Pomoc

Wybierz kategorię

Odpowiedzi

Rozwiń

W praktyce zrzutka.pl to narzędzie do tworzenia zbiórek środków na dowolny cel, którym każdy posługuje się we własnym zakresie. Dzięki pełnej automatyzacji oferujemy nasze usługi po najniższej cenie i jednocześnie, ponieważ stale dbamy o ich doskonalenie, w najwyższej jakości.

Zrzutkę może zorganizować każdy. Niezbędne jest posiadanie konta bankowego prowadzonego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej - osobisty rachunek służy bowiem do weryfikacji konta.

Zrzutkę można zorganizować na dowolny cel zgodny z prawem

Sięgnij po inspirację oglądając film - animację! Chcesz upewnić się, czy cel Twojej zrzutki jest legalny? Sprawdź nasz artykuł opisujący zakazane cele zrzutek.

Dbamy o najwyższe standardy bezpieczeństwa. Więcej na ten temat dowiesz się z https://zrzutka.pl/bezpieczenstwo/.

Tak. Od dnia 18 VII 2014 internetowe zbiórki na konto nie podlegają pod ustawę o zbiórkach publicznych. Więcej można dowiedzieć się z: https://zrzutka.pl/blog/8/nowe-moliwoci-zbierania-pienidzy-od-18-vii-2014.

Przed pierwszą wypłatą każdy organizator musi aktywować swoje konto wykonując tzw. przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł ze swojego konta bankowego na rachunek swojej zrzutki. Jeśli suma środków zebranych przez jednego organizatora przekroczy 4000 PLN wymagane jest dosłanie skanu dowodu osobistego / dokumentów firmowych oraz niekiedy innych dokumentów (wszystko opisane jest w zakładce weryfikacja w Twoim koncie na zrzutka.pl - zobacz film) pokrywających się z danymi z przelewu weryfikacyjnego. Dzięki takim procedurom dokładnie wiemy, kto zbiera pieniądze na zrzutka.pl i dzięki temu możemy dbać o odpowiednie bezpieczeństwo.

Weryfikacji należy dokonać jak najwcześniej (jednak nie wcześniej niż przed założeniem pierwszej zrzutki), aby wypłata zebranych środków mogła odbyć się w wybranym przez organizatora momencie.

Zobacz jak się zweryfikować: https://www.youtube.com/watch?v=WH0hXezceDo

Księgowanie przelewu weryfikacyjnego trwa do dwóch dni roboczych i realizuje się zwykle w godzinach 11:00 - 19:00 (co godzinę).

Jeśli jesteś osobą prywatną:

 • w pierwszym kroku weryfikacji wysyłasz przelew weryfikacyjny w kwocie 1 PLN z Twojego prywatnego konta bankowego (przelaną kwotę możesz później wypłacić z Twojego konta na zrzutka.pl),
 • w drugim kroku wysyłasz skan dokumentu tożsamości: dowodu osobistego (obie strony) bądź paszportu (strona ze zdjęciem). Dane z dokumentu muszą pokrywać się z danymi konta, z którego wysłany został przelew.

Jeśli jesteś firmą / organizacją / fundacją / inne:

 • w pierwszym kroku weryfikacji wysyłasz przelew weryfikacyjny w kwocie 1 PLN z Twojego firmowego / organizacyjnego konta bankowego (przelaną kwotę możesz później wypłacić z Twojego konta na zrzutka.pl),
 • w drugim kroku wysyłasz skan dokumentu tożsamości osoby odpowiedzialnej za zarządzanie profilem na zrzutka.pl będącej pracownikiem bądź właścicielem firmy / fundacji / organizacji* ORAZ skan dokumentów firmowych / organizacyjnych / fundacji (CEiDG / KRS). W przypadku dowodu osobistego należy wysłać skan obu stron, w przypadku paszportu - skan strony ze zdjęciem. Dane z dokumentów firmowych muszą pokrywać się z danymi konta, z którego wysłany został przelew. W przypadku jeśli na dokumentach firmowych nie widnieją dane osoby z nadesłanego dokumentu tożsamości to dodatkowo należy dosłać upoważnienie do zarządzania profilem wystawione dla tej osoby przez firmę/organizację - w przypadku podmiotów posiadających wpis KRS zgoda musi być wystawiona przez organ reprezentujący podmiot i podpisana przez wszystkie osoby wchodzące w skład tego organu, alternatywnie możliwe jest wysłanie skanów dokumentów tożsamości wszystkich osób wchodzących w skład organu reprezentującego podmiot zgodnie z KRS i umocowanego do składania oświadczeń.

