. Skład: 100% poliestru pika, 150 g/m2. W cenie zawarty jest koszt nadania kurierem oraz wsparcia dziecka. Po wpłacie należy skontaktować się mailowo z biurem klubu [email protected] w celu ustalenia szczegółów.

wybrano 4 razy

Wybieram

Wpłać 100 zł i więcej

maski Masajów

maski Masajów

Najciekawszą bezsprzecznie dziedziną sztuki afrykańskiej są maski. Te, które oferujemy, o wymiarach 18 x 11 x 3 cm, zakupiliśmy w styczniu tego roku w Kenii, na plaży przy „naszym” hotelu. Wykonane zostały z drewna egzotycznego przez rzeźbiarzy z plemienia Masajów. Obecnie z powodu pandemii nie mają środków do życia, tak jak i niemalże wszyscy mieszkańcy związani z branżą turystyczną. Wybierając maskę wspierasz „nasze” dzieci oraz ich rodziców. W cenie ujęty jest koszt przesyłki kurierem.

Po wpłacie należy skontaktować się mailowo z biurem klubu [email protected] w celu ustalenia szczegółów.

wybrano 4 razy (pozostało 1 z 5)

Wybieram

Wpłać 150 zł i więcej

duże maski Masajów

duże maski Masajów

Najciekawszą bezsprzecznie dziedziną sztuki afrykańskiej są maski. Te, które oferujemy, o wymiarach 26 x 15 x 4 cm, zakupiliśmy w styczniu tego roku w Kenii, na plaży przy „naszym” hotelu. Wykonane zostały z drewna egzotycznego przez rzeźbiarzy z plemienia Masajów. Obecnie z powodu pandemii nie mają środków do życia, tak jak i niemalże wszyscy mieszkańcy związani z branżą turystyczną. Wybierając maskę wspierasz „nasze” dzieci oraz ich rodziców. W cenie ujęty jest koszt przesyłki kurierem.

Po wpłacie należy skontaktować się mailowo z biurem klubu [email protected] w celu ustalenia szczegółów.

(pozostało 5 z 5)

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

556 971 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?