UWAGA! Dane z przelewu weryfikacyjnego (imię, nazwisko w przypadku osób prywatnych lub nazwa firmy / organizacji / fundacji) uzupełnią nazwę Twojego profilu na zrzutka.pl. Nazwy tej nie będzie można zmienić.

* wysłanie dokumentu tożsamości jest w tym wypadku jednoznaczne z oświadczeniem, że przesłany skan dokumentu należy do pracownika bądź właściciela danej firmy / fundacji / organizacji.

W profilu każdego organizatora na zrzutka.pl znajduje się informacja o tym, jak dany profil został zweryfikowany. Profil może być niezweryfikowany, może być zweryfikowany dowodem, a także zweryfikowany przelewem. Najbardziej wiarygodne są profile zweryfikowane na podstawie przelewu weryfikacyjnego i dowodu osobistego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej - przeczytaj ten artykuł.

Zasadniczo zrzutka.pl dba o sprawdzenie tożsamości organizatorów. Zrzutki sprawdzamy jedynie pod kątem łamania przepisów prawa. Nie mamy jednak możliwości weryfikowania w jaki sposób zostaną wykorzystane zebrane pieniądze. Dlatego przed dokonaniem wpłaty warto skontaktować się z organizatorem zrzutki w celu potwierdzenia jego wiarygodności. Więcej na ten temat można przeczytać: https://zrzutka.pl/blog/71/bezpieczenstwo-i-weryfikacja-na-zrzutka-pl.

Dla ułatwienia przygotowaliśmy film, który pokieruje Cię krok po kroku jak założyć zrzutkę: https://www.youtube.com/watch?v=SFxeAix3RS4
Zachęcamy również do zerknięcia do naszego poradnika "Jak to działa?" (kliknij), w którym opisaliśmy pierwsze kroki na zrzutka.pl

Tak. Organizator we własnym zakresie tworzy zrzutkę, w tym jej opis.
Jeśli chcesz zorganizować własną zrzutkę, sprawdź ten film instruktażowy

Nie ma takiej potrzeby. Najważniejsze, aby przedstawić ją na swojej zrzutce w najbardziej rzeczowy i atrakcyjny sposób.

Dla każdej zrzutki tworzony jest indywidualny numer konta bankowego. Wypłata następuje po dokonaniu przelewu weryfikacyjnego z konta organizatora i jest zlecona na konto z tegoż przelewu.

Jak dokonać weryfikacji pokazuje film instruktażowy.

Za indywidualne konto bankowe zrzutki nie są pobierane żadne opłaty.

Rady na temat promowania swojej zrzutki znajdziesz w naszym artykule dostępnym tutaj: https://zrzutka.pl/jak-to-dziala/promowanie

Możesz wyłączyć lub całkowicie usunąć swoją zrzutkę wchodząc w swoje konto i na liście zrzutek wybierając zrzutkę do wyłączenia/usunięcia. Jak wyłączyć zrzutkę pokaże Ci ten film - w tym samym miejscu możesz usunąć zrzutkę, a szczegółowy opis procedury usunięcia zrzutki znajduje się w miejscu wskazanym na filmie.

Podczas logowania wykorzystaj opcję “zresetuj hasło”. Następnie kliknij w link, który dostaniesz na swoją skrzynkę mailową. Dostaniesz nowe hasło, wygenerowane automatycznie. Koniecznie zmień je niezwłocznie po zalogowaniu się do serwisu.

Na zrzutka.pl możesz zbierać na co chcesz - nie ma żadnych ograniczeń. Możesz założyć zrzutkę prywatną np. na wspólny zakup prezentu dla znajomego. Aby zrzutka była prywatna, należy wyłączyć odpowiednią opcję w edycji zrzutki ("Zrzutka widoczna w wyszukiwarkach (np. Google.)"). Taka zrzutka będzie dostępna tylko dla osób którym udostępnisz jej link. Możesz też założyć zrzutkę promowaną (jak to zrobić pokazuje druga połowa filmu "Jak promować swoją zrzutkę?"). Zrzutka promowana będzie wyświetlana tutaj.

Dzięki zastosowaniu funkcji premium "zrzutka promowana" (dawniej publiczna), zrzutka będzie wyświetlana tutaj. Koszt wykupienia statusu zrzutki promowanej jest uzależniony od czasu jej wyświetlania i dostępny do wglądu w zakładce “wypromuj zrzutkę” widocznej w czasie zakładania oraz edycji zrzutki.

Po kliknięciu przycisku “Stwórz link”, który znajduje się pod głównym zdjęciem zrzutki, otworzy się okno, w którym wystarczy wpisać końcówkę adresu (dowolnie wybrany tekst, którym może być na przykład Twoje imię) lub wygenerować go losowo klikając przycisk “losowy”.

Po kliknięciu “Zapisz”, Twój link (np. zrzutka.pl/z/kasia) będzie gotowy do promocji i mierzenia jej zasięgu.

W celu sprawdzenia statystyk swojego adresu, dodaj na końcu znak “+” (np. zrzutka.pl/z/kasia+).

Sprawdź na naszym blogu, jak wyglądała promocja zrzutka.pl/wosp organizowana przez kwejk.pl: https://zrzutka.pl/blog/55/stworz-swoj-wlasny-link-do-promocji-zrzutki-i-sprawdzaj-na-biezaco-statystyki

Datę zakończenia zrzutki można zmienić w każdej chwili w edycji zrzutki i zmiana ta nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami finansowymi.

Tak, zrzutka może zostać wyłączona przez organizatora w każdej chwili.
Zrzutkę można wyłączyć poprzez wejście w zakładkę "Moje zrzutki" - po najechaniu kursorem na wybraną zrzutkę należy kliknąć przycisk "X".

Przerwanie zrzutki nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami finansowymi.

Organizator nie ponosi żadnych opłat i prowizji za zorganizowanie zrzutek.

Nie, nie trzeba. Wszystkie koszty przedstawione są tutaj. Nie posiadamy innych, ukrytych opłat :)

Organizator nie ponosi żadnych opłat i prowizji za dokonanie wypłaty środków zebranych na zrzutka.pl.

Wpłacający nie ponosi żadnych opłat i prowizji niezależnie od wybranej metody płatności. Nie pobieramy też żadnych opłat od organizatora zrzutki. Utrzymujemy się z darowizn, które można przekazać podczas dokonywania wpłaty.

Nie jeśli wpłaty przekazane przez pojedyncze osoby w ciągu ostatnich 5 lat nie przekraczają kwoty 4 902 PLN. Oprócz tego powinieneś zapoznać się z https://zrzutka.pl/blog/27/moje-zrzutki-a-urzad-skarbowy oraz https://zrzutka.pl/regulamin/.

Wszystkie koszty przedstawione są tutaj: Koszty

Dla ułatwienia przygotowaliśmy film, który pokaże Ci krok po kroku jak dokonać wpłaty na wybraną zrzutkę. W przypadku zwykłych przelewów poprawność księgowania jest zagwarantowana tym, że każda zrzutka posiada INDYWIDUALNY numer rachunku bankowego.

UWAGA! Na zrzutki można wpłacać z zagranicy - aby to zrobić należy wybrać metodę wpłaty jaką jest 'przelew tradycyjny' i następnie posłużyć się numerami IBAN i SWIFT, które zostaną podane w ostatnim kroku tej metody wpłaty. Wpłaty zagranicznej można też dokonać płacąc kartą.

Wpłaty “online” obsługiwane np. przez PayU, księgują się na zrzutkach do 5 minut.

Wpłaty zwykłym przelewem mogą księgować się na zrzutkach do 2 dni roboczych i księgowanie takich wpłat następuje zwykle w godzinach 11-19.

Po zaksięgowaniu wpłaty dostaniesz potwierdzenie na maila, który został przez Ciebie podany w trakcie dokonywania wpłaty. Oprócz tego możesz znaleźć swoją wpłatę w zakładce “Wpłacili” widocznej na każdej zrzutce (o ile organizator nie ukrył danych wpłacających).

Wypłatę możesz zlecić w każdej chwili, nawet jeśli nie został osiągnięty cel na Twojej zrzutce. Pamiętaj, że w celu dokonania wypłaty środków należy najpierw dokonać weryfikacji.

Obejrzyj film – w 24 sekundzie filmu zobaczysz w którym miejscu możesz dokonać zwrotu środków do wspierającego. Po wybraniu opcji „zwróć” (przedstawionej w 24 sekundzie filmu) określisz czy koszty zwrotu ponosisz Ty (organizator zrzutki) czy wpłacający, któremu zwracasz środki. Koszty zwrotów opisane są w załączniku nr 2 (na samym dole strony).

Dla ułatwienia przygotowaliśmy film, który pokaże Ci jak krok po kroku dokonać wypłaty zebranych środków.

Pamiętaj! Aby móc wypłacić środki Twój profil musi być zweryfikowany - zobacz jak się zweryfikować.

Nie. Wypłata nie spowoduje wyzerowania licznika widocznego dla osób odwiedzających zrzutkę. Wypłacona kwota zniknie jedynie z salda dostępnego do wypłaty z Twojego konta na zrzutka.pl.

Wypłata może trwać do dwóch dni roboczych. Wypłaty zlecone w piątek po 16:00 oraz w weekendy i dni wolne od pracy, realizowane są w ciągu najbliższych dwóch dni roboczych.

Możesz to sprawdzić samodzielnie poprzez rozwinięcie listy wpłat na wspartej przez Ciebie zrzutce (zobacz film).

Jeśli nie widzisz swojej wpłaty na tej liście napisz do organizatora zrzutki, aby sprawdził czy otrzymał Twoją wpłatę - organizator zrzutki może sprawdzić wszystkie szczegóły wpłat na liście wpłat w swoim koncie na zrzutka.pl - patrz film.

Jeśli wybrałeś błyskawiczny przelew obsługiwany przez PayU to wszystko jest w porządku - Twoja wpłata jest przetwarzana przez PayU na innym rachunku bankowym i przekazywana na odpowiednią zrzutkę na podstawie podanego tytułu wpłaty.

Wszystkie zebrane środki pieniężne na zrzutce są do dyspozycji organizatora zrzutki.

Jeśli wpłaty przekazane przez pojedyncze osoby nie przekraczają kwoty 4 902 PLN, nie jest wymagane rozliczenie z Urzędem Skarbowym.

Szerzej na ten temat: Moje zrzutki a Urząd Skarbowy

Opcje premium dostępne na zrzutce można wykupić po założeniu zrzutki i zweryfikowaniu profilu minimum przelewem. Są to:

 • zrzutka promowana - dzięki tej opcji zrzutka będzie wyświetlana tutaj. Koszt wykupienia statusu zrzutki promowanej jest uzależniony od czasu jej wyświetlania i dostępny do wglądu w zakładce “wypromuj zrzutkę” widocznej w czasie zakładania zrzutki.
 • przyjazny link - w postaci: zrzutka.pl/twoj-tekst. Dzięki niemu każdy z łatwością zapamięta adres Twojej zrzutki. Koszt jest uzależniony od czasu na jaki zostaje wykupiony alias i dostępny w zakładce “wypromuj zrzutkę” widocznej w czasie zakładania zrzutki.
 • wyróżnienie - dzięki niemu Twoja zrzutka będzie wyświetlana na najwyższej możliwej pozycji tutaj. Koszt jest uzależniony od czasu na jaki zostaje wykupione wyróżnienie i dostępny w zakładce “wypromuj zrzutkę” widocznej w czasie zakładania zrzutki.

Poznaj opcje premium oglądając ten film.

Po zalogowaniu się na swoje konto, wejdź na wybraną organizowaną przez Ciebie zrzutkę i wybierz opcję “Wypromuj zrzutkę”. Pamiętaj o dokonaniu płatności po wybraniu interesujących Cię funkcji dodatkowych. Możesz zapłacić z salda zrzutki lub poprzez płatność online (PayU).

Możesz kupić reklamę w formie zrzutki promowanej na zrzutka.pl. Dodatkowo możesz wykorzystać opcję reklamy remarketingowej na Facebooku.

Aby zobaczyć szczegóły dotyczące wyżej wymienionych reklam po zalogowaniu się na swoje konto, wejdź na wybraną organizowaną przez Ciebie zrzutkę i wybierz opcję “Wypromuj zrzutkę”.

Możesz osadzić miniaturkę swojej zrzutki w dowolnej stronie zewnętrznej korzystając z opcji “widget”, do której dostęp znajdziesz pod zdjęciem głównym wybranej zrzutki. Nie zapomnij też o tym, że możesz wysłać link swojej zrzutki mailowo, a także udostępnić go na Facebooku czy na dowolnym forum. To gdzie i z kim podzielisz się swoją zrzutką zależy tylko od Ciebie.

Dla ułatwienia przygotowaliśmy listę działań, które możesz wykorzystać, aby Twoja zrzutka dotarła do jak największej ilości osób.

Zobacz te działania czytając artykuł na https://zrzutka.pl/jak-to-dziala/promowanie.

Pamiętaj! Twój przelew weryfikacyjny może się księgować do 2 dni roboczych. Jeśli trwa to dłużej i nie dostałeś od nas żadnej informacji o błędzie to najprawdopodobniej w tytule przelewu podałeś(aś) dodatkowe znaki, nie wymienione w zakładce weryfikacja np. oprócz ciągu znaków, który podajemy wpisałeś(aś) 'weryfikacja' lub cokolwiek innego. Dodatkowe znaki uniemożliwiają zaksięgowanie przelewu przez nasz system. Jeśli został popełniony taki błąd wykonaj przelew weryfikacyjny ponownie z poprawnym tytułem. Po poprawnym zaksięgowaniu przelewu weryfikacyjnego pojawi się możliwość wypłaty 'starej' i 'nowej' złotówki wpłaconej w ramach weryfikacji - przelew weryfikacyjny nie jest opłatą! Upewnij się też, że przelew wykonany został z Twojego polskiego konta.

Przelew nie może być wykonany poprzez pośrednika (np. poczta, Blue Media, Bluecash, SORBNET) - w przypadku skorzystania z pośrednika nie otrzymujemy Twojego numeru konta więc nie możemy zaakceptować takiej weryfikacji.

Podsumowując przelew weryfikacyjny MUSI być wykonany z Twojego polskiego konta bankowego zgodnie z instrukcjami, w tytule MUSI być podany zdefiniowany przez nas w zakładce 'weryfikacja' ciąg znaków (bez żadnych znaków dodatkowych) i NIE można wykonywać go z użyciem wymienionych wyżej (jak również jakichkolwiek innych) pośredników. Jeśli wykonując przelew weryfikacyjny popełniłeś(aś) jakiś błąd - wykonaj ten przelew raz jeszcze - poprawnie. Po zaksięgowaniu poprawnie wykonanego przelewu weryfikacyjnego obydwie wpłacone złotówki będą dostępne do wypłaty.

Wypłaty na zrzutka.pl realizowane są na konto bankowe przypisane do profilu organizatora zlecającego wypłatę. Przypisanie odpowiedniego konta bankowego następuje na skutek wykonania tzw. przelewu weryfikacyjnego (więcej o weryfikacji - zobacz film)

Użytkownik w każdym wypadku może zablokować instalowanie plików cookies, usunąć stałe pliki cookies lub w inny sposób zmienić warunki przechowywania bądź otrzymywania plików cookies, wykorzystując w tym celu stosowne opcje swojej przeglądarki internetowej, np.:

Poniżej znajdziesz wzory pełnomocnictw i zgód, które mogą być przydatne podczas korzystania ze zrzutka.pl:

 1. Zgoda na prowadzenie zrzutki na moją rzecz i przetwarzanie moich dokumentów medycznych - pobierz
 2. Zgoda na prowadzenie zrzutki na rzecz mojego podopiecznego i przetwarzanie dokumentów medycznych mojego podopiecznego - pobierz
 3. Pełnomocnictwo do prowadzenia zbiórki w imieniu osoby trzeciej - pobierz
 4. Pełnomocnictwo do prowadzenia zbiórki na rzecz podopiecznego osoby trzeciej - pobierz
 5. Pełnomocnictwo do zarządzania profilem na zrzutka.pl dla pracownika firmy/fundacji/stowarzyszenia/innej organizacji - pobierz

W celu zmiany weryfikacji możesz:

 • wykonać zwykły przelew z obecnie zweryfikowanego konta bankowego, na własną zrzutkę, w kwocie 1 zł w tytule wpisując "zmiana weryfikacji". Indywidualny numer rachunku zrzutki znajduje się w zakładce "Moje zrzutki". Gdy przelew zaksięguje się na koncie bankowym zrzutki, prosimy o wiadomość z potwierdzeniem przelewu. Usuniemy obecną weryfikację i będzie można ją wykonać ponownie lub

 • jeśli nie posiadasz dostępu do rachunku użytego do weryfikacji, ale Twój nowy rachunek bankowy, którym chcesz zweryfikować profil, założony jest na te same dane osobowe i adresowe, co stary rachunek, to w takim wypadku wykonaj zwykły przelew z Twojego nowego konta bankowego, na własną zrzutkę, w kwocie 1 zł w tytule wpisując "zmiana weryfikacji". Indywidualny numer rachunku zrzutki znajduje się w zakładce "Moje zrzutki". Gdy przelew zaksięguje się na koncie bankowym zrzutki, prosimy o wiadomość z potwierdzeniem przelewu. Usuniemy obecną weryfikację i będzie można ją wykonać ponownie.

 • Ważne - wiadomość o tym, że Twój przelew zmiany weryfikacji został zaksięgowany, musisz wysłać z adresu mailowego, na którym zarejestrowany jest Twój profil na zrzutka.pl. Jeśli żadna z dwóch opcji wskazanych wyżej nie jest w Twoim wypadku możliwa, to skontaktuj się z nami poprzez zakładkę kontakt.

Konto można usunąć poprzez wejście w "Ustawienia" w swoim profilu na zrzutka.pl, a następnie zakładkę o tej samej nazwie. Nieco niżej znajduje się przycisk do usuwania konta.

W celu dokonania weryfikacji opisu zrzutki możesz:

 • skorzystać z zakładki 'zweryfikuj zrzutki' dostępnej w ustawieniach Twojego konta na zrzutka.pl lub
 • możesz też zweryfikować zrzutkę z poziomu edycji wybranej zrzutki - w tym celu kliknij 'edytuj' w widoku wybranej zrzutki i następnie prześlij wymagane dokumenty korzystając z wyznaczonego do tego pola - zobacz film.
 • jeśli chcesz, użyj do weryfikacji aplikacji mobilnej zrzutka.pl. Sposób przesyłania plików został przedstawiony w tym filmie.

 • Ważne - więcej na temat weryfikacji przeczytasz tutaj.

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